EBTEKAR NEWSPAPER
پنج شنبه, 06 تیر 1398   Thursday 27 June 2019

سرمقاله

هدف ترامپ از تحریم‌های جدید چیست؟

محمدرضا ستاری

گروه حوادث: از توتوهای قدیمی تا سایت‌های شرط‌بندی جدید؛ مدت‌ها است که شرط‌بندی‌های ورزشی سایه شوم خود را بر جامعه گسترانیده‌اند. اینترنت هم کمک کرده است که دسترسی‌ها به این شیوه‌ها راحت‌تر شود. بسیاری از شرط‌بندان حتی اهل ورزش هم نیستند؛ چیزی که برای‌شان مهم است، قمار است و اعتیادی که به آن دارند.
در سایت‌های شرط‌بندی فقط فوتبال یا لیگ‌های ایران و مسابقات مطرح جهان دنبال نمی‌شوند. شما می‌توانید روی لیگ فوتبال آنگولا یا مسابقات والیبال لیگ بولیوی هم شرط ببندید. شرط‌بندی هم فقط روی نتیجه نیست، بلکه تمام اتفاقات بازی را در بر می‌گیرد. اگر قماربازان خیابانی قدیمی، گاهی روی فرد یا زوج بودن پلاک خودرو اولین ماشینی که رد می‌شود شرط می‌بستند، الان روی اولین اوت و کرنر هم شرط می‌بندند یا اینکه خطای کدام تیم از دیگری بیشتر خواهد بود.
با این حال آغاز تورنمنت‌های مهم و به ویژه فوتبال که محبوب‌ترین ورزش ایران و حتی جهان به شمار می‌رود، باعث می‌شود که بازار این شرط‌بندی‌ها رونقی تازه یابد. با آغاز مسابقات فوتبال جام ملت‌های آسیا نیز تبلیغات برای شرط‌بندی و پیش‌بینی نتایج مسابقات فوتبال افزایش داشته است، موضوعی که پلیس فتا در مورد آن هشدار داده و از شهروندان خواسته تا فریب این تبلیغات را نخورند.
سرهنگ تورج کاظمی، رئیس پلیس فتای تهران بزرگ در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به افزایش فعالیت سایت‌های شرط‌بندی نتایج فوتبال همزمان با جام ملت‌های آسیا گفت: سودجویان فضای مجازی در کمین هستند تا با سوءاستفاده از مناسبت‌های مختلف و با استفاده از شور و هیجان ایجاد شده در میان مردم نسبت به کلاهبرداری و سوءاستفاده از آنان اقدام کنند و در این بین مسابقات فوتبال نیز یکی از مواردی است که با توجه به علاقه‌مندان فراوانی که دارد از چشم سودجویان در امان نمانده است. وی ادامه داد: در همین راستا نیز چه در ایام مسابقات جام جهانی فوتبال و چه این ایام که مسابقات جام ملت‌های آسیا در حال برگزاری است، برخی افراد اقدام به راه‌اندازی و تبلیغ سایت‌های شرط‌بندی نتایج فوتبال کرده‌اند.
کاظمی با بیان اینکه مطابق ماده ۷۰۵ قانون مجازات اسلامی قماربازی با هر وسیله‌ای ممنوع بوده و مرتکبان آن به یک ماه تا شش ماه حبس یا ۷۴ ضربه شلاق محکوم خواهند شد، گفت: در همین راستا نیز تیم‌های رصد پلیس فتا نسبت به شناسایی و برخورد با این سایت‌ها اقدام می‌کنند و شهروندان نیز می‌توانند موارد را به پلیس اطلاع دهند کما اینکه تاکنون با تعداد زیادی از این سایت‌ها برخورد شده و پرونده‌های متعددی نیز در حال رسیدگی در پلیس فتا است.
رئیس پلیس فتای تهران بزرگ با اشاره به شیوه‌های کلاهبرداری و سرقت از شهروندان در این سایت‌ها اظهار کرد: اساس کار این سایت‌ها اینگونه است که برای آغاز فعالیت در سایت باید حساب کاربری داشته یا تحت عناوین مختلفی مبلغی را بر شروع فعالیت و شرط‌بندی واریز کنند. این مبالغ عمدتا بسیار کم است تا متقاضی برای شروع فرآیند اشتیاق بیشتری داشته باشد. وی ادامه داد: برخی از این سایت‌ها تا همین مرحله پیش رفته و مرحله دیگری برای کاربران‌شان وجود ندارد. آنها اطلاعات مربوط به کارت بانکی مشتریان خود را سرقت و مدتی بعد اقدام به تخلیه حساب بانکی آنها کرده و دیگر خبری هم از سایت نیست.
کاظمی با اشاره به نوع دیگر فعالیت سایت‌های شرط‌بندی گفت: برخی دیگر از سایت‌ها یا اپلیکیشن‌ها پس از دریافت حق عضویت، مبالغی را هم به حساب کاربری شرکت‌کنندگان واریز می‌کنند‌ تا آن‌ها به ظاهر از برد خود خوشحال شده و برای رفتن به مراحل بالاتر ترغیب شوند. در مراحل مختلف هم ممکن است پولی به حساب کاربری بازیکنان اضافه شود، اما این پول صرفا عددی است که در سایت نشان داده می‌شود و قابل دریافت نیست. رئیس پلیس فتای تهران بزرگ اضافه کرد: این روند ادامه پیدا می‌کند و بازیکن هر بار به امید کسب مبلغ بیشتری فعالیتش را ادامه می‌دهد و مبالغی را هم برای مراحل بالاتر به حساب واریز می‌کند، اما در نهایت موفق به اخذ این پول‌ها نشده و سازوکار سایت طوری طراحی می‌شود که شرکت‌کننده در نهایت با باخت از سایت خارج شود.
وی با بیان اینکه سرور بسیاری از این سایت‌ها خارج از کشور است، گفت: متاسفانه سرور امکان دسترسی به آنها نیز با سختی‌هایی همراه است که در همین راستا لازم است شهروندان با هوشیاری بیشتری در برابر تبلیغات اغواکننده این سایت‌ها عمل کنند. کاظمی در همین راستا به شهروندان هشدار داد که فریب تبلیغات این سایت‌ها را نخورند و حتی اگر چنین سایت‌هایی از سوی افراد سرشناس نیز تبلیغ می‌شود به آن توجهی نکنند‌ چرا که بر اساس قانون هر نوع فعالیت در حوزه شرط‌بندی و قمار چه در فضای مجازی و چه در فضای حقیقی ممنوع است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام