سرمقاله

گمشده مجلس دهم

ژوبین صفاری

یک وبسایت فرانسوی از اختلافات میان «محمد بن سلمان» و «محمد بن زاید» نوشت و تاکید کرد که امارات و عربستان سعودی اهدافی متفاوت در یمن دارند.
به گزارش فارس به نقل از پایگاه فرانسوی مدیا پارت: محمد بن زاید ولیعهد ابوظبی و مرد شماره یک امارات، مُرشد و راهنمای محمد بن سلمان است و این دو علی‌رغم تلاشی که برای بازطراحی (نقشه سیاسی) منطقه می‌کنند، در برخی مسائل همچون قتل جمال خاشقچی و جنگ یمن به اختلاف رسیده‌اند.
به نوشته این پایگاه فرانسوی، «محمد بن سلمان» شخصیت شناخته شده‌ای دارد و در تمامی جهان به مدیریت تنش‌زا و ناکامی‌های پر سروصدایش شناخته می‌شود. از جمله ناکامی‌هایش در جنگ یمن و شکست محاصره قطر و عدم تاثیرگذاری بر درگیری‌های عراق و سوریه؛ علاوه بر این شک و تردیدهای بسیاری در خصوص چشم‌انداز اقتصادی 2030 وی وجود دارد.
به عقیده مدیا پارت، اما محمد بن زاید، خنده‌هایش، حقیقت تاریکی را پنهان می‌سازد. او مخالفان سیاسی‌اش را به هیچ وجه تحمل نمی‌کند و هیچ گونه تسامحی با هر آن چه به اسلام سیاسی مرتبط باشد، ندارد. کارشناسان منطقه به علت نقشی که در هدایت محمد بن سلمان دارد، به او لقب عروسک گردان داده‌اند.
دو شخصیت سیاسی در جنگ اقتصادی علیه قطر یا قلع و قمع صدای مخالفان‏شان هم رای هستند اما در خصوص جنگ یمن شکاف‌هایی میان‏شان ایجاد شده است. چرا که دو طرف دشمنان و اولویت‌های خود را در یمن دارند. برای بن زاید، اخوان‌المسلمین در یمن و خارج از آن دشمن شماره یک امارات محسوب می‌شود اما برای بن سلمان حوثی‌ها هستند که اولویت دارند.
از سوی دیگر عربستان سعودی ارتباطاتی با جنبش «الاصلاح» (وابسته به اخوان‌المسلمین) برقرار کرده که خشم ابوظبی را برانگیخته و امارات نیز پیمان‌های سری را با گروه‌های تروریستی به امضاء رسانده و با مخالفت عربستان سعودی مواجه شده است.
مدیا پارت در ادامه نوشت که همچنین دو کشور اهداف یکسانی نیز در یمن ندارند؛ ولیعهد ابوظبی در آرزوی سیطره بر جنوب یمن و تنگه باب‌المندب است تا از این طریق استراتژی حضور مستقیم در گذرگاه‌های دریایی از خلیج فارس تا دریای سرخ را عملی کند و این راهبردی است که مدت‌هاست برای کارشناسان مشخص شده اما استراتژی عربستان سعودی در یمن هنوز کاملا مشخص نیست.
«مارک لاویرن» مدیر مرکز ملی پژوهش‌های علمی در فرانسه به مدیا پارت در این خصوص گفت: استراتژی دریایی امارات با هدف جست‌و‌جوی سرزمین‌ها و مواد خام در آفریقا طرح‌ریزی می‌شود و اینکه این استراتژی در چارچوب دوران پس از تمام شدن نفت و خروج آمریکا از منطقه، جای می‌گیرد. از این رو امارات تمامی قوانین بین‌المللی را زیر پا می‌گذارد و نیروهایش را در جزیره «سقطری» و باب‌المندب مستقر می‌کند و از سوی دیگر در بنادر سومالی و اریتره و حتی سودان نیز حضور دارد.
«لاویرن» ادامه می‌دهد: در زمانی که امارات نگاهش به فراسوی مرزهاست، عربستان سعودی همچنان در مشکلات داخلی‌اش در خصوص بودجه یا مسائل اجتماعی و فرهنگی غرق است و حاکمان سعودی به حاشیه راندن نخبگان تکنوکرات و شیعه و جامعه بزرگ تاجران در حجاز مشغولند.
پایگاه «مدیا پارت» در بخش دوم گزارش خود می‌نویسد که مسائل دیگری نیز وجود دارد که باعث اختلاف و تنش در رابطه دو ولیعهد شده است، یکی جنجال «سعد الحریری» بود که محمد بن زاید مجبور شد از امانوئل ماکرون رئیس‌جمهوری فرانسه بخواهد تا با ورود به ماجرا سعد الحریری را نجات دهد. مسئله دیگر جنجال «جمال خاشقچی» بود و «محمد بن زاید» از آن جایی که به عنوان مربی بن سلمان شناخته می‌شد، تلاش می‌کرد خود را از بد نامی ایجاد شده برای بن سلمان به دور نگه دارد. از این رو به یک حمایت ساده از ولیعهد سعودی در این ماجرا اکتفا کرد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام