EBTEKAR NEWSPAPER
پنج شنبه, 05 اردیبهشت 1398   Thursday 25 April 2019

سرمقاله

آنچه باید کرد

علیرضا صدقی

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، عربستان سعودی را متهم به استفاده از سلاح‌های آمریکایی در جنگ با یمن کرد.
به گزارش اسپوتنیک، رئیس جمهوری آمریکا حمله موشکی ماه آگوست ائتلاف عربی به یک دستگاه اتوبوس حامل کودکان در یمن را وحشتناک توصیف کرد. دونالد ترامپ گفت: آنچه که با اتوبوس حامل کودکان در یمن رخ داد، وحشتناک بود آیا این موضوع مرا آزار می‌دهد؟ آزار کلمه‌ای نیست که احساس مرا در این باره نشان دهد. آنها افرادی هستند که نمی دانند چگونه از سلاح ها استفاده کنند.
رئیس جمهوری آمریکا همچنین در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به این سوال که امکان توقف فروش سلاح به عربستان سعودی وجود دارد یا خیر؟، گفت: ما به دقت اوضاع یمن را زیر نظر داریم. یمن در حال حاضر جنجالی‌ترین مکان بر روی کره زمین است. من با مقامات عربستان سعودی گفت‏وگو خواهم کرد. من نمی خواهم افرادی که طریقه استفاده از سلاح ها را نمی‌دانند، آنها را مورد استفاده قرار دهند.
گفتنی است، ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی در تاریخ 9 آگوست به اتوبوس حامل کودکان در شمال یمن حمله موشکی صورت داد که منجر به کشته شدن ده ها غیر نظامی شد.
در پی این حمله موشکی 50 تن کشته شدند که بیشتر آنها را کودکان تشکیل می دادند. در یمن از سال 2014 درگیری داخلی ادامه دارد.
در یک طرف این نزاع جنبش شیعه انصارالله(حوثی) و در طرف دیگر آن ارتش دولتی و شبه نظامیان وفادار به منصور هادی، رئیس جمهوری مستعفی این کشور قرار دارند. از سال 2015 ائتلاف عربی به ریاست عربستان سعودی پشتیبانی نظامی از نیروهای دولتی را برعهده دارد. طی سه سال ونیم جنگی که توسط نیروهای ائتلاف عربی در یمن برپا شده، تاکنون هزاران غیرنظامی کشته و زخمی شده‌اند و سازمان ملل بارها در خصوص اوضاع وخیم کودکان یمنی که در معرض سوء تغذیه و بیماری‌های واگیردار هستند هشدار داده است؛ به طوریکه چندی قبل یکی از مسئولان سازمان ملل یمن را بدترین جای جهان برای کودکان توصیف کرده بود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام