سرمقاله

شورش علیه نظم موجود

محمدعلی وکیلی

سفر کردن نه تنها به شما کمک می‌کند مکان‌های زیاد و جدیدی را کشف کنید، بلکه روش بسیار خوبی برای رفع اضطراب، استراحت و سپری کردن اوقاتی خوش با خانواده است. حتما تا به حال سفرهای زیادی با خانواده و دوستان‌تان رفته‌اید، اما آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که تنها سفر کردن را تجربه کنید؟ شاید این ایده برای بعضی‌ها چندان هیجان‌انگیز نباشد، اما باید بدانید که تنها سفر کردن فواید زیادی دارد و بنابراین دلایل زیادی هم برای تجربه آن وجود دارد. اما فواید تنها سفر کردن چیست؟
می‌توانید با خودتان خلوت کنید
در دنیای امروز زندگی همه ما گاهی شتاب زیادی پیدا می‌کند. در کنار زمانی که صرف خانواده، دوستان، دانشگاه یا محل کار می‌کنیم، گهگاه نیاز داریم با خودمان هم خلوت کنیم. تنهایی فواید زیادی دارد: مغز را احیا می‌کند، تمرکز را بالا می‌برد و کمک می‌کند تفکر عمیق‌تری داشته باشید و در نتیجه می‌توانید راه‌حل بسیاری از مشکلات‌تان را پیدا کنید. اینکه فقط گاهی چند ساعتی را در پارک با خودتان خلوت کنید کافی نیست. شما به زمان بیشتری نیاز دارید. بنابراین تنها سفر کنید و از اوقات تنهایی‌تان استفاده کنید.
با آدم‌های جدیدی آشنا می‌شوید
آشنایی با آدم‌های جدید یکی از بهترین بخش‌های سفر کردن است. شاید فکر تنها بودن در یک مکان کاملا جدید برایتان ترسناک باشد اما به دوستان جدیدی فکر کنید که می‌توانید در جریان سفرتان پیدا کنید. هر جا بروید آدم‌های بسیار زیادی اطراف‌تان خواهند بود که داستان‌های زیادی برای تعریف کردن دارند. ممکن است با بعضی از جالب‌ترین آدم‌های زندگی‌تان آشنا شوید و ایده‌های خوبی برای سفرهای بعدی‌تان پیدا کنید.
اعتماد به نفس بیشتری پیدا می‌کنید
بدون شک افراد زیادی هستند که از ایده تنها سفر کردن‌تان استقبال نمی‌کنند، مثلا دوستان‌تان فکر می‌کنند نمی‌توانید تنهایی دوام بیاورید یا خانواده‌تان نگران شما می‌شوند، اما حقیقت آن است که شما می‌توانید از پس این کار بربیایید. یک بار که سفری را به تنهایی بروید، ثابت می‌کنید که چقدر توانمند و قوی هستید. این مساله اعتماد به نفس‌تان را بسیار بالا می‌برد و باعث می‌شود متوجه شوید چقدر در انجام کارها توانمند هستید.
مستقل‌تر می‌شوید
ما به شدت به زندگی روزمره خود عادت می‌کنیم، از مسیرهای همیشگی رفت و آمد می‌کنیم، به همان رستوران و فروشگاه همیشگی می‌رویم و با همان آدم‌های همیشگی ملاقات می‌کنیم، در نتیجه گرفتار روزمرگی می‌شویم. وقتی تنها سفر می‌کنید، نه تنها مکان‌های کاملا جدیدی را می‌بینید، بلکه کار تصمیم‌گیری و رسیدگی به مشکلات را در لحظه انجام می‌دهید. این احساس استقلال کاملا ویژه است. شما دیگر احساس نمی‌کنید که نیاز دارید به کسی تکیه کنید و فرقی ندارد در چه موقعیتی باشید، شما همیشه می‌دانید که چه کاری باید انجام دهید.
خودجوش و آزاد می‌شوید
شاید تصور کنید تنها سفر کردن دیوانگی است، اما این کار باعث می‌شود خودجوش شوید. شما می‌توانید کاری را تجربه کنید که معمولا انجام نمی‌دهید و جایی بروید که همیشه دوست داشتید. وقتی به مقصد سفرتان برسید، با اولین قدمی که بیرون از هواپیما، قطار یا ماشین بگذارید، طعم آزادی واقعی را احساس خواهید کرد.
مسئولیت‌پذیر می‌شوید
وقتی با خانواده یا دوستان‌تان سفر می‌کنید آن‌ها در بیشتر موقعیت‌ها به شما کمک می‌کنند. مثلا مادر یا پدرتان کمک می‌کند چمدان‌تان را ببندید، دوستان‌تان برایتان غذا سفارش می‌دهند، خواهر یا برادرتان شما را بیدار می‌کند تا سر وقت به پروازتان برسید، اما وقتی تنها باشید می‌دانید که مسئولیت همه کارها به عهده خودتان است. شما باید همه این کارها را به تنهایی انجام دهید و اگر کاری را درست انجام ندهید، باید با عواقب آن مواجه شوید. بنابراین چاره‌ای جز مسئولیت‌پذیر بودن ندارید.
خودتان را کشف می‏کنید
شاید به قصد خلوت کردن با خودتان یا احساس مستقل بودن تصمیم بگیرید تنها سفر کنید، اما این تجربه در حقیقت به شما کمک می‌کند خود واقعی‌تان را کشف کنید. وقتی کاملا تنها باشید، بهتر می‌توانید به خود درون‌تان گوش بدهید و متوجه می‌شوید توانایی‌هایتان چیست و باید روی چه بخشی از وجودتان کار کنید. همچنین ممکن است بالاخره کارهایی را تجربه کنید که هرگز فکرش را نمی‌کردید مثل راحت دوست شدن با دیگران در حالی فرد درونگرایی هستید یا تجربه بانجی جامپینگ در حالی که ترس از ارتفاع دارید.
منبع: روزیاتو


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام