سرمقاله

مملکت‫داری با خطای تعمیم!

محمد یوسفی آرامش

* بن هیوارد- شاید این تغییری نبود که خیلی‌ها منتظرش بودند، اما حالا بعد از انتخابِ بارتومیو به عنوانِ رئیسِ بارسلونا و شکست خوردنِ خوان لاپورتا، او باید پروژه‌یِ بازسازیِ تیمش را آغاز کند. وقتی لاپورتا سالِ 2003 در نوکمپ به قدرت رسید، بارسا 4 سال بدونِ کسبِ عنوانی مهم بود و زیرِ سایه‌یِ رئالِ مادریدِ قدرتمند قرار گرفته بود. اما حالا داستان کاملا متفاوت است.
لاپورتا برایِ کمپینِ امسالش دو مهره‌یِ برنده داشت: یکی قولِ خریدِ پل پوگبا و دیگری رابطه‌یِ صمیمانه‌اش با لیونل مسی. اما هوادارانِ بارسا دیدند که مسی فصلِ پیش بدونِ لاپورتا هم به اوجِ خودش رسید.
در ضمن، برعکسِ سالِ 2003، این بار بارسا نیازی به خریدِ بزرگی نداشت. بنابراین قولِ آوردنِ نامهایِ بزرگ به باشگاه نمی‌توانست اهرمِ چندان محکمی باشد. بنابراین داشتنِ مسی و سوارس و نیمار کافی بود تا فلسفه‌یِ " سری که درد نمیکنه را دستمال نبند"ِ بارتومیو در انتخابات موفق شود.
اما برایِ باشگاهی که با غرور به خودش "فراتر از یک تیم" می‌گوید، نتایجِ داخلِ زمین تنها بخشی از داستان است. شاید تصویرِ لاپورتا هم خدشه‌هایی داشت، اما تمرکزش رویِ لا ماسیا، هسته‌یِ کاتالانیِ بارسلونا و یونیسف، از او مردی محبوب در نوکمپ ساخته بود. او همچنین تاریخِ باشگاه را هم با فرانک رایکارد و پپ گواردیولا عوض کرد. این دو مربی بهترین دورانِ بارسا را رقم زدند و تیمِ گواردیولا زیباترینِ فوتبالِ ممکن را بازی کرد.
به لطفِ پیِ مستحکمی که لاپورتا برایِ بارسا بنا کرده بود، دورانِ راسل-بارتومیو هم با یک قهرمانی در چمپیونز لیگ در فصلِ 2010-2011 شروع شد. اما از آن تاریخ به بعد بارسا متهم به فسادِ مالی، داشتنِ ارتباطهایِ غیر قانونی با قطر، محرومیت از نقل و انتقالات و همینطور شایعه‌یِ فروختنِ لیونل مسی شده است.
به همین دلیل است که انتخابِ بارتومیو کمی عجیب به نظر می‌رسد. آمار نشان می‌دهد که اکثر هودارانِ بینِ 18 تا 34 رای به تغییر داده‌اند و بیشتر رای‌هایِ بارتومیو مدیونِ اعضایِ بالایِ 60 سال بوده است. سه‌گانه‌یِ فصلِ پیش از آن بارسلونا است، نه فقط بارتومیو. درسته که او در ژانویه ایمانش به لوئیس انریکه را از دست نداد و تیمش را از دورانِ بحران به سلامتی گذراند، اما کارِ اصلیِ بارتومیو حالا شروع شده است. رئیسِ منتخبِ بارسا باید ارزش‌هایی که از سالِ 2010 بدین سو گم شده‌اند را دوباره زنده کند. بارتومیو برایِ این کار باید مسی را تا پایانِ فوتبالش در بارسا حفظ کند، توجه بیشتری به لا ماسیا و استعدادهایِ داخلِ باشگاه کند و وقتی سالِ 2016 قراردادش با قطر به پایان رسید، دیگر تمدیدش نکند و البته جلویِ هرگونه جنجالِ مالی‌ای را هم بگیرد. کارِ بارتومیو تازه شروع شده است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام