سرمقاله

ترامپ در برزخ

جلال خوش چهره

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بیان اینکه رئیس کل بانک مرکزی به خوبی از عهده مدیریت بازار ارز برآمده است تاکید کرد که نگرانی برای افزایش قیمت دلار وجود ندارد.
عزت الله یوسفیان ملا عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در گفت‌وگو با خانه ملت، درباره وضعیت بازار ارز گفت: افزایش قیمت دلار در ابتدای سال با پیش‌زمینه اقتصادی نبود بلکه سوداگران با سوءاستفاده از موضوع تحریم های آمریکا شروع به ایجاد بحران و فضاسازی در بازار دلار کردند.
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با تاکید بر اینکه افزایش نرخ ارز ناشی از جنجال سیاسی بود، بیان کرد: همچنان سایه سیاسی بر دلار است و تمام کاهش‌ها و افزایش‌های نرخ دلار سیاسی است با این حال باید برای مقابله با زمینه‌های اقتصادی افزایش قیمت دلار تمهیداتی اندیشید.
نماینده مردم آمل در مجلس دهم ادامه داد: زمینه‌های اقتصادی یعنی اینکه صادرات نفت کاهش پیدا کند در حدی که از عهده تامین نیازهای کشور برنیاییم و یا دوباره با افزایش تقاضای کاذب در بازار دولت دلار را بی حساب و کتاب در بازار وارد کند.
وی تاکید کرد: با این حساب باید نگران افزایش قیمت دلار با مبنای اقتصادی بود چرا که این نوع افزایش قیمت مسئله‌ساز است، اما برای جلوگیری از این شرایط اقداماتی در عرصه مبادلات خارجی انجام شده است با روسیه، هند و کشورهای دیگر برای حذف دلار از مبادلات مذاکرات و توافق هایی صورت گرفته است. یوسفیان ملا با بیان اینکه دولت نباید اشتباهات گذشته خود را در مدیریت بازار ارز تکرار کند، گفت: اگر همان رویه و اشتباهات تکرار شود و درب خزانه باز باشد تا با دلار ارزان هر کار غیر‌ضروری را انجام دهند مجدد بازار آشفته می‌شود و این اتفاق اگر با مبنای اقتصادی همراه شود کنترل آن سخت خواهد بود. عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با اشاره به مدیریت بانک مرکزی بر بازار ارز‌ اظهار کرد: اگر مدیریت همتی ادامه پیدا کند و از پشتوانه قوی‌تر برخوردار شود افزایش قیمت دلار نخواهیم داشت و تنها باید برای مبنای اقتصادی تمهیداتی را در نظر گرفت.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام