EBTEKAR NEWSPAPER
جمعه, 06 اردیبهشت 1398   Friday 26 April 2019

سرمقاله

آنچه باید کرد

علیرضا صدقی

یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر با عنوان (طوبای زرین) از ۵ بهمن تا ۱۵ اسفند ماه ۱۳۹۷ با دبیری «ابراهیم حقیقی» به همت اداره کل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با همکاری موسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر، ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها، نگارخانه‌ها و مجامع هنری برگزار می‌شود.
به گزارش واحد ارتباطات و رسانه اداره کل هنرهای تجسمی، یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر با هدف ایجاد فضای گفت‌وگو میان اهالی جامعه هنرهای تجسمی کشور، ایجاد زمینه برای رشد هنر معاصر ایران و همچنین ایجاد فرصت برای ارتقای آگاهی و هنر هنرمندان ایرانی، همزمان با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران برگزار می‌شود.
در بخشی از فراخوان یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر آمده است: «جشنواره در ۱۰ رشته هنری: «تصویرسازی»، «خوشنویسی»، «سرامیک»، «کاریکاتور و کارتون»، «گرافیک»، «عکاسی»، «مجسمه»، «نقاشی»، «نگارگری» و «هنرهای جدید» (ویدئوآرت، پرفورمنس آرت و چیدمان) برگزار می‌شود. اهداف این دوره از جشنواره، معرفی و نمایش آثار تازه هنرمندان ایرانی و نمایش دستاوردهای خلاقانه هنری در رشته‌های ۱۰ گانه است و انتظار می‌رود هنرمندان به «رویکردها و شیوه‌های معاصر» در «خلق» و همچنین «ارائه» آثار هنری توجه کنند. موضوع این دوره از جشنواره «آزاد» است و هنرمندان می‌توانند آثار خود را با رویکردهای معاصر در هنر ایران با گرایش‌هایی چون، رویکردهای معاصر، رویشی نوین از ریشه‌های کهن، تاثیر هنر ما در منظومه جهان معاصر، انسان، رنج‌های بشری و بازنمایی هنرمندانه، تفکر انسان معاصر در سپهر اندیشه‌های آیینی، میراث فرهنگ و اندیشه ایرانی انسان بومی، تفکر جهانی، اسطوره‌ها و بازآفرینی در جهان معاصر به دبیرخانه ارسال کنند. یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر در هر رشته به یک نفر برگزیده تندیس طوبای زرین، لوح افتخار و مبلغ ۱۵۰ میلیون ریال جایزه نقدی اهدا می‌کند. هنرمندان برگزیده برای سفر مطالعاتی به شهرک هنرمندان فرانسه (Cite des Arts) معرفی می‌شوند تا بر اساس ضوابط، شرایط و زمان‌بندی اداره کل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، به این سفر مطالعاتی اعزام شوند. ضمنا در هر رشته از یک نفر تقدیر شده و به برگزیده لوح افتخار و مبلغ ۵۰ میلیون ریال جایزه نقدی اهدا می‌شود. همچنین به تمام هنرمندان راه یافته به نمایشگاه، گواهی شرکت و کتاب جشنواره اهدا خواهد شد و تمامی هنرمندان راه یافته به جشنواره، به عضویت موسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر درخواهند آمد. در این دوره جشنواره تجسمی فجر به مناسبت چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی ایران، بخش‌های ویژه‌ای خواهد داشت. پلاک ۴۰ نمایش هنرهای تجسمی انقلاب، نمایشگاه عکس روزهای انقلاب، هنر معاصر ایران؛ چهل نمایشگاه، چهل شهر، تجلیل از هنرمندان برگزیده انقلاب و دفاع مقدس از جمله این بخش‌ها است. علاقه‌مندان می‌توانند آثارشان را به دبیرخانه دائمی جشنواره به نشانی تهران، خیابان کارگر شمالی، بالاتر از بلوار کشاورز، روبه‌روی پارک لاله، کوچه شهید صدوقی، پلاک ۱۷، کدپستی ۱۴۱۸۶۹۳۵۴۱ ارسال کنند و برای دریافت اطلاعات بیشتر با تلفن و دورنگار ۶۶۹۴۶۹۱۰ و ۶۶۹۴۶۹۱۱ تماس حاصل کنند و یا برای کسب اطلاعات بیشتر به وب‌سایت ivafestival.ir مراجعه کنند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام