EBTEKAR NEWSPAPER
شنبه, 26 آبان 1397   Saturday 17 November 2018

سرمقاله

جمهوری اسلامی نسل سوم

محمدعلی وکیلی

میر میر محمد سید هاشمی- مجله اقتصادی فوربس آماری سالانه از فارغ‌التحصیلان مهندسی دنیا ارائه داده است که در کمال شگفتی،‌ ایران نه تنها یکی از ۱۰ کشوری است که جمعیت بالایی از مهندسان را هر سال تربیت می‌کند، بلکه یکی از سه کشور اول دنیا هم هست.
جمعیت فراوانی از بیکارهای تحصیل کرده در کشور وجود دارند که میلیاردها تومان هزینه برای رشد و پرورش آن‌ها صرف شده تا از استعدادها و توانایی‌های خود بهره ببرند. در این میان رشته‌های مربوط به مهندسی، فارغ التحصیلان بیکار فراوانی را به خود اختصاص داده است. اما این نیروی کار ارزشمند به جای آنکه بتواند نقش مولد در اقتصاد کشور ایفا کند به درهای بسته اشتغال می‌خورد. این اتفاق درست مانند آن است که هزاران هکتار از زمین‌های مستعد کشورتان را به کشت گندم اختصاص دهید. میلیاردها تومان بذر، کود و سم و هزاران هزار مترمکعب آب و صدها هزار نفر ساعت نیروی انسانی را صرف کاشت و داشت نمایید؛ اما هنگام برداشت، آتش به محصول بزنید. در واقع آن‌چه از این رهگذر باید به آن توجه شود فراهم آوردن امکان‌های متعدد بهره بردن از این نیروی بالقوه است. هر چند در این فرآیند نظام آموزشی کشور چه در جذب بی رویه دانشجو در این رشته و چه در تربیت نیروی متخصص با تجربه عملی، ضعف‌های فراوانی داشته است؛ اما پرداختن به این موضوع که تلفیق رشته مهندسی با علوم نوین و کسب و کارهای استارت آپ یک کلید بزرگ برای عبور از معضل بیکاری در رشته مهندسی است، ضروری می نماید. این نکته نیز قبال ذکر است که متاسفانه در بخش صادرات خدمات مهندسی نیز طی سال های اخیر با کاهش چشمگیری روبرو بوده‌ایم که بازهم ریل‌گذاری درست در مسیر کسب و کارهای نوین می‌تواند این کمبود را نیز تا حد زیادی برطرف کند. در بخش ساخت و ساز نیز توجه نکردن به استارت آپ‌ها و شرکت های دانش بنیان این صنعت را با مشکلات فراوانی مواجه کرده است.
در کشور ایران لوازم کار متعلق به نسل چهارم و پنجم ساخت و ساز فراهم شده اما به دلیل نداشتن نوآوری نتوانسته‌ایم در این حوزه موفق باشیم. باید گفت که تمامی بخش‌های زیرساختی و کارخانجات‌ اسکلت‌های سبک در ایران وجود دارد ولی به دلیل پراکندگی، نداشتن نوآوری‌ها و اهمیت ندادن به استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان نتوانسته‌ایم نسل چهارم و پنجم ساخت و سازها را اجرایی کنیم. این در حالی است که ده‌ها شرکت دانش بنیان تاسیس شده است، که متاسفانه به دلیل استفاده نکردن درست از آن‌ها نتوانستیم بخش زیادی از اشتغال در این حوزه را پوشش دهیم. در واقع نقش سیاست‌گذاری در این شرایط بسیار قابل توجه است، چرا که واسطه عملیاتی شدن از ایده‌های نوین در زمینه خدمات فنی و مهندسی، مدیریت علمی و سیاست‌گذاری‌های دقیقی است که باید متولیان امر و همچنین سازمان نظام مهندسی به آن بپردازد.
در نهایت باید گفت که نمی‌توان سونامی بیکاری در رشته مهندسی را انکار کرد. معضلی که می تواند چند راه‌حل را فراروی سیاست‌گذاری‌های کشور بگذارد. تغییر جغرافیا، راهکاری است که هر کس توانسته آن را به صورت شخصی عملیاتی کرده است که البته نتیجه آن خسران هزینه‌ای است که برای فرد شده و زمان برداشت محصول، تقدیم کشورهای دیگر شده است.
راه حل منطقی تر آن است که راه پیموده شده را تغییر و در مسیر سیاست‌گذاری جدید حرکت کنیم. بهره گیری از استعدادها در قالب شرکت های دانش بنیان و استفاده از ایده‌ها و استعدادهایی که بدون شک می توانند در کشور و حتی در جهان منشا تحولات بزرگی در مهندسی شوند از جمله این راهکارهاست. مهندسی کشور برای عبور از چالش مهندسان بیکار نیازمند انقلاب در استراتژی های موجود است. جهان امروز با سرعت هر چه تمام در حال دگرگونی در علوم است، شاید بهتر باشد از آن عقب نمانیم. علم مدیریت قطعاً راه حل‌های بهتری برای هدایت استعدادهای کشور در جهت توسعه اقتصادی پیشنهاد می‌کند که امیدواریم در آینده بهره بیشتری از آن ببریم.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام