EBTEKAR NEWSPAPER
دوشنبه, 29 بهمن 1397   Monday 18 February 2019

سرمقاله

به بهانه یک تشییع

علیرضا صدقی

جنجال بازی‌ استقلال خوزستان و پرسپولیس تنها به سکوها، طرفداران و بازیکنان دو تیم ختم نمی‌شد و داور این بازی نیز شب سختی را پشت سر گذاشت. وحید کاظمی، داور مازندرانی دیدار استقلال خوزستان و پرسپولیس در شرایطی این بازی را به پایان رساند که یکی از 90 دقیقه های پرتنش دوران 18 ساله داوری خود را پشت سر گذاشت. داور این بازی که انتقادات زیادی را در پایان متحمل شد، البته در گزارش به کمیته داوران خود را از این اتفاقات مبرا می‌داند که در ادامه به بررسی ادعاهای او خواهیم پرداخت.
گرما هوا و قطع بازی
به گزارش ورزش سه ، داور بازی در شرایطی سوت ابتدای بازی را نواخت که دمای هوای اهواز در لحظه شروع 50 درجه بود. مساله‌ای که سلامت بازیکن را به خطر انداخته بود اما طبق قوانین او اجازه به تعویق انداختن بازی به این دلیل را نداشت. طبق قوانین داور در صورتی که دمای هوا بیش از 37 درجه باشد در هر نیمه می‌تواند اجازه کولینگ بریک به بازیکنان دو تیم بدهد و قطع بازی به این دلیل امکان پذیر نیست.
فشار برای کم گرفتن وقت تلف شده
نزدیکان کاظمی از تحت فشار قرار گرفتن این داور برای اعلام دقایق تلف شده کم در هر دو نیمه خبر می‌دهند. گفته می‌شود با توجه به شرایط از داور مسابقه درخواست شده تا در نیمه اول از وقت تلف شده قانونی خودداری شود! در این نیمه او قادر بود دو دقیقه بیشتر وقت تلف شده اعلام کند اما در شرایطی که به او گفته شد بود بازی را سر تایم به اتمام برساند او مخالفت خود را اعلام کرده و حداقل 3 دقیقه به داور چهارم اعلام می‌کند.
بازی نباید قطع شود
کاظمی که شب پر تب و تابی را در استادیوم پشت سر گذاشته در شرایط مورد نقد برای عدم برگزاری بازی قرار گرفته که خود را از تصمیم برای انجام این کار مبرا می‌داند و کمیته تامین و برگزاری مسابقات را تصمیم گیرنده در این باره معرفی می‌کند. این در شرایطی بود که در 30 دقیقه ابتدایی بازی درگیری شدید روی سکوها و سنگ پرانی‌ها بارها با تصمیم او برای قطع جریان بازی همراه می‌شود اما فرمانی مبنی بر عدم قطع بازی به دلیل شورش احتمالی و عواقب آن او را به عقب نشینی وامی‌دارد. این در حالی است که در این دقایق سنگ پرانی هواداران و تیرهوایی برای آرام کردن اوضاع شرایط برگزاری مسابقه را به غیرعادی‌ترین شرایط سوق داده است.
توصیه‌های بین دو نیمه
داوران زمانی که سوت پایان بازی در نیمه اول را به صدا در آوردند با توصیه‌هایی از کنار زمین و توسط مسئولان مواجه شدند. توصیه‌های ویژه اجازه تمرکز و استراحت را از آنها گرفت. همانطور که گفته شد جو ملتهب روی سکوها باعث شد تا تدابیر امنیتی شدیدی برای آرام کردن اوضاع در نظر گرفته شود و توصیه اطرافیان و مسئولان پیش از حضور وحید کاظمی و تیم داوری در رختکن و در زمان حضورشان برای استراحت به سوژه اول بین دو نیمه تبدیل شد.
چرا شجاع اخراج نشد
یکی دیگر از انتقاداتی که به عملکرد داور این بازی شد به عدم اخراج مدافع پرسپولیس در زمان درگیری با بازیکن استقلال و به حمایت از علی علیپور مربوط می‌شود.
کاظمی در این لحظه تنها به دلیل اینکه خلیل زاده اقدام به هل دادن بازیکن حریف کرده بود او را با کارت زرد جریمه کرد و اقدام خشن دیگری برای جریمه سنگین شجاع خلیل زاده وجودنداشت.
گزارش دردسرساز برای پرسپولیس
هواداران پرسپولیس باید در انتظار احکام سنگینی از سوی کمیته انضباطی پیش از جدال با صنعت نفت آبادان باشند.
گفته می‌شود حرکات یکی از بازیکنان این تیم بعد از سوت پایان بازی که با لگد زدن به نیمکت ذخیره و در ادامه در راهروی استادیوم با سرنگون کردن سطل زباله جلوی چشمان یگان ویژه همراه بود با گزارش ناظر و داور همراه بوده است. با توجه به اینکه بعد از سوت پایان بازی و حضور بازیکنان در رختکن داور قادر به اخراج بازیکنی نیست، کاظمی گزارش خود را در این زمینه ارسال کرده است و از نظر او حرکت غیراخلاقی بازیکن پرسپولیس دلیل بر محرومیت اوست و به همین منظور باید در انتظار حکم کمیته انضباطی بر پایه این گزارش ماند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام