EBTEKAR NEWSPAPER
شنبه, 03 فروردین 1398   Saturday 23 March 2019

سرمقاله

در انتظار سال سرنوشت

علیرضا صدقی

تاثیر عمیق روابط خانوادگی بر ابعاد مختلف زندگی افراد بر کسی پوشیده نیست. این مساله در مورد روابط خواهر و برادرها هم صدق می‌کند و آن‌ها نقش بسیار مهمی در زندگی یکدیگر دارند. از آنجایی که خواهر‌ها و برادرها اغلب در یک محیط، در کنار هم پرورش پیدا می‌کنند، مدت زمان بسیار زیادی را در تعامل با یکدیگر سپری می‌کنند. تحقیقات علمی نشان می‌دهد اثرات روابط خواهرها و برادرها بر زندگی یکدیگر ابعاد مختلفی داشته و این تاثیرات تا آخر عمر با آن‌ها خواهد بود.
اگر از خانواده پرجمعیتی هستید، احتمال طلاق در شما کمتر است. محققان امریکایی در پژوهش‌های خود پی بردند کسانی که خواهر و یا برادر دارند در مقایسه با تک فرزندها، احتمال متاهل باقی ماندن در آن‌ها بیشتر است. در خانواده‌های بزرگ‌تر افراد احتمالا فرصت بیشتری دارند تا برقراری یک ارتباط خوب، همدلی، گفت‌وگو و مهارت های موثر در استحکام ازدواج را یاد بگیرند.
داشتن خواهر یا برادری از جنس مخالف می‌تواند اعتماد به نفس شخص را در روابط عاطفی خود بالا ببرد. تحقیقات پژوهشگران امریکایی نشان می‌دهد داشتن خواهر یا برادری از جنس مخالف، به طور طبیعی این فرصت را به وجود می‌آورد تا افراد ارتباط با جنس مخالف را یاد بگیرند و احتمالا چالش‌های این رابطه را درک کنند.
تحقیقی نشان می‌دهد فارغ از آنکه وزن والدین چگونه باشد، چاقی خواهر یا برادر بزرگ‌تر، احتمال ابتلا به چاقی را در کودکان به میزان ۵ برابر بیشتر می‌کند.
در خصوص خواهر و برادرهای همجنس، این احتمال در میان برادرها بیشتر از خواهرها است. در خصوص خواهر و برادرهای با جنس مخالف، چاقی خواهر در احتمال چاقی برادر کوچک‌تر او تاثیر‌گذار است اما چاقی برادر در احتمال چاقی خواهر کوچک‌تر او تاثیر چندانی ندارد.
محققان امریکایی پی برده‌اند معمولا خواهران بار مسئولیت نگهداری از والدین سالمند خود را متحمل می‌شوند و احتمالا پسران خانواده این مسئولیت را به خواهران‌شان واگذار می‌کنند. پژوهشگران معتقدند دلیل این مساله آن است که زنان اغلب با تفکر پرستاری از دیگران تربیت می‌شوند و احتمالا مادران سالمند بیشتر راحت هستند که دختران‌شان از آن‌ها نگهداری کنند تا پسران‌شان.
کشمکش‌های گاه و بیگاه میان خواهر و برادرها اجتناب‌ناپذیر است. اما محققان در پژوهشی پی بردند کودکانی که مورد آزار و اذیت خواهر و برادرهایشان قرار گرفتند (آزار و اذیت به معنی تمسخر کلامی یا خشونت فیزیکی مثل مشت و لگد زدن)، در مقایسه با کسانی که تجربه آزار و اذیت خواهر و برادرهایشان را نداشتند، احتمال افسردگی یا خودزنی در سن ۱۸ سالگی و همچنین اضطراب در آن ها به میزان ۲ برابر بیشتر بود.
تحقیقات جدید نشان می‌دهد بعد از مرگ خواهر یا برادر، به ویژه بر اثر حمله قلبی، خطر مرگ در نتیجه حمله قلبی در باقی خواهر و برادرها طی سال‌های آینده به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد.
اگرچه دلیل این مساله هنوز معلوم نیست، اما محققان خاطر نشان می‌کنند علت آن می‌تواند اضطراب مزمن یا عادت‌های خواهر یا برادر ماتم‌زده مثل مصرف مشروبات الکلی، سیگار کشیدن، داشتن رژیم غذایی ناسالم و ورزش نکردن باشد.
محققان سوئدی پی برده‌اند کسانی که در میان خواهر و برادرهایشان، دو نفر یا بیشتر دچار لخته‌های خونی درون سیاهرگ‌های عمقی یا همان بیماری ترومبوآمبولی وریدی هستند، خطر ابتلا به این لخته‌ها در این افراد به میزان ۵۰ برابر بیشتر است.
خطر ابتلا به ترومبوآمبولی وریدی در مردان بیشتر از زنان است و دیگر ریسک فاکتورهای این بیماری عبارتند از عمل جراحی، نارسایی قلبی، مصرف سیگار، چاقی، سرطان، کم بودن فعالیت بدنی، نشستن یا خوابیدن در تخت، شکستگی پاها یا لگن و مصرف قرص‌های ضد بارداری. اگر سابقه ابتلا به ترومبوآمبولی وریدی در خانواده شما وجود دارد، قبل از هر گونه جراحی‌ای، پزشک خود را در جریان بگذارید تا اقدامات پیشگیرانه‌ای برای جلوگیری از خطر لخته شدن خون صورت دهد.
منبع: روزیاتو


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام