EBTEKAR NEWSPAPER
دوشنبه, 29 بهمن 1397   Monday 18 February 2019

سرمقاله

به بهانه یک تشییع

علیرضا صدقی

درست است که گاهی صرفاً برای زیبایی و شیک‌پوشی لباس‌هایی را می‌پوشیم که چندان راحت نیستند اما مضرات لباس‌ها برای سلامتی ما به پا درد ناشی از یک جفت کفش تنگ محدود نمی‌شود. به سختی می‌توان باور کرد اما لباس‌های زیبا و دوست‌داشتنی کمد لباس‌تان حتی می‌توانند شما را به کشتن دهند. در اینجا به خطراتی می‌پردازیم که لباس‌ها برای سلامتی ما دارند.
پارچه‌های سمی
پارچه‌هایی که الیاف مصنوعی دارند مانند پلی استر، نایلون، رایون و اکریلیک آغشته به رنگ و مواد شیمیایی هستند. الیاف سازنده این پارچه‌ها بالقوه سمی هستند، به ویژه پارچه‌هایی که با ویژگی‌های خاصی به هدف آسودگی یا زیبایی طراحی می‌شوند، مثل پارچه‌های ضد آتش، ضد لک، ضد آب، ضد عرق، ضد چروک و بسیاری موارد دیگر.
هر چه خواص پارچه بیشتر باشد، احتمال آنکه در معرض مواد شیمیایی قرار بگیرید بیشتر می‌شود. این مواد شیمیایی ممکن است از لباس جدا شده و به پوست شما بچسبند و در نهایت وارد جریان خون شما شوند. بروز ضایعات پوستی تنها یکی از عوارض احتمالی این مسئله است. محققان در لباس‌های ورزشی مواد شیمیایی ای مثل دی‌متیل‌فرمامید یافته‌اند که می‌تواند موجب آسیب کبدی شود. لباس‌های ضدچروک هم ممکن است آغشته به یک لایه فرمالدهید باشند که ماده‌ای سرطان‌زا است. بنابراین به دنبال الیاف‌های طبیعی و اورگانیک مثل نخ، پشم، ابریشم، کتان و کنف باشید.
کفش‌های پاشنه بلند
صدمات ناشی از کفش‌های پاشنه بلند به پا درد و تاول محدود نمی‌شود. پوشیدن مداوم این کفش‌ها می‌تواند منجر به کوتاه شدن عضله ساق پا شود. وقتی هر روز کفش پاشنه بلند بپوشید، ساختار زانو تحریک شده و عضله ساق پا منقبض می‌شود. در این‌صورت رشته‌های عضله ساق پا سفت و قطور شده و هر زمان که کفش تخت بپوشید احساس ناراحتی خواهید کرد. در نهایت با تحلیل رفتن عضله ساق پا مجبور می‌شوید زمانی که پابرهنه هستید برای جلوگیری از درد پا روی انگشتان سست پاهایتان راه بروید.
شلوارهای جین جذب
تضعیف گردش خون، ورم پاها و لخته‌های خونی از عوارض پوشیدن شلوارهای جین جذب هستند. همچنین تحقیقات نشان می‌دهد این شلوارها می‌توانند به عضلات و رشته‌های عصبی پاها صدمه وارد کنند.
شوینده‌های لباس
اگر روی پوست‌تان بی‌دلیل برآمدگی، قرمزی و راش پوستی‌ای به وجود آمده، ممکن است علت آن شوینده‌های لباس‌تان باشد. پودرها و مایع‌های لباسشویی دارای رنگ و عطر، حاوی مواد شیمیایی‌ای هستند که کار آن‌ها تمیز کردن، بوزدایی و ضدعفونی کردن لباس‌ها است. کسانی که دچار اگزما هستند یا پوست بسیار حساسی دارند، حتی کوچک‌ترین تماس با این مواد می‌تواند واکنش بدن آن‌ها را در پی داشته باشد. بنابراین از پودرهای قوی و آن‌هایی که دارای رنگ و عطر هستند دوری کنید و به دنبال شوینده‌های مایع باشید چون در مقایسه با پودرها، بعد از شست‌وشو اثر کمتری از آن‌ها روی لباس باقی می‌ماند. از حالت «آبکشی اضافه» ماشین لباسشویی استفاده کنید تا ماشین لباسشویی از پرزها، گرد و غبار و کپک‌ها پاک شود.
لباس‌هایی که کمتر شسته می‌شوند لباس‌های زمستانی‌ای مثل کلاه، شال‌گردن و دستکش که تنها یک بار در سال یعنی در فصل زمستان شسته می‌شوند، مملو از ویروس‌ها و باکتری‌هایی هستند که می‌توانند باعث بیماری شوند. بنابراین در زمستان باید این لباس‌ها را هفته‌ای یک بار بشویید. علاوه بر این، لباس‌های خواب هم باید به صورت روزانه شست‌وشو شوند.
کیف‌های سنگین
وقتی با یک کیف دوشی حجیم و سنگین راه می‌روید، شانه دیگر خود را بالا می‌برید تا وزن وارده را تنظیم کنید. این مسئله تعادل را در شکل حرکت کردن‌تان بر هم می‌زند. همچنین سنگین شدن کتف و انحنا پیدا کردن ستون فقرات منجر به تخریب قوس کف پا می‌شود. در نهایت این مساله منجر به درد کتف، گردن و پشت، آرتروز، فشار به عصب‌ها، گسترش درد به سمت بازوها و بروز سندروم تونل کارپ می‌شود. بنابراین از کوله‌پشتی استفاده کنید تا وزن کیف میان هر دو شانه تقسیم شود.
منبع: روزیاتو


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام