EBTEKAR NEWSPAPER
چهارشنبه, 29 اسفند 1397   Wednesday 20 March 2019

سرمقاله

در انتظار سال سرنوشت

علیرضا صدقی

گروهی از محققان دانشگاه هاروارد و بوستون با الهام از عنکبوت رنگارنگ استرالیایی موفق به توسعه یک سیستم نرم‌افزاری رباتیک مانند عنکبوت شدند.
به گزارش ایسنا و به نقل از د ویک، این ربات‌ نرم‌افزاری با الهام از رده عنکبوتیان توسعه یافته‌ و قادر به انجام کارهای جالب نیز است. محققان موسسه ویس و دانشکده مهندسی و علوم کاربردی دانشگاه هاروارد با همکاری محققان دانشگاه بوستون موفق به توسعه این ربات کوچک کاربردی شدند. توسعه این ربات کوچک نشان می‌دهد که ربات‌های حتی در مقیاس خیلی کوچک و اندازه‌های میکرومتری نیز می‌توانند عملکرد قدرتمند و چشمگیری داشته باشند. محققان نام این ربات را «MORPH » نهاده‌اند. محققان این مطالعه گفتند: عنکبوت طاووسی استرالیایی الهام‌بخش آنها برای توسعه این ربات بوده‌است.
عنکبوت پیکاک یا عنکبوت طاووسی عنکبوت‌هایی از سرده طاووسیان هستند که به تیره عنکبوت‌های جهنده تعلق دارند. عنکبوت پیکاک بسیار کوچک است و اندازه‌اش از چهار میلی‌متر فراتر نمی‌رود. محل زیست آن در کوئینزلند و نیوساوث ولز استرالیاست. این عنکبوت‌های رنگارنگ را به جرات می‌توان یکی از جالب‌ترین جانوران استرالیا دانست.
ربات مذکور با استفاده از یک ماده الاستیکی قادر به حرکت دادن بدن خود است. رنگ این ربات هم تاحدودی مانند عنکبوت طاووسی است. شیلا راسو، یکی از محققان این مطالعه گفت: با توسعه یک فناوری ترکیبی جدید که سه تکنیک ساخت مختلف را ادغام می‌کند، ما یک عنکبوت رباتیک نرم‌افزاری تولید کرده‌ایم که تنها از لاستیک سیلیکون با ۱۸ درجه آزادی تشکیل شده است.
دونالد اینگبر مدیر موسسه ویس گفت: در آینده نزدیک می‌توان از ربات MORPH در زمینه‌های پزشکی نیز استفاده کرد، زیرا به دلیل کوچک بودن این ربات می‌توان از آن در آندوسکوپی و جراحی میکروسکوپی نیز استفاده کرد.
دِهـــقــاٰنِ خَــلــافـــکـــار: تهرانیا یه نگا کنید ببینید برج میلاد سر جاش هست یا اونم دزدیدن ..
Saman: قیمت بلیط هواپیماها بر اساس دلار ۸۵۰۰ تومانی محاسبه میشه، قیمت بلیط پرواز‏های خارجی ۲ برابر و بیشتر و قیمت پروازهای داخلی ۲۰ تا ۴۰ درصد افزایش داشته ، دلار مسافرتی هم ۸۷۰۰ شد، عوارض خروج هم که ۳۰۰ تومنه. رسما زندانی شدیم دیگه
زویی گلس: نوشته دلار از ۱۰۸۰۰ به ۱۰۷۳۰ برگشت. داداش این که دیگه برگشت نیست، یه لحظه داره پشت سرشو نگاه میکنه ببینه هنوز تعقیبش میکنن یا نه.
‏Mahdi007: روزی چند وعده قرص «به من چه» به خودتون تجویز کنید.
‏ یگانه خدامی: حالا که عراق گفته از تحریم‌های آمریکا علیه ایران تبعیت میکنه نماینده مجلس یادش افتاده عراق ۱۱۰۰ میلیارد دلار غرامت به ایران بدهکاره یا گزارش منتشر می‌شه عراق هورالعظیم روآتیش می زنه تا دودش بیاد سمت خوزستان! قبلا نمی شد اینا رو گفت!


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام