EBTEKAR NEWSPAPER
پنج شنبه, 06 تیر 1398   Thursday 27 June 2019

سرمقاله

هدف ترامپ از تحریم‌های جدید چیست؟

محمدرضا ستاری

عضو هیئت رئیسه شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان گفت: اگر شورای هماهنگی بتواند بر ایده پارلمان اصلاحات جامه عمل بپوشاند، همین نهاد بحث انتخابات را پیگیری می‌کند. البته کار انتخابات در شورای عالی نیز با وجود وقفه‌ای که به وجود آمد در حال دنبال شدن است اما هنوز وارد فاز عملی نشده و مخصوصا کارگروه استان‌ها بیشتر از سایر کارگروه‌ها درگیر این مسئله شده است.
محمود صادقی در گفت‌وگو با ایلنا، با اشاره به اعلام آغاز فعالیت‌های انتخاباتی اصولگرایان، در تشریح فعالیت‌های انتخاباتی شورای عالی سیاست‌گذاری گفت: در شورای عالی سیاست‌گذاری به خصوص در دوره جدید فعالیت‌ها و رویکردهای جدیدی تعریف شده که مبحث انتخابات هم یکی از آنها است‌ به خصوص اگر ایده پارلمان اصلاحات که از طرف شورای هماهنگی جبهه اصلاحات مطرح شده عملی شود‌ در ادامه مسیر، شورای عالی سیاست‌گذاری کارکردهای فراگیرتری نسبت به انتخابات شامل بحث هماهنگی‌ها، سیاست‌گذاری‌ها و تعیین راهبرد و ارزیابی شرایط در دستور کار شورای عالی سیاست‌گذاری قرار خواهد گرفت.
وی ادامه داد: بنابراین اگر شورای هماهنگی بتواند بر ایده پارلمان اصلاحات جامه عمل بپوشاند، همین نهاد بحث انتخابات را پیگیری می‌کند. البته کار انتخابات در شورای عالی نیز با وجود وقفه‌ای که به وجود آمد در حال دنبال شدن است اما هنوز وارد فاز عملی نشده و مخصوصا کارگروه استان‌ها بیشتر از سایر کارگروه‌ها درگیر این مسئله شده است. در جلسات گذشته نیز کارگروه‌ها تشکیل و مشغول تدوین آیین‌نامه‌های خود و به نوعی به‌روز رسانی هستند چراکه بعضی از کارگروه‌ها جدید بوده و برای برخی مثل کارگروهی که من ریاستش را به عهده دارم یعنی کارگروه ارزیابی و پایش وظایف جدیدتری تعریف شده است. از نظر بنده کار با جدیت در حال دنبال شدن است و قطعا در یک بازه زمانی معقولی وارد بحث انتخابات خواهیم شد.
این عضو فراکسیون امید در واکنش به صحبت‌های سخنگوی شورای نگهبان مبنی بر شکایت این شورا از وی به علت ادعای دریافت پول از سوی منصوبین شورای نگهبان برای گرفتن صلاحیت‌ گفت: من متن این شکایت را قبلا منتشر کرده‌ام. شورای نگهبان از بنده به دادسرای فرهنگ و رسانه شکایت کرد و شکایت هم به هیئت نظارت بر عملکرد نمایندگان ارجاع شد. در همین راستا هم هیئت یک جلسه تشکیل داد.
صحبت‌های من از سر دلسوزی بود
وی ادامه داد: بنده اظهار کرده بودم که برخی اطلاعات وجود دارد مبنی بر اینکه برخی از مرتبطان یا کسانی که ادعای ارتباط با اعضای شورای نگهبان را می‌کنند برای تایید صلاحیت از نامزدهای انتخابات درخواست پرداخت پول کرده‌اند. من البته این موضوع را در همان جلسه که آقای کدخدایی پیش از انتخابش برای مذاکره به هیئت رئیسه فراکسیون امید آمد، گفتم و انتظار داشتم دوستان به این علت که صحبت‌های من از سر دلسوزی بود دعوتم کنند و اطلاعاتم را بخواهند و اگر فاقد اطلاعات بودم، شکایت کنند‌ چراکه من این مسئله را به دنبال صحبت‌های آیت‌الله جنتی مطرح کردم که ایشان فرموده بودند که مجلس در حال تبدیل شدن به محل اغنیا است و اخیرا هم صحبت‌هایی کرده بودند که برخی از نمایندگان مجلس فرق شخص حقیقی و حقوقی را نمی‌دانند.
وی افزود: در مورد دعوایی هم که شورای نگهبان مطرح کرده در هیئت نظارت یک جلسه برگزار شده و قرار بر این است که از آقای کدخدایی دعوت کنند در جلسه دیگر حضور پیدا کنند و من هم ادله خودم را ارائه کنم که از جمله ادله من افراد متعددی از کاندیداهایی هستند که در ادوار مختلف مخصوصا از دور هفتم به بعد که فضا بیشتر بسته شد، در زمان رد صلاحیت با افرادی مواجه شده‌اند که مدعی ارتباط با اعضای شورای نگهبان بودند. من تا امروز به کسی نسبتی نداده‌ام و در نامه‌ای هم که برای آقای کدخدایی نوشتم، پیشنهاد دادم هیئتی مرکب از خود شورای نگهبان، مجلس، سازمان بازرسی کل کشور و وزارت اطلاعات تشکیل و این موضوع را مورد رسیدگی قرار دهد.
هیچ‌گاه به جایگاه نظارت استصوابی خدشه‌ای وارد نکرده‌ام
صادقی گفت: به هر صورت از چند دوره قبل این شائبه‌ها ایجاد شده و نمایندگانی که صلاحیت‌شان رد می‌شود به این دلیل که در اکثر مواقع دلیل رد صلاحیت مطرح نمی‌شود و عدم احراز می‌زنند دچار سردرگمی شده و در این مسیر ممکن است آدم‌هایی با ادعایی بعضا واهی ارتباط با شورای نگهبان از آنها اخاذی کنند. بنده معتقد هستم به این علت که شورای نگهبان یک نهاد حساس و به تعبیری جلیل‌القدر در نظام است، باید بیشتر در این رابطه حساس باشد. پس با تاکید می‌گویم بنده اساسا هیچ‌گاه نه به جایگاه نظارت استصوابی و نه اعضای شورای نگهبان خدشه‌ای وارد نکرده‌ام بلکه می‌خواهم این نهاد بماند، نظارت کند و از آرای مردم نیز صیانت کرده و از هرگونه شائبه‌ای نیز پیراسته شود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام