سرمقاله

شورش علیه نظم موجود

محمدعلی وکیلی

حدود یک سال از زمان رونمایی هایپرکار مرسدس-ای.ام‌.جی پروجکت وان در نمایشگاه خودروی فرانکفورت 2017 می‌گذرد. موضوع عجیب اینکه از آن زمان تاکنون چیز زیادی درباره این هایپرکار برخاسته از دل فرمول 1 به گوشمان نرسیده اما باور بر این است نسخه‌ آماده‌ تولید این هایپرکار به زودی پدیدار خواهد شد. این موضوع احتمالاً به معنی انتشار اطلاعات جدید و مهم از پروجکت وان است.
اگر بخواهیم به شایعات تکیه کنیم باید گفت مهندسان با استعداد آفالترباخ ایده‌ تولید نسخه‌ رودستر این کوپه‌ 1000 اسب بخاری را در سر می‌پرورانند. اگرچه تنها 275 دستگاه از نمونه‌ سقف ثابت پروجکت وان ساخته خواهد شد اما گفته شده سقف تولید مدل رودستر 5 تا 10 دستگاه خواهد بود. البته به نظر می‌رسد این خودرو را نخواهیم دید زیرا برنامه‌های تولید آن فعلاً به فراموشی سپرده شده است.
همین داستان درباره نسخه‌ مختص پیست نیز صادق است. این رویه را خودروهای استون مارتین والکری AMR Pro، فراری لافراری FXX K Evo و مک لارن P1 GTR طی کرده‌اند. برنامه ابتدایی مرسدس ساخت 25 تا 50 دستگاه از نسخه‌ پیست این هایپرکار بوده اما این برنامه‌ها نیز به خط تولید راه نخواهند یافت.
اما درباره‌ نسخه‌ نهایی کوپه باید گفت خبرهایی درباره احتمال استفاده از نام دیگری به گوش می‌رسد اما نام پروجکت وان نیز کاملاً جذاب است. خبری دیگر به وجود حالت Qualificatio- مربوط می‌شود که حدس می‌زنیم باعث تیزتر شدن همه‌ی اجزای خودرو به منظور سریع‌تر شدن این هایپرکار خواهد شد.
اگر شانس خرید این هایپرکار 2.5 میلیون دلاری را داشته باشید احتمالاً می‌دانید که پروجکت وان شما پس از 50 هزار کیلومتر باید به کارخانه فرستاده شود تا پیشرانه‌ 6 سیلندر 1.6 لیتری توربوی خودرو از نو احیا شود. درباره مشکلات جهان اول صحبت می‌کنیم…
منبع: پدال (pedal.ir)


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام