EBTEKAR NEWSPAPER
چهارشنبه, 05 تیر 1398   Wednesday 26 June 2019

سرمقاله

بازی دوگانه ترامپ

جلال خوش‌چهره

اعمال محدودیت سقف برای تراکنش‌های بانکی مبتنی بر کارت در پایانه‌های فروشگاهی سبب شد تا در ماه‌های آبان و آذر نزدیک به 617 هزار میلیارد ریال از ارزش تراکنش‌ها با وجود افزایش تعداد آنها کم شود.
به گزارش ایرنا، اوایل آبان ماه بود که رئیس کل بانک مرکزی در بخشنامه‌ای بانک‌ها را ملزم کرد که سقف 50 میلیون تومانی را برای تراکنش‌های مبتنی بر کارت در پایانه‌های فروشگاهی رعایت کنند که بعدها این محدودیت به 100 میلیون تومان به ازای هر کدملی تسری یافت. اکنون به استناد گزارش شرکت شبکه الکترونیکی پرداخت کارت (شاپرک) در 2 ماه آبان و آذر 616 هزار و 866 میلیارد و 254 میلیون ریال از ارزش این تراکنش‌ها کم شده است که معادل 61 هزار و 683 میلیارد و 625 میلیون و 400 هزار تومان است.
براساس بررسی‌های شاپرک، در آذرماه امسال در مجموع 2 تریلیون و 414 میلیارد و 554 میلیون ریال نقدینگی از طریق تراکنش‌ها و با استفاده از ابزارهای پرداخت در اقتصاد کشور جابه‌جا شد که سهم کارتخوان‌ها از این میزان 88.49 درصد بوده است. در مجموع می‌‌توان گفت که محدودیت‌های اعمال شده و تعیین سقف برای تراکنش‌های مبتنی بر کارت در آبان ماه به میزان بیشتری از ارزش نقل و انتقالات مالی در شاپرک را تحت تاثیر قرار داد زیرا در آبان ماه 403 هزار و 576 میلیارد و 459 میلیون ریال و در آذرماه 213 هزار و 259 میلیارد و 795 میلیون ریال از ارزش این تراکنش‌ها کم شد.
در آذرماه میزان کاهش تراکنش‌ها در شبکه شاپرک و شتاب حدود نصف میزانی بوده که در آبان ماه رخ داده و فعالان اقتصادی برای جابه‌جایی پول به ابزارهای دیگر پرداخت روی آورده‌اند.
علت اصلی سیاست‌گذاری بانک مرکزی در اعمال محدودیت برای نقل و انتقال‌های مالی، جلوگیری خروج سرمایه از کشور و مبارزه با پول‌شویی بود زیرا برای دلالان و سفته‌بازان بازار ارز با خروج کارتخوان‌های فروشگاهی از کشور و انتقال آن به کشورهای همسایه و حتی کانادا و آمریکا، نه فقط در فرآیند خروج سرمایه از کشور فعال بودند، بلکه بازار ارز داخلی را نیز تحت تاثیر قرار می‌دادند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام