سرمقاله

گمشده مجلس دهم

ژوبین صفاری

قهرمان سنگنوردی جهان که تاکنون 24 مدال بین المللی کسب کرده، حالا تنها جای خالی طلای المپیک را در کارنامه خود می بیند. وقتی به کارنامه رضا علیپور نگاهی بیندازیم، شاید باورمان نشود این پسر صخره ای در رشته ای که ایران پیشینه ای در آن نداشته، اینطور در طول چند سال به انواع افتخارات در سطح جهان رسیده است.
این سنگنورد قزوینی که 5 طلای جام جهانی را در کارنامه داشت، در رقابت های جهانی اتریش که بالاترین سطح مسابقات این رشته به حساب می آید، به اولین مدال طلای خود دست پیدا کرد.
به گزارش ورزش سه،علیپور در 2 دوره قبلی به مدال برنز و نقره این رقابت ها دست پیدا کرده بود و حالا با کسب طلای جهان، فقط یک جالی خالی در کارنامه او دیده می شود؛ طلای المپیک.
خودش می‌گوید آن جای خالی را هم به زودی پر خواهد کرد. سنگنوردی از سال 2020 وارد المپیک شده و می توانیم از این پس در سنگنوردی هم امیدوار به کسب مدال باشیم.
علیپور که با احتساب طلای مسابقات قهرمانی جهان 2018 تاکنون 24 مدال رنگارنگ در مسابقات بین المللی از جمله جام جهانی، قهرمانی آسیا، ‌بازی های آسیایی و ... کسب کرده، به عنوان رکورددار سرعت سنگنوردی و صخره نوردی در جهان لقب های زیادی را کنار نام خود می بیند.
سریعترین مرد عمودی جهان و یوزپلنگ آسیا از جمله مشهورترین لقب های این سنگنورد جوان به شمار می رود؛ اما به نظر می رسد مرد عنکبوتی هم لقب زیبنده ای برای این صخره نورد ایرانی باشد.
بعد از پایان رقابت های جهانی در اتریش با رضا علیپور تماس گرفتیم. او ابتدا درباره این مسابقات توضیح داد: «این مسابقات که از سطح بالایی برخوردار است، هر 2 سال یک بار برگزار می شود. من قبلا مدال برنز و نقره رقابت های جهانی را کسب کرده بودم و در این دوره فقط به طلا فکر می کردم. با رکورد 5.63 ثانیه توانستم به هدفم برسم و قهرمانی را به دست آورم. 260 ورزشکار از کشورهای مختلف در این دوره حاضر بودند که خدا را شکر من با وجود داشتن رقبای قدرتمندی از آمریکا، اوکراین، روسیه و فرانسه توانستم به مدال طلا برسم.»
این سنگنورد ایرانی که با ثبت زمان 5.48 رکورددار این رشته در جهان به حساب می آید، در ادامه به تکمیل کلکسیون افتخاراتش اشاره می کند: «من در سال های اخیر بیش از 20 مدال بین المللی کسب کرده بودم و با کسب مدال طلای قهرمانی جهان کلکسیون افتخاراتم تکمیل شد. بابت این اتفاق خوشحالم چون برنز و نقره رقابت های قهرمانی جهان را داشتم و در این دوره فقط دنبال طلا بودم. حالا دیگر فقط مانده طلای المپیک تا دیگر همه مدال ها را در کارنامه‌ام داشته باشم.» از سال 2020 علاوه بر تکواندو، کشتی و وزنه‌برداری و البته احسان حدادی در دوومیدانی، نگاه مسئولان و مردم برای کسب مدال در المپیک به سنگنوردی هم هست. علیپور در پاسخ به این سوال که می تواند طلای المپیک را هم در توکیو کسب کند، می گوید: «ان‌شاالله که بتوانم چنین مدالی را کسب کنم. هنوز زمان زیادی تا المپیک باقی مانده و اول باید سهمیه این رقابت ها را به دست آورم. به هر حال شرایط المپیک متفاوت است چون سنگنوردی فقط در رشته سرعت که من تخصص دارم، برگزار نمی‌شود و باید در چند ماده تخصص داشته باشی تا بتوانی به مدال طلا برسی.»


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام