EBTEKAR NEWSPAPER
پنج شنبه, 05 اردیبهشت 1398   Thursday 25 April 2019

سرمقاله

آنچه باید کرد

علیرضا صدقی

رئیس موزه ملی سینمای ایتالیا از ثبت و نگهداری 200 فیلم ایرانی در آرشیو این موزه خبر داد.
به گزارش روابط عمومی موزه سینمای ایران، «سرجیو توفتی» رئیس موزه ملی سینمای ایتالیا که برای حضور در برنامه پژوهشی و تخصصی «نگاهی به سینمای نئورئالیسم ایتالیا»به ایران سفر کرده‌است، عصر شنبه 12 آبان‌ماه 1397 از موزه سینمای ایران بازدید و با «علیرضا قاسم‌خان» مدیرعامل موزه دیدار کرد.
در این بازدید توفتی ضمن ابراز خوشحالی از حضور در ایران و برگزاری این برنامه فرهنگی، حین تماشای ویترین افتخارات جهانی سینمای ایران بیان کرد که در بسیاری از جشنواره‌های مطرح دنیا که سینمای ایران جایزه کسب کرده‌، حضور داشته و سینماگران ایرانی را تشویق کرده‌ است.
رئیس موزه ملی سینمای ایتالیا پس از بازدید از موزه سینما به همراه «روبرتاباسانو» مسئول خزانه‌داری عکس موزه و «فرانچسکاپاچی» خبرنگار روزنامه لاستامپا در بخش امور خارجه با علیرضا قاسم‌خان ملاقات کردند و در نشستی صمیمی به گفت‌وگو پرداختند.
در ابتدای این دیدار، قاسم‌خان ضمن خیرمقدم به میهمانان و با ابراز خوشحالی از برگزاری پروژه مشترک دو موزه سینمای ایران و ایتالیا، افزود:موزه سینمای ایران قدمتی 25 ساله دارد؛در حالی‌که سابقه تاریخ سینمای ایران به بیش از 118 سال می‌رسد.اما در این 25 سال، بخش اعظمی از آثار سینمای ایران ثبت و نگهداری شده‌ است؛ از این نظر می‌توان گفت این موزه می‌تواند به تاریخ پاسخگو باشد.
وی افزود: در تمام سال‌های بعد از انقلاب هرگاه صحبت از سینمای ایتالیا به میان می‌آمد، مردم با علاقه‌مندی به آن مراجعه می‌کردند؛ این گرایش دلایل مختلفی دارد که یکی از آن‌ها مکتب سینمایی نئورئالیسم است که حس نزدیک و مشترکی را در مخاطب ایجاد می‌کند.
در ادامه، سرجیو توفتی نیز درباره موزه سینمای ایران گفت: بازدید از این مکان تاریخی برایم بسیار جالب بود. موزه سینمای ایران در روایت تاریخ سینما مسیر را خوب نوشته شده‌ است چرا که می‌توان در آن تاریخ را دید.
وی با اشاره به نمایشگاه نام‌آوران موزه سینمای ایران، تصریح کرد: از فضای نزدیکی که با پهن کردن فرش قرمز بین سینماگران و بازدیدکنندگان از موزه ایجاد کرده‌اید، بسیار لذت بردم و از این ایده خوشم آمد برای همین این واقعیت را اینجا به شما می‌گویم که شاید این ایده را برای موزه سینمای ایتالیا کپی کنیم چراکه معتقدیم آدم از اتفاقات خوب کپی می‌کند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام