EBTEKAR NEWSPAPER
چهارشنبه, 29 اسفند 1397   Wednesday 20 March 2019

سرمقاله

در انتظار سال سرنوشت

علیرضا صدقی

کاهش چشمگیر منابع آبی در سال های اخیر و ضرورت حفظ فضاهای سبز شهری، آبیاری با پسآب تصفیه شده در حد استاندارد و پسآب تصفیه نشده را به راهکار برون رفت از مشکل کم آبی و بی آبی برای سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری اصفهان تبدیل کرده است.
مدیر عامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری اصفهان در نشستی با خبرنگاران که به مناسبت روز خبرنگار در باغ گلها برگزار شد گفت:طی 400 سال اخیر و سنوات ثبت شده در تاریخ امسال تنها سالی است که طولانی ترین زمان قطعی رودخانه زاینده‌رود را شاهد بوده ایم.با توجه به فرونشت آب در چاه ها و همچنین به جهت تامین آب حلقه چاه های شهر اصفهان جاری بودن رودخانه زاینده رود برای شهر ضروری است.
مرتضائی نژاد وضع بی آبی و خشکسالی در استان اصفهان و کشور در بین سال های اخیر مثال زدنی خواند و گفت : با این وجود و با توجه به منابع آبی اندک تمهیدات سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری اصفهان و همکاری مناطق 15 گانه شهرداری اصفهان در حفظ و نگهداری پارک ها و فضای سبز شهری بسیار موثر واقع شده است.
مدیر عامل شهردار اصفهان در حوزه پارک ها و فضای سبز افزود: فقط 1/0 درصد از چنارهای شهر که در سال 86 کاشته شده اند دچار خزان زودرس و آسیب جدی شده اند و سایر درختان در وضعیت مطلوب تری قرار دارند. وی ادامه داد :درختان چنار کاشته شده در پارک های مشتاق و ایثارگران به سبب مناسب نبودن بستر خاک در این پارک ها که عمدتا از نخاله های ساختمانی ای تشکیل شده اند که در زمان ساخت این پارک ها برای پی ریزی به کار برده شده اند ،شرایط را برای رشد و بالندگی اینگونه دچار مشکل کرده و ریشه های این درختان در اثر برخورد با این بستر نامناسب دچار آسیب های جدی شده اند.
در ادامه مرتضائی نژاد بیان کرد: برای آبیاری فضای سبز شهری و حفظ و زنده نگهداشت این عرصه 170 دستگاه تانکر به صورت شبانه روزی مشغول آبگیری و آبیاری فضای سبز هستند. وی با بیان اینکه عرصه فضای سبز در اختیار شهرداری 3700 هکتار است گفت : علاوه بر تلاش های مداوم جهت حفظ این عرصه که عدد بزرگی نیز هست معاونت پارک ها و فضای سبز شهرداری اصفهان کوشیده است با بهره گیری از کمک ها و استفاده از منابع آبی شهرداری های مناطق بیشتر برخوردار 5400 هکتار عرضه فضای سبز غیر در اختیار شهرداری اصفهان را نیز حفاظت و آبیاری کند.
مرتضائی نژاد با بیان اینکه اصفهان دارای 3/3 متر مربع فضای سبز تفرجگاهی و 5/16 متر مربع فضای سبز اکولوژیک به ازاء هر نفر است گفت: میزان فضای سبز اکولوژیک بالا در شهر اصفهان این فضاها را به ریه و اکسیژن شهر بدل کرده است که عمدتاً در کمربند های شهری واقع شده‌اند. برای آبیاری این فضای های سبزشهری از پسآب های تصفیه نشده استفاده می شود. این در حالی است که فضاهای سبز تفرجگاهی به جهت حفظ سلامت شهروندان از پسآب های تصفیه شده و گندزدایی شده در حد استانداری و بدون میکروب تصفیه خانه های شاهین شهر و سپاهان شهر استفاده می شود.
مدیر عامل پارک ها و فضای سبز شهرداری اصفهان افزود: فضای سبز شهر محیط زیست شهر است. اگر با کمبود غلات یا آهن در شهر مواجه باشیم با واردات این محصولات مشکلات را مرتفع کرد اما کمبود اکسیژن شهری و شهروندان را فقط می توان با حفظ فضای سبز شهری ودرختان برطرف کرد. در تنش آّبی امسال و با توجه به کمبود منابع آبی از زهآب های شهر برای آبیاری فضای سبز استفاده شد اما برای تامین آب مورد نیاز فضای سبز شهری باید روی منابع پایدار کار شود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام