EBTEKAR NEWSPAPER
سه شنبه, 28 خرداد 1398   Tuesday 18 June 2019

سرمقاله

پاشنه آشیل جریان اصلاح‏طلبی

ژوبین صفاری

مدتی است برخی از هنرمندان با انتشار اخبار جعلی در فضای مجازی و طرح موضوعاتی چون ممنوعیت فعالیت تلاش می‌کنند تا با تشویش اذهان و همراهی برخی از مخاطبان ناآگاه از آب گل‌آلود دروغ‌پردازی و اخبار جعلی ماهی بگیرند.
عادتی از چندی پیش در بین برخی از هنرمندان موسیقی کشور باب شده است و برخی از آنان هر از چندگاهی با انتشار اخباری معمولا نادرست در فضای مجازی و اعلام خبر ممنوعیت فعالیت، لغو مجوز کنسرت و توقیف کنسرت، موجی از هیجانات کاذب را ایجاد می‌کنند و متاسفانه برخی از رسانه‌ها نیز از روی اعتماد به هنرمندان در انتشار این اخبار کذب، سازندگان این موج تبلیغاتی را یاری می‌کنند.
به گزارش ایرنا، این موج در بازه زمانی کوتاهی موجب مطرح‌شدن نام این هنرمندان در بین عموم مردم می‌شود و حتی به فروش بالای بلیت کنسرت‌ها یا توفیق آلبوم‌های این هنرمندان در بازار موسیقی منجر می‌شود.
مجید فروغی، مدیر روابط عمومی معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، درباره این موضوع گفت: متاسفانه مدتی است که در مواردی اخبار و مطالبی درباره فعالیت‌های بعضی از هنرمندان یا اجراها و گروه‌ها منتشر می‌شود که یا واقعیت ندارد و یا مطالب ناقصی است که بیانگر اصل موضوع نیست، بنابراین ضرورت دارد هنرمندان گرامی و رسانه‌ها با بررسی دقیق موضوع، مطالب را بیان کنند.
جدای از از اخباری که در صفحه هنرمندان در فضای مجازی منتشر می‌شود، تعداد قابل توجهی از این اخبار نادرست از سوی روابط عمومی برخی از هنرمندان و پروژه‌های هنری در اختیار رسانه‌ها قرار می‌گیرد. از آنجا که اعتماد به اخبار منتشر شده از سوی روابط‌عمومی‌ها به مرور زمان به‌صورت یک اصل بدیهی در فضای تبادل اطلاعات رسانه‌های موسیقی در نظر گرفته می‌شود، طبیعی است که بسیاری از همکاران رسانه‌ای نیز بدون کوچک‌ترین شبهه‌ای در صحت این اطلاعات نسبت به انتشار آن اقدام کنند. متاسفانه این روند دور از اخلاق حرفه‌ای روزنامه‌نگاری در آینده‌ای نه چندان دور به تخریب اعتمادها منجر شده و دود این آتش بی‌اعتمادی پیش از هر جا به چشم منابع روابط‌عمومی هنرمندان خواهد رفت.
جالب اینجاست که این اخبار کذب معمولا در آخرین ساعات اداری روزهای چهارشنبه (یعنی در اندک زمانی قبل از آغاز تعطیلات آخر هفته رسانه‌ها و نهادهایی که باید صحت این اخبار را تایید کنند) در فضای مجازی منتشر یا از طریق روابط‌عمومی در اختیار رسانه‌ها قرار می‌گیرد.
ادامه ماجرا مشخص است: پس از انتشار اخبار نادرست در زمانی که هیچ‌گونه امکان راستی‌آزمایی وجود ندارد، موج تبلیغات عظیمی در حمایت از هنرمند به اصطلاح مظلوم واقع‌شده در بین افکار عمومی به ‌راه می‌افتد و این هنرمندان با دقت و تیزبینی خاصی در این مدت کوتاه حداکثر بهره‌برداری تبلیغاتی را از جریان می‌برند.
در نهایت، نهادهای مربوط در نخستین ساعات کاری روز شنبه با انتشار اطلاعیه و یا تکذیبیه‌ای در رسانه‌ها نسبت به این‌گونه اخبار واکنش نشان می‌دهند اما به هر حال جریاناتی که در تولید و انتشار این قبیل اخبار دخیل هستند در بازه زمانی سکوت آخر هفته رسانه‌ها موج عظیمی از مخاطبان را با خود همراه می‌کنند و به قولی از آبی که به‌دست خود گل‌آلود کرده‌اند، ماهی خود را صید می‌کنند. در بسیاری از موارد نیز شاهد بوده‌ایم که این دروغ رسانه‌ای، ابزاری می‌شود در دست رسانه‌های بیگانه برای تشویش هرچه بیشتر افکار عمومی و تاختن به چارچوب و هنجارهای تعریف شده در ایران.
در چنین شرایطی نهادهای مدیریتی مرتبط با موضوع صدور و لغو مجوزها باید دست به کار شوند و پیش از اینکه این رفتار غیراخلاقی موفق شود خود را به‌صورت یک فرمول ثابت‌شده برای فشار افکار عمومی به منظور دور زدن موانع قانونی با درج اخبار کذب در فضای مجازی ظاهر شود، راهکارهای انضباطی و تنبیهی با برخورداری از ضمانت اجرایی را برای این دسته از هنرمندان و برخی فعالان عرصه روابط‌عمومی که نان خود را در تنور جوسازی و تشویش اذهان عمومی یافته‌اند، تبیین کنند.
فروغی درباره چگونگی ساماندهی موضوع نیز گفت: «سعی می‌شود در معاونت، امور هنری و بخش‌های مختلف معاونت در تعامل با هنرمندان و گروه‌های هنری این موضوع سامان مناسبی یابد». وی ابراز امیدواری کرد که رسانه‌ها نیز با توجه به نقش موثرشان در حوزه اطلاع‌رسانی فرایندها و رویدادهای هنری با تامل بیشتری اطلاع‌رسانی کنند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام