EBTEKAR NEWSPAPER
پنج شنبه, 06 تیر 1398   Thursday 27 June 2019

سرمقاله

هدف ترامپ از تحریم‌های جدید چیست؟

محمدرضا ستاری

ویکی‌پدیا در این سال‌ها، با هدف افزایش اطلاعات عمومی به فعالیت‌هایش ادامه داده و یکی از چالش‌هایی که این کمپانی در این راه با آن دست و پنجه نرم می‌کند مسئله زبان است؛ خیلی‌ها انگلیسی بلد نیستند. برای حل این مشکل،Wikimedia Foundatio- به تازگی تایید کرده که در همکاری با گوگل قصد دارد تا مترجم زبان اهالی مانتن ویو را به ویکی‌پدیا بیاورد. با توجه به اطلاعات به دست آمده، در آینده‌ای نزدیک ادیتورهای ویکی‌پدیا می‌توانند از گوگل ترنسلیت برای ترجمه مقالات به زبان‌های مختلف استفاده کنند. البته همین الان هم ویکی‌پدیا یک مترجم درون سازمانی با نام Apertium دارد و تاکنون حدود 400 هزار مقاله نیز به کمک این نرم‌افزار ترجمه شده‌ است. اما تفاوت مهم گوگل ترنسلیت با Apertium به پشتیبانی از زبان‌های بیشتر برمی‌گردد. گوگل ترنسلیت از 15 زبان بیشتر پشتیبانی می‌کند و هرچند هیچکدام از آن‌ها به اندازه زبان‌های مرسوم شناخته شده‌ نیستند ولی همچنان عده زیادی از آن‌ها استفاده می‌کنند.
مثلا زولو (Zulu-یکی از زبان‌های آفریقایی) توسط بیش از 12 میلیون نفر صحبت می‌شوند. این در حالی است که تنها 1000 مقاله ویکی‌پدیایی با این زبان در دسترس قرار دارد. البته بعد از افزودن گوگل ترنسلیت به ویکی‌پدیا ادیتورها همچنان می‌توانند از Apertium هم استفاده کنند؛ انتخاب به عهده خودشان گذاشته شده است. نکته اینجاست هیچکدام از این نرم افزارها قرار نیست تا یک متن را خوانا و کامل ترجمه کنند.
در واقع هر دو یک نسخه نصف و نیمه از ترجمه در اختیار ادیتور می‌دهند و او در مرحله بعد غلط‌ها را درست می‌کند. دیگر نیازی نیست از پایه تمام کارها انجام شود. قرارداد ویکی‌پدیا با گوگل فعلا یک ساله است و ویکی‌پدیا هم هر وقت که خواست می‌تواند آن را به پایان برساند. از طرفی اگر این همکاری موفقیت‌هایی به همراه داشته باشد، احتمالا قرارداد نیز تمدید خواهد شد. اما یکی از نگرانی‌های که ادیتورها نسبت به این همکاری دارند، مسئله مالکیت مقالات است؛ آیا اطلاعات با گوگل به اشتراک گذاشته شود؟ ویکی‌پدیا اعلام کرده که ترجمه‌ها همچنان و مشابه بقیه مقاله‌های ویکی‌پدیا تحت لایسنس‌شان خواهند بود و گوگل نمی‌تواند آن‌ها را به سایتی اضافه کند.
منبع: دیجیاتو


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام