EBTEKAR NEWSPAPER
پنج شنبه, 02 اسفند 1397   Thursday 21 February 2019

سرمقاله

حکایت همچنان باقی است!

محمدرضا ستاری

کمال‌گراها افرادی هستند که هیچ استانداردی را کمتر از کامل و بی‌نقص بودن قبول ندارند. در علم روانشناسی، کمال‌گرایی یک ویژگی شخصیتی محسوب می‌شود. به نوعی می‌توان گفت از این ویژگی کمی در همه ما وجود دارد و شاید کسی نباشد که دوست نداشته باشد از هر نظر بی‌عیب و نقص باشد. اما مشکل کمال‌گراها این است که آن‌ها برای ارضای کمال‌گرایی خود فشار و اضطراب زیادی را تحمل می‌کنند که هر مساله کوچکی را برای آن‌ها تبدیل به مشکلی بزرگ می‌کند چون تصور می‌کنند هر کاری باید به بهترین نحو انجام شود.
تمرکز بسیار بالا روی کار و نگاه انتقادی به جزئیات، نقاط قوت کمال‌گرایی هستند. اما این خصوصیات وجه دیگری هم دارند. افراد کمال‌گرا اغلب در محل کارشان سخت‌تر و بیشتر از همکاران‌شان کار می‌کنند و تا مطمئن نشوند همه چیز درست انجام شده نمی‌توانند کاری را کنار بگذارند. به علاوه، وسواسی که در کنترل همه چیز دارند باعث می‌شود در مقایسه با دیگران مسئولیت‌های بیشتری به عهده بگیرند یا حتی وظایف همکاران‌شان را برای آن‌ها انجام بدهند. این مساله تاثیر منفی شدیدی بر روابط آن‌ها در خانه و محل کار دارد. بنابراین اگرچه احتمالا دوست دارید کمال‌گرایی‌تان را در حیطه کاری ارضا کنید، اما برای روابط و سلامت روانی‌تان بهتر است کمال‌گرایی‌تان را تحت کنترل درآورید. به علاوه، زمانی که ساعت کاری به پایان رسید، حتما کارتان را تمام کنید و به خانه بروید.
کمال‌گراها می‌توانند وجه تاریکی هم داشته باشند. استانداردهای بالا و ذات انتقادی آن‌ها این افراد را مستعد خودشیفتگی، ضد‌اجتماعی بودن و شوخ‌طبعی پرخاشگرانه می‌کند. ترکیب این ویژگی‌های شخصیتی با جبهه‌گیری این افراد در برابر هنجارهای اجتماعی، آن‌ها را از نظر دیگران تبدیل به آدم‌هایی ترسناک می‌کند. ایجاد تغییر در شخصیت خود کار ساده‌ای نیست اما اگر احساس می‌کنید دیگران دائما از شما دوری می‌کنند یا اغلب از شوخ‌طبعی‌تان اظهار ناراحتی می‌کنند، لازم است در نحوه تعامل‌تان با دیگران تجدید نظر کنید.
افراد کمال گرا به دلیل تلاش برای برآورده کردن استانداردهایشان فشار بسیار زیادی به خود وارد می‌کنند و این فشار دائمی آن‌ها را بیمار می‌کند. تحقیقات متعدد نشان داده است اضطراب در ابتلا به بیماری قلبی، تضعیف سیستم ایمنی بدن، بالا رفتن ریسک بروز سرطان و دیابت، افزایش وزن و کوتاه شدن طول عمر نقش دارد. علاوه بر این، کمال‌گراها کمتر به دنبال راهی برای کم کردن اضطراب‌شان هستند، به همین دلیل خطری جدی سلامتی آن‌ها را تهدید می‌کند. بنابراین اگر متوجه شده‌اید که زود به زود و به هر دلیل کوچکی بیمار می‌شوید، به پزشک و روان درمانگر مراجعه کنید تا بتوانید از بعضی انتظارات‌تان دست بکشید و از خودتان بهتر مراقبت کنید.
نگرانی دائمی بابت نظر دیگران درباره خودتان یکی از نشانه‌های کمال‌گرایی است اما این ترس می‌تواند منجر به شکل ناسالمی از وسواس در مورد ظاهر خود شود. کمال‌گراها اغلب بیشتر از دیگران زمان خود را صرف انتخاب لباس، خرید، لباس پوشیدن، آرایش کردن و تماشای خود در آینه می‌کنند. اما فقط وقت آن‌ها نیست که تلف می‌شود، بلکه تمرکز روی ظاهر می‌تواند کمال‌گراها را در برابر اختلالات غذایی مثل پرخوری عصبی و بی‌اشتهایی عصبی آسیب‌پذیر کند چون این افراد تلاش دارند همه جنبه‌های بدن خود را تحت کنترل درآورند. بنابراین به جای آنکه دائما نگران نظر دیگران درباره ظاهرتان باشید، اول روی دوست داشتن و بخشیدن خودتان کار کنید.
عوامل زیادی در ابتلا به افسردگی، اضطراب و دیگر اختلالات روحی نقش دارند. اما کمال‌گرایی یکی از ویژگی‌های مهمی است که در احساس ناراحتی و اضطراب مزمن نقش دارد. به علاوه، دانشمندان پی برده‌اند که داشتن گرایشات کمال‌گرایانه به میزان چشمگیری ریسک خودکشی را در افراد بالا می‌برد. بیماری‌های روحی مساله بی اهمیتی نیستند، بنابراین اگر نشانه‌های افسردگی را دارید، بدون معطلی از متخصصان کمک بگیرید. یکی از بزرگ‌ترین مشکلات کمال‌گراها این است که کمال‌گرایی‌شان همه لذت امور مورد علاقه‌شان (شغل، سرگرمی یا رابطه عاطفی) را از بین می‌برد. فکر کردن، تلاش و نگرانی زیاد برای هر مساله‌ای بدون شک باعث فرسودگی شما می‌شود.
کمال‌گرایی باعث می‌شود نسبت به عملکرد خود ترس و شک داشته باشید و دچار اضطراب شوید، بنابراین بدبین می‌شوید و علاقه‌تان را از دست می‌دهید و این مساله می‌تواند منجر به احساس فرسودگی در شما شود. شما باید یاد بگیرید با هدف‌گذاری واقع‌بینانه، قبول شکست به عنوان فرصتی برای یادگیری و بخشیدن خود در زمان شکست، با عقاید غیر‌منطقی ناشی از کمال‌گرایی‌تان مقابله کنید.
منبع: روزیاتو


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام