EBTEKAR NEWSPAPER
دوشنبه, 29 بهمن 1397   Monday 18 February 2019

سرمقاله

به بهانه یک تشییع

علیرضا صدقی

سپیده حاصلی پناه، خبرنگار ابتکار: شهر جدید اندیشه یکی از شهرهای واقع در غرب استان تهران و از توابع شهرستان شهریار است که با وجود عدم گذشت سال‌های طولانی از احداث پایه‌ها و زیرساخت‌های ایجاد شهری،‌ یکی از اصولی‌ترین و شاخص‌ترین شهرهای پایتخت است و ازجمله بهترین مناطق ناحیه غربی شهرستان‌های حومه تهران است و به گفته بسیاری از مسئولان، اندیشه به‌عنوان یکی از رتبه داران کشوری در سطح سرانه‌ها و ساختار اصولی و شاخصه‌های رفاهی قلمداد می‌شود.
محمد آیینی مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید اندیشه در خصوص برخی پروژه‌های شهر اندیشه که در دست اقدام و بررسی است، اظهار کرد: با همکاری و تعامل خوب اعضای شورای اسلامی شهر و شهرداری اندیشه، خوشبختانه توانستیم طلسم طرح مرکز شهر را بشکنیم و با گرفتن تاییدیه شهرداری و طرح موضوع در کمیسیون ماده 53 و برگزاری کمیته فنی، در آستانه دریافت لازمه این طرح که مصوبه در کمیسیون ماده 5 است، قرار بگیریم. وی افزود: به همین جهت با توجه به اطمینان خاطر نسبی از این مصوبه، فراخوان جذب سرمایه‌گذار برای این پروژه را آغاز کردیم و قصد داریم که عمده این پروژه را با مشارکت و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی انجام دهیم. به‌زودی از طریق روزنامه‌های کثیرالانتشار فراخوان رسمی سرمایه‌گذاری با شرایط خاص اعلام خواهد شد و بررسی و انتخاب سرمایه‌گذاران انجام می‌شود. آیینی در ادامه گفت: مرحله اول این پروژه بسیار بزرگ که می‌تواند تحول عظیمی در توسعه منطقه و شهر اندیشه فراهم کند، آماده‌سازی محدوده مرکز شهر با مساحت قریب به چهل هکتار است که آماده‌سازی آن شامل ایجاد معابر و راه‌های مواصلاتی و تعیین محل محدوده پروژه‌ها خواهد بود و مجموعه پروژه‌های مسکونی و مختلط اعم از تجاری، فرهنگی، خدماتی، تفریحی و اداری برای این مرکز شهر در نظر گرفته‌شده است.
وی در خصوص یکی از دیگر پروژه های شهر جدید اندیشه بیان کرد: پروژه بعدی که از جهات مختلف برای ما حائز اهمیت است و وزارت‌خانه نیز بر آن بسیار تاکید دارند، طرح پیاده راه سلامت است که با رایزنی‌های ما با مجموعه مدیریت شهری،‌در حال حاضر در مرحله ارسال به کمیسیون ماده 5 است و به‌زودی انجام خواهد شد. هدف اصلی از اجرای این پروژه ارتقاء سطح سلامت مردم اندیشه است و هم به‌عنوان یک ریه تنفسی جهت تلطیف هوای اندیشه برای پاک‌سازی هوا عمل می‌کند.
محمد آیینی از مشارکت 50 درصدی شهرداری شهر اندیشه در احداث این پروژه خبر داد و در رابطه با شاخصه‌های جغرافیایی و امکانات جزئی‌تر این پروژه، توضیح داد: این پروژه به‌صورت یک پارک خطی به طول 3 و نیم کیلومتر در قطب مرکزی اندیشه انجام خواهد شد که فضایی را ایجاد می‌کند که شهروندان در کنار بهره‌مندی بصری از فضای سبز و آبراه،‌هم یک فضای پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری دارند و هم می‌توانند کشاورزی کنند. به‌منظور ایجاد یک فضای مفرح کشاورزی شهری برای شهروندان، قطعاتی در این فضای سبز پیش‌بینی‌شده است که در اختیار شهروندان قرار خواهد گرفت و آن‌ها می‌توانند که در آن‌ها کاشت سیفی جات و سبزی جات و درختکاری کنند. مجموعه‌های خدماتی مانند رستوران‌های خاص و فضای بازی کودکان و مدرسه اجتماع‌محور در حاشیه این محور که از تقاطع فردیس کرج با اندیشه تا جاده شهریار در قطر شهر اندیشه کشیده می‌شود پیش‌بینی شده است و این مسیر تقاطع با مسیرهای سواره نخواهد داشت و در آن از پل‌های معلق استفاده خواهد شد.
مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید اندیشه خبر داد: پروژه بعدی ما مربوط به بحث توسعه مسکونی شهر و بهره‌برداری از زمین‌های باقیمانده برای ایجاد بیشتر فضای مسکونی تقریباً 2 هزار واحد در اندیشه با همکاری بخش خصوصی خواهد بود و تقاضای شهروندان برای ایجاد واحدهای مسکونی جدید را پاسخگو خواهد بود. آیینی بیان کرد: در بحث پدافند غیرعامل مطالعات زیادی برای حفظ و مدیریت دارایی‌های اصلی شهر در مواقع بحران صورت گرفته است که در مواردی مانند ورودی‌های شهر، مطالعات و طرح‌ها اجرایی هم شده و شهر اندیشه که با استانداردهای شهرسازی ساخته‌شده است، درصد متوسط به بالایی را در میزان مقاومت در برابر سوانح مختلف داراست.
وی با اشاره به اهمیت حوزه حمل‌ونقل و توسعه ترافیک، گفت: حمل‌ونقل و ارتباط ریلی برای شهر جدید اندیشه یکی از مطالبات عمومی مردم و دغدغه‌های همیشگی ما برای این شهر بوده است و هم‌اکنون در مرحله مطالعات در شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی است و این پروژه شروع سختی دارد که مقدمات بسیاری را به همراه خواهد داشت. این مدیر حوزه توسعه شهری در رابطه با برنامه‌های رفاهی و طرح‌های گردشگری شهر جدید اندیشه تصریح کرد: ما برای شهر اندیشه یک برنامه راهبردی تهیه کردیم که در قالب آن یک سری برنامه‌های توسعه‌ای داشتیم تا در شاخصه‌های گردشگری اندیشه رشد ایجاد کنیم و شهر را به سمتی ببریم که مسافر و گردشگر بپذیریم. یکی از مصداق‌های این طرح بازار بزرگ ایرانی اسلامی اندیشه بود که توانست گردشگران زیادی را به اندیشه جذب کند و پروژه مرکز شهر ما هم در استمرار این طرح‌ها در آینده خواهیم داشت. باغ پرندگان و دهکده آبی،‌شهربازی و زمین‌های ورزشی جزو برنامه‌های رفاهی شهر اندیشه هستند که همگی زمان‌بر خواهند بود ولی جهت رفاه روزافزون مردم شهر اندیشه و وصول به چشم‌انداز بی‌نظیر شهر اندیشه بین تمامی شهر‌های کشور،‌ به‌عنوان بهترین شهر مسکونی کشور، این پروژه‌ها به‌یقین در آینده برنامه‌های اجرایی ما خواهد بود.
مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید اندیشه در پایان با بیان شاخصه‌های این شهر جدید که به‌واسطه آن‌ها می‌توان اندیشه را در ردیف شهرهای خاص و برتر کشور دانست،خاطرنشان کرد: امکان زیست پذیری و ماندگاری جمعیت در اندیشه بالاست و عدد مهاجرپذیری و تراکم جمعیتی شهر اندیشه هم‌تراز با چشم‌اندازهای گذشته محقق شود. این نشان‌دهنده این است که اندیشه شهری با امکانات و شرایط رفاهی مناسب است که می‌تواند جمعیت را جذب و حفظ کند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام