سرمقاله

شورش علیه نظم موجود

محمدعلی وکیلی

یک وکیل دادگستری با اشاره به اینکه زمانی ورود قضات بازنشسته به عرصه وکالت نیاز جامعه وکالت و دستگاه قضایی بود، گفت: در آن زمان تحصیل کرده حقوق و حقوقدان کمتر بود و می‏طلبید که از دانش قضاتی که بازنشسته شده‌اند در جهت ارتقای سطح وکالت استفاده شود که به نظر می رسد این نیاز و ضرورت کاملا منتفی شده است.
به گزارش ایسنا، عبدالصمد خرمشاهی با بیان اینکه با اصلاح ماده واحده قانون منع به کارگیری بازنشستگان مصوب سال 96، تغییراتی جزئی در این قانون به وجود آمده است، اظهار کرد: قبل از قانون منع به کارگیری بازنشستگان ما قوانین مختلفی داشتیم مانند قانون مدیریت خدمات کشوری، قانون استخدام کشوری و سایر قوانین که به هر حال در رابطه با نحوه به کارگیری بازنشستگان صحبت شده است اما بحث سر این است که ما مشکل قانون گذاری یا تصویب قانون نداشتیم و نداریم.
این وکیل دادگستری، عنوان کرد: در طی این سال‌ها قوانین ریز و درشتی در همه زمینه‌ها وضع شده است اما آنچه که مشهود و واضح است این است که بحث بر سر اجرای قوانین است. با یک نگاه مختصر در همین چند سال اخیر به این قوانین و نحوه عملکرد وزارتخانه‌ها و نهادها می‌بینیم که آنچنان که باید و شاید این قوانین جدی گرفته نشده است. در همین چند دهه اخیر افرادی بودند که نه تنها در دو جا بلکه در جاهای مختلف مشغول به کار می‌شدند و حقوق می‌گرفتند که یا قانون را دور می‌زدند یا تخلف می‌کردند. به هر حال این موضوع کاملا تجربه شده است و این تجربه ما را به این نتیجه می‌رساند که عزم راسخی برای اجرای قوانین مشاهده نمی‌شود.
وی ادامه داد: برخی بحث بیکاری جوانان را مطرح کردند و آن را به عدم اجرای قانون منع به کارگیری ارتباط می‌دادند. به عقیده من بخشی از این نظر پذیرفتنی است اما در کل نمی‌توان آن را پذیرفت. زیرا به هر حال تعداد جوانان بیکار در تمامی پست‌ها و زمینه‌ها آمار بسیار بالایی دارد و هیچ زمانی مدیریت و برنامه ریزی نشده است که در چه زمینه‌ای و در چه رشته‌ای نیاز به چه اندازه تحصیل کرده، متخصص و فارغ التحصیل داریم. به صورت خودجوش زمانی بحث حرفه پزشکی و بعدها وکالت مطرح شد که بی اندازه دانشگاه‌ها خروجی داشتند و هیچگاه در رابطه با آینده آنها فکر و برنامه ریزی کافی نشده بود و در نتیجه آن موج فارغ التحصیلان بیکار به ناچار ناگزیر شدند تن به کارهایی که غیر از حوزه تخصص یا تحصیل خودشان بود، بدهند یا به مشاغل کاذب روی آوردند.
خرمشاهی گفت: اخیرا طی اصلاحیه‌ای، به قانون منع به کارگیری بازنشستگان پاره ای از موارد اضافه شد و بندهای «الف»، «ب» و «ج» ماده 71 قانون مدیریت خدمات کشوری را از این قانون مستثنی دانست که شامل روسای سه قوه، معاون اول رئیس جمهوری و نواب رئیس و اعضای شورای نگهبان و ... می‌شود. تاکید من این است که بحث سر قوانین نیست بلکه بحث بر سر اجرای قانون است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام