EBTEKAR NEWSPAPER
سه شنبه, 28 خرداد 1398   Tuesday 18 June 2019

سرمقاله

پاشنه آشیل جریان اصلاح‏طلبی

ژوبین صفاری

محمدجواد ظریف که روز گذشته در راس یک هیئت سیاسی و اقتصادی وارد عراق شده است، روز گذشته در بدو ورود به این کشور در جمع خبرنگاران با تقدیر از مواضع مثبت مقام‏های دولت عراق در خصوص تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا علیه مردم ایران، تاکید کرد در سفر به عراق، بنا داریم زمینه‌های گسترش روابط و همکاری‌ها را بررسی کنیم.
وی با اشاره به مشترکات فرهنگی و تاریخی دو کشور و گستردگی روابط میان تهران و بغداد افزود: این نخستین سفر من به عراق بعد از تشکیل دولت جدید است و تلاش می‌کنیم با کمک مسئولان عراقی این مواضع مثبت به مرحله عملیاتی برسد. وزیر امور خارجه ایران تاکید کرد: پس از پیروزی بر داعش، برخی مشکلات در مسیر همکاری دو کشور از سوی برخی کشورها از جمله آمریکا ایجاد شد که می خواستند در گسترش مناسبات میان ایران و عراق کارشکنی کنند اما خوشبختانه با تدبیر مسئولان دو کشور ناکام ماندند.
وی با نام بردن از آمریکا به عنوان اسب بازنده، به کشورها توصیه کرد که روی اسب بازنده شرط بندی نکنند. ظریف گفت: آمریکا 40 سال است که در سیاست‌هایش علیه مردم ایران با شکست مواجه شده است. وی همچنین دیدار با مسئولان عراقی و حضور در سه همایش تجاری فعالان اقتصادی بخش خصوصی دو کشور در بغداد، سلیمانیه و کربلا را از دیگر برنامه‏های خود در این سفر اعلام کرد. وزیر امور خارجه ایران تاکید کرد که تهران تلاش می‌کند فعالیت‌های بخش خصوصی و فنی و مهندسی در عراق تقویت شود.
گفتنی است بر اساس بیانیه سفارت ایران در بغداد، محمدجواد ظریف، در حالی به همراه بیش از 30 شخصیت سیاسی و اقتصادی به عراق می‌رود که به محض رسیدن به بغداد با همتای عراقی خود دیدار می‌کند.
در این بیانیه آمده است:محمد جواد ظریف صبح روز دوشنبه با عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق و محمد الحلبوسی ، رئیس پارلمان عراق دیدار می‌کند. وی ساعت 3 بعدازظهر امروز در یک سمینار اقتصادی که قرار است در سالن غرناطه در هتل منصور میلیا برگزار شود، شرکت کند. این سمینار با مشارکت تجار و سرمایه‌گذاران ایرانی و عراقی و به ریاست وزیر تجارت عراق برگزار می‌شود و محمد جواد ظریف نیز سخنرانی خواهد کرد.
در ادامه برنامه سفر ظریف به عراق آمده است: محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران دوشنبه شب با برهم صالح، رئیس‌جمهوری عراق دیدار می‌کند. سفارت ایران در عراق اعلام کرد: وزیر خارجه ایران صبح روز سه شنبه عازم اربیل خواهد شد تا علاوه بر دیدار با مسئولان کردستان عراق در دومین سمینار اقتصادی که میان تاجران ایرانی و کردستانی برگزار می‌شود شرکت کند. وی ظهر سه‌شنبه به سوی سلیمانیه خواهد رفت تا با رهبران کرد دیدار کند.
در پایان این بیانیه آمده است: ظریف بعد از سفر به اقلیم کردستان عراق صبح روز چهارشنبه عازم کربلا خواهد شد تا در سومین سمینار اقتصادی که میان سرمایه‌گذاران ایرانی و عراقی برگزار می‌شود شرکت کند. وزیر خارجه ایران پس از پایان این سمینار به نجف می‌رود و روز پنجشنبه به ایران بازمی گردد. بر اساس این گزارش این سفر در حالی انجام می‌شود که اواخر هفته گذشته بیژن زنگنه، وزیر نفت به عراق سفر کرده بود و همچنین طی سه هفته اخیر شاهد سفر دونالد ترامپ و مایک پمپئو ، رئیس‌جمهوری و وزیر امور خارجه آمریکا به این کشور همسایه بوده‌ایم.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام