EBTEKAR NEWSPAPER
یکشنبه, 28 بهمن 1397   Sunday 17 February 2019

سرمقاله

هیاهو برای هیچ

جهانبخش‌محبی نیا

رمان «روزی که یاد گرفتم عنکبوت‌ها را اهلی کنم» برنده جایزه «ادبیات کودک و نوجوان آلمان» اثر یوتا ریشتر با ترجمه کتایون سلطانی از سوی نشر افق منتشر شد.
به گزارش مهر، یوتا ریشتر از تاثیرگذارترین نویسندگان ادبیات کودک و نوجوان آلمان است. او بعد از مدتی تحصیل در رشته‌های زبان و ادبیات آلمانی و روزنامه‌نگاری، تصمیم گرفت نویسنده شود و برای کودکان و نوجوانان بنویسد. ریشتر در کتاب «روزی که یاد گرفتم عنکبوت‌ها را اهلی کنم» تنهایی، دوستی و شجاعت آدم‌ها را به تصویر می‌کشد؛ این کتاب برنده جایزه ادبیات کودک و نوجوان آلمان هم شده است.
این رمان، ماجرای راینر را مطرح می‌کند. در این کتاب، مادر «راینر» الکلی و بیمار است و خودش هم همیشه سر و رویی کثیف و آشفته دارد و به همین خاطر همه از او دوری می‌کنند و بچه‌ها اسمش را گذاشته‌اند «راسو بوگندو و معتقدند راینر موجودی مزاحم، فضول، عوضی، بی‌خاصیت و به شدت دغل و حیله‌گر است. اما دختر بچه‌ای که از عنکبوت خیلی می‌ترسد ترسش را با راینر در میان می‌گذارد و خیلی زود متوجه می‌شود که راینر بچه‌ای مهربان و قابل اعتماد است و با او دوست می‌شود. اما نه تنها بچه‌ها بلکه حتی بزرگترها هم دخترک را به خاطر این دوستی سرزنش می‌کنند و دخترک بر سر دو راهی بزرگی قرار می‌گیرد.
در پشت جلد کتاب نوشته شده است: «ما مثل هم نیستیم اما با هم دوستیم، رفیق شدن با کسی مثل راینر هم خوب است و هم بد. از طرفی بدون آن‌که مسخره‌ات کند به حرف‌هایت گوش می‌دهد و تو می‌توانی با خیال راحت از ترس‌هایت برایش حرف بزنی. از طرف دیگر، هیچ‌کس راینر را دوست ندارد، نه بزرگ‌ترها و نه بچه‌ها. باید هرچه سریع‌تر تصمیمت را بگیری».
واحد کودک و نوجوان انتشارات افق (کتاب‌های فندق) کتاب «روزی که یاد گرفتم عنکبوت‌ها را اهلی کنم» را در قالب ۱۲۰ صفحه با قیمت ۱۰۰ هزار ریال منتشر کرده است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام