EBTEKAR NEWSPAPER
شنبه, 03 فروردین 1398   Saturday 23 March 2019

سرمقاله

در انتظار سال سرنوشت

علیرضا صدقی

از ابتدای سال شاهد تحولات زیادی در حوزه اقتصاد کلان و متغییرهای بنیادین از جمله نرخ ارز بودیم که تقریبا تمامی بازارهای پولی و مالی را تحت تاثیر قرار داد‌ه ‌است. در این زمان قیمت دلار در بازار آزاد بیش از 150درصد رشد کرد، قیمت سکه رشد بیش از 200 درصدی را تجربه کرد و نیز شاهد رشد بیش از 60 درصدی متوسط نرخ مسکن در شهر تهران بودیم که همه این عوامل منجر به رشد نرخ تورم و قیمت کالاها و خدمات در اقتصاد شد. علی‌رغم رشد این بازارها، تنها بازار سرمایه‌گذاری که اتفاقا در صورت هدایت نقدینگی می‌تواند بیشترین اثرگذاری را بر تولید داشته باشد بازار بورس است که تا انتهای فصل بهار از رشد کافی برخوردار نبود، اما با انتشار گزارش‌های سه ماهه فصل بهار شرکت‌ها و نیز عملکرد تیرماه شرکت‌ها که نسبت به مدت مشابه سال قبل، شرکت‌های بزرگ پتروشیمی، معدنی و فلزی و پالایشگاهی با سودآوری دوبرابری و حتی بیشتر مواجه شدند، از طرفی دیگر تغییرات در راس مدیریت بانک مرکزی و بازنگری در سیاست ارزی دولت رخ داد و این موضوع که شرکت‌های پتروشیمی، معدنی و فلزی و سایر صادرکنندگان خواهند توانست بخشی از ارز خود را در بازار ثانویه به فروش برسانند که در صورت وقوع آن، شاهد تعدیل و افزایش سود بسیاری از شرکت‌های صادرات محور خواهیم بود و درکنار آن، خوش‌بینی‌ها در خصوص احتمال شروع مذاکرات مجدد ایران با آمریکا باعث هجوم سرمایه گذاران و درنتیجه رشد شاخص شد.
طبق آمار ارزش بازار سرمایه از مقدار 180.4 میلیارد دلار در سال 92 با سقوط وحشتناک به 47.7 میلیارد دلار در ابتدای مرداد امسال رسیده ‌است، یعنی مجموع کل شرکت‌های حاضر در بازار بورس که تعداد آن‌ها بیش از 500 شرکت است، ارزش کمتر از50 میلیارد دلار دارند. در حالی که در کشورهای منطقه مانند عربستان ارزش بورس بالغ بر 500 میلیارد دلار و یا ترکیه بالغ بر 200 میلیارد دلار است.
در سال اخیر ما شاهد رشد بیش از 40 درصد کدهای جدید و ورود سرمایه‌گذاران جدید به بازار سرمایه بودیم. هرچند عمده این سرمایه گذاران به خاطر استقبال از عرضه‌های اولیه وارد بازار شده‌اند، اما پیش‌بینی می‌شود حضور آنها در آینده بیشتر هم خواهد‌بود، وقتی بازار سرمایه شروع به رشد می‌کند، طبیعی است که برخی از شرکت‌هایی که شاید از افزایش نرخ ارز تاثیر منفی هم بپذیرند، اما به دلیل همگرایی رشدی که اتفاق می‌افتد آنها نیز رشد می‌کنند و سهامداران باید در خرید و سرمایه‌گذاری در این نوع شرکت‌ها دقت کافی داشته باشند و اسیر هیجانات بازار نشود، تا ضرر و زیانی متوجه آنها نشود.
اما در خصوص این که چرا در این هفته نماد شرکت‌های پتروشیمی تا این حد پربیننده بود، باید بگویم که بخش بزرگی از ارزش بازار سرمایه ما متعلق به شرکت‌های پتروشیمی است. این شرکت‌ها با توجه به سودآوری مناسب و تقسیم سود معقول در مجامع همواره مورد استقبال سرمایه‌گذاران هستند اما آنچه در این روزها منجر به تشدید خرید سهام شرکت‌های پتروشیمی شده‌است، تاثیر پذیری تصاعدی آنها از رشد نرخ ارز بوده، به طوری که برخی از شرکت‌ها تا دوبرابر سال گذشته می‌توانند سود بسازند و ارزش افزوده بالایی را برای سرمایه گذاران و سهامداران به ارمغان بیاورند. ضمن اینکه گزارش‌های سه ماهه اول این شرکت‌ها جزو بهترین گزارشات در طی دوره‌های اخیر بوده‌است.
به نظر می‌رسد با توجه به حاکمیت منطق و تصمیم گیری عاقلانه در راس هرم اقتصادی دولت و بخشنامه جدیدی که در خصوص ایجاد بازار ثانویه و با همراهی مجلس و سایر ارگان‌ها رخداده‌است، روند رو به رشد فروش و سود آوری شرکت‌های بزرگ در راه باشد و این موضوع باعث شده که پیش‌بینی اهالی بازار مبنی بر امتداد رشد بورس با روند ملایم باشد. البته در آخرین روز هفته شاخص افت چشم‌گیری داشت، اما در این مواقع بورسی‌ها می‌گویند که شاخص خود را اصلاح می‌کند. در واقع پس چند روز اصلاح شاخص، دوباره بازار روند رو به رشد خود را بازیابی کرده و مسیرها صعودی می‌شود.
توصیه من به سرمایه‌گذارانی که تازه به بورس آمده یا قصد ورود دارند، این است که اول از همه مراقب باشند در دام افرادی که به اصطلاح سیگنال‌های سهام را تحت عناوین مختلفی تبلیغ می کنند، گرفتار نشوند. مطمئنا سهام شرکت‌های صادرات محور و یا شرکت‌هایی که در سال‌های اخیر بازدهی های مناسبی برای سهامداران خود داشته‌اند، هنوز جزو اولویت‌های سرمایه‌گذاری هستند. حتما قبل از ورود، با افراد آگاه مشورت‌های لازم را انجام دهند با ریسک‌ها و مخاطرات موجود در بازار آشنا شوند و چنانچه زمان و اطلاعات کافی ندارند از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری نسبت به ورود به بازار بورس اقدام کنند.
*مدیر معاملات کارگزاری بانک توسعه صادرات


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام