EBTEKAR NEWSPAPER
چهارشنبه, 04 اردیبهشت 1398   Wednesday 24 April 2019

سرمقاله

اقتصاد را برای همه جراحی کنیم

ژوبین صفاری

جنایت وحشتناک و هولناک عربستان که در ربایش و قتل خاشقجی و مثله کردن ایشان نمود پیدا کرد. در واقع از بستر و گهواره‌ای دویست ساله برمی‌خیزد که تبارگرایی و قبیله‌پرستی در دنیای مدرن آن را اداره می‌کند. وقتی انحصار و افراط در برداشت از متون دینی رویه می‌شود و متون مقدس دینی در قالب ابزارهایی در خدمت هوس‌های قومی‌ - قبیله‌ای، دودمان، سلسله و نسب در می‌آید، طبیعی است اتحاد امنیت، آسایش و رفاه در بخش اعظمی از جهان در محاق فرو رود. این فرآیند تا به حال نیز باعث جنگ، خون‌ریزی و قتل و غارت بی‌شماری نیز شده است‌.
قتل جمال نشانگر عفونتی است که از غده‌ای چرکین بیرون زده است. در سیاست جهانی کنسول‌گری‌ها و سفارتخانه‌ها مامن شهروندانی است که به هر دلیل به همیاری و مساعدت دولت‌های‌شان نیاز دارند و طبیعی است مورد حمایت قرار گیرند.
تغییر کاربری پناهگاه شهروندان به محل قصابی و جوخه اعدام نه تنها اهانت به شعور ملت‌هاست بلکه خروج از قواعد و آیین نظام بین‌المللی و جنگ با جهان است. نگرانی وقتی عمق پیدا می‌کند که این عمل شرم‌آور توسط ترامپ رئیس ایالات متحده آمریکا به دستاویزی تبدیل می‌شود تا ضمن حمایت مجدد از قاتلان بین‌المللی و تروریسم کور دولتی با فشار به آل‌سعود متوالی و متناوب بسته‌های نقدی از آنها دریافت کند.
در هر صورت بیش از چهارده هزار میلیارد دلار بابت فروش منابع مردم مظلوم عربستان در دستان آل‌سعود بلوکه است و ترامپ قبل از حضور در کاخ سفید تمام نگاهش را به آن دوخته بود. ترامپ برای مردم آمریکا مصیبت بزرگی را رقم زده است. سیاست‌های نژاد‌پرستانه و پوپولیستی ایشان امنیت جهانی را هدف قرار داده است‌. هم اینک فاشیسم در ایتالیا مجدد در حال بیداری است‌. کشورهایی چون هلند، مجارستان و بخشی از اتریش و دانمارک به سمت نژاد‌پرستی و راست افراطی کشیده می‌شود. قرینه داعش در اروپا، آمریکا و آسیا در حال شکل‌گیری مجدد است .
دام‌های بلندی برای فرو ریختن دموکراسی در فرانسه و آلمان پهن شده است که چه بسا مکرون و مرکل اولین قربانیان آن باشند. راه برگشت اندیشه‌های سیاسی فاشیستی و نازیسمی هموار شده است. جهان در غفلتی آشکار به فردایی پا می‌گذارد که هیچ شناخت منطقی از آن ندارد. افراط گرایی، نژادپرستی و قوم‌گرایی به آنفلوانزای سیاسی مبدل شده است و هر آن گسترش می‌یابد‌.
عربستان سعودی و صهیونیسم چندین دهه است ظرفیت بزرگی از دولت‌های جهان را قبضه کرده‌اند و در سطح نازل و غیرواقعی همکاری‌های جهانی را به گروگان گرفته‌اند و آنها را به باتلاق مسائل قومی‌– قبیله‌ای فرو برده اند. رهبران کشورهای جهان هر روز از توجه به مسائل اساسی جهان فاصله می‌‌گیرند و رسالت شان را در دیوار کشی، تعیین پایتخت برای اسرائیل و بهم زدن نشست های بین المللی و تقویت افراط گرایی خلاصه می کنند. فریب دادن افکار بین‌المللی و زمینه‌سازی برای شروع جنگ‌های مذهبی‌، منطقه‌ای حتی جهانی، دامی است که صهیونیسم و وهابیت برای کل جهان تدارک می‌بیند تا از جهان انتقام بگیرند و متاسفانه آمریکایی‌ها و اروپا از این امر غافلند.
خلاصه کلام اینکه خاورمیانه و جهان وقتی می‌تواند از ترورهای کور و مبنی اشغال و مداخلات ایدئولوژیک نجات یابد که مردم خاورمیانه راهی را که قبل از 2011 انتخاب کرده بودند به سرانجام برسانند و به آزادی بیان و دموکراسی برسند‌.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام