EBTEKAR NEWSPAPER
پنج شنبه, 05 اردیبهشت 1398   Thursday 25 April 2019

سرمقاله

آنچه باید کرد

علیرضا صدقی

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا روز گذشته در یک نشست خبری با استیون منوچین وزیر خزانه‌داری این کشور، با بیان اینکه یک سازوکار بی سابقه برای افزایش فشار اقتصادی علیه ایران آغاز کرده‌‌ایم، گفت: بعد از روی کار آمدن ترامپ 19 مورد تحریم علیه ایران مورد اجرا قرار گرفته است.
به گزارش ایسنا، وی با مطرح کردن اتهامات بی‌اساس به ایران در ادامه سیاست‌های ایران‌هراسی این کشور و متهم کردن ایران به ایجاد بی‌ثباتی در خاورمیانه اظهار کرد: ما در تلاش هستیم که رفتار ایران در منطقه را تغییر دهیم به نحوی که تغییری 180 درجه در رفتار ایران در این زمینه ایجاد شود.
وزیر امور خارجه آمریکا با بیان این‌که بعد از روی کار آمدن رئیس جمهوری ترامپ 19 مورد تحریم در مورد ایران مورد اجرا قرار گرفته و امروز نیز تحریم‌های جدید و بیشتری اعمال خواهد شد»، اظهار کرد: در همین چهارچوب از ماه می حدود 100 شرکت فعالیت‌های خود در ایران را لغو کرده‌اند و اگر شرکتی به تحریم‌های آمریکا توجه نکند و همچنان به فعالیت‌های خود با ایران ادامه دهد و در این زمینه با ایران همکاری کند با تحریم‌های سنگینی روبرو خواهد شد و مجازات دردناکی در پیش رو خواهد داشت.
پمپئو همچنین مدعی شد:‌100 درصد درآمد نفت ایران در حساب‌های خارجی‌اش مسدود می‌شود و فقط در زمینه کالاهای بشردوستانه می‌توانند از این حساب‌ها استفاده کنند.
وی در ادامه درباره معافیت‌های آمریکا در حوزه فعالیت‌های هسته‌ای گفت: برخی معافیت‌ها که مربوط به فعالیت‌های هسته‌ای نیست را ما معاف کردیم اما تمامی این معافیت‌ها به فعالیت‌های صلح آمیز بر می‌گردد، مانند نیروگاه بوشهر.
وی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار الجزیره مبنی بر این‌که شما ایران را متهم به بی‌ثباتی در خاورمیانه می‌کنید در حالی‌که عربستان با اقدامات خود باعث بی ثباتی در خاورمیانه شده و چه تفاوتی بین این دو کشور وجود دارد؟ مدعی شد: اجازه بدهید که من به شما بگویم چه تفاوتی وجود دارد. ایران اسرائیل را تهدید به نابودی می‌کند. فرق ایران و عربستان بسیار زیاد است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام