EBTEKAR NEWSPAPER
چهارشنبه, 05 تیر 1398   Wednesday 26 June 2019

سرمقاله

بازی دوگانه ترامپ

جلال خوش‌چهره

رئیس انجمن قطعه‌سازان گفت: افزایش قیمت خودروها به صورت پلکانی خواهد بود تا مردم برای پس گرفتن پول‌های خودشان هجوم نیاورند اما این وسط ضرر و زیان خودروساز‌ها و قطعه‌سازان بیشتر خواهد شد.
به گزارش ایلنا، رئیس انجمن قطعه‌سازان در خصوص افزایش 30 درصدی قیمت خودروهای کمتر از 45 میلیون تومان گفت: این حرکت تاثیر چندانی بر روی نیازهای قطعه‌سازان و خودروسازان نمی‌گذارد و هنوز جوابگوی افزایش تورم نیست. در سال جاری پس از افزایش قیمت ارز، تورم مواد اولیه سه برابر شده است. اکنون فقط 30 درصد قیمت‌ها افزایش پیدا کرده که این در مقایسه با افزایش قیمت مواد اولیه چیزی نیست. ضمن اینکه این مقدار کافی نیست و آقایان تبصره‌هایی نیز به آن اضافه کرده‌اند. به‌طور مثال گفته‌اند کسانی که با قیمت قدیم برای خودرو ثبت‌نام داشته‌اند این افزایش شامل آنها نمی‌شود و یا کسانی که ثبت‌‌نام با قیمت غیرقطعی داشتند از این افزایش قیمت معاف هستند.
در واقع این افزایش قیمت فقط برای فروش نقدی و ثبت‌نام‌های جدید صورت گرفته که باز هم پوشش زیان اولیه خودروسازان را نمی‌دهد. ثبت‌نام خودرو تبدیل به یک بلیت بخت‌آزمایی شده است. ضمن آنکه قیمت‌ها باید به روز شود میزان پرداخت خودروساز به قطعه‌ساز نیز باید یک ماهه شود تا از موج بیکاری و تعطیلی واحدهای قطعه‌سازی جلوگیری شود. در صورت پرداخت تسهیلات از سوی دولت، تازه به خانه اول برمی‌گردیم. مشکل دوم تامین مواد اولیه از خارج است. به دلیل تحریم‌ها، نقل و انتقال ارز بسیار سخت شده است. بیش از 90 درصد کسانی که خودرو ثبت نام کردند مصرف‌کننده نبوده‌اند.
این روش ثبت نامی و پیش‌فروش به طور کلی غلط است. وقتی کسی می‌بیند فلان خودرو در کارخانه 22 میلیون و بیرون در بازار 40 میلیون است حتی فرش زیر پای خود را می‌فروشد تا ثبت نام کند زیرا حتی اگر خودرو را تحویل نگیرد سود پول و جریمه تاخیر را دریافت می‌کند. وضعیت خودرو درست مانند دلار شده است که گفتند به همه 5 هزار دلار می‌دهیم و مردم جلوی بانک‌ها صف کشیدند. دولت باید دست از قیمت گذاری بردارد و بگذارد بازار تکلیف را مشخص کند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام