EBTEKAR NEWSPAPER
شنبه, 03 فروردین 1398   Saturday 23 March 2019

سرمقاله

در انتظار سال سرنوشت

علیرضا صدقی

بسیاری از شرکت‌های اروپایی که پس از توافق هسته‌ای با ایران نسبت به انجام معامله و همکاری اقتصادی با ایران ابراز تمایل کرده بودند، اکنون اعلام کرده‌اند که به پروژه‌های اقتصادی خود در ایران خاتمه خواهند داد. به گزارش دویچه وله آلمان به نقل از سایت هلنیک شیپینگ نیوز شرکت مهندسی دانمارکی هالدور تاپسو یکی از شرکت‌های اصلی در حوزه تولید کاتالیزورهای صنعتی است که مسئولان این شرکت، دو روز پس از اعلام تحریم‌های جدید از سوی دولت ترامپ، رسما اعلام کردند که سطح فعالیت‌های اقتصادی خود را در ایران کاهش می‌دهند.
شرکت سوئیسی استدلر ریل که در واکنش به خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، پروژه یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلاری خود را با ایران لغو کرده بود، فردای روز شروع تحریم‌های ایران از سوی آمریکااعلام کرد که پیشنهاد پروژه تولید سامانه مترو در ایران را به حالت تعلیق درمی‌آورد. شرکت خودروسازی دایملر نیز اعلام کرد که برنامه گسترش فعالیت‌های اقتصادی خود در ایران را متوقف می‌کند.
از سوی دیگر شرکت پژو در ماه ژوئن، به برخی از فعالیت‌های اقتصادی خود و پروژه‌های مربوط به سرمایه‌گذاری‌های مشترک با شرکت‌های ایرانی خاتمه داده بود. رنو نیز اعلام کرده است که از سیاست تحریم ایران از سوی دولت آمریکا پیروی می‌کند.
شرکت بزرگ توتال نیز اعلام کرده است که از قرارداد چند میلیارد دلاری پارس جنوبی خارج می‌شود. این شرکت از مقامات آمریکایی خواسته بود که از مجازات‌های پیش بینی شده معاف شود. درخواستی که با مخالفت آمریکا روبه‌رو شد.
شرکت ایتالیایی-فرانسوی ای‌تی‌آر هم یک روز قبل از امضای فرمان تحریم‌ها اعلام کرده بود که ۵ فروند از هواپیماهای سفارش داده شده خود را پیش از شروع تحریم‌ها از سوی آمریکا به ناوگان هوایی ایران تحویل داده است و تحویل ۷ فروند دیگر از هواپیماهای این شرکت مشروط به دریافت مجوز از سوی آمریکا خواهد بود .
شرکت داروسازی سانوفی نیز ادامه همکاری با ایران را دشوار ارزیابی کرده است اما شرکت داروسازی سوئیسی روش گفته که برای تامین داروهای مورد نیاز و همچنین عرضه محصولات مربوط به تشخیص بیماری‌ها و به‌ویژه بیماری قند در ایران ادامه خواهد داد. شرکت نستله هم اعلام کرده که گمان نمی‌کند تحریم‌های آمریکا شامل فرآورده‌های این شرکت شود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام