سرمقاله

چالش پیوستگی

رضا دهکی

همه‌ ما می‌دانیم عادت‌های بد چه هستند؛ سیگار کشیدن، خوردن غذاهای ناسالم و ورزش نکردن، تنها برخی از رفتارها و عاداتی هستند که همیشه به ما گفته می‌شود باید از آنها اجتناب کنیم تا سالم و تندرست بمانیم.
مطالعه‌ای که دانشمندان در مرکز کنترل و پیشگیری بیماریها انجام داده‌اند، نشان داده در سال 2000 رفتارهای قابل اجتناب مانند تغذیه‌ نادرست، ورزش نکردن، سیگار نکشیدن و الکل مصرف نکردن، علت تقریبا نیمی از مرگ و میرها در ایالات متحده آمریکا بوده‌اند. اگر ما می‌دانیم که عادتهای بد تا این اندازه تعیین کننده و تاثیرگزارند پس چرا همچنان اصرار به انجام‌شان داریم؟
همه‌ ما بارها و بارها کارهایی را که می‌دانیم برایمان بد است تکرار می‌کنیم که البته دلایل زیادی برای این کار وجود دارد.
عادت‌های بد، راحتی مورد نیازمان را به ما می‌دهند
پیش از هر چیزی نیاز ما به احساس راحتی مطرح است. ما هر کاری که لازم باشد، می‌کنیم تا به این وضعیت دست پیدا کنیم. هر حرکتی که انجام می‌دهیم هدفی پشت آن هست، حتی اگر از آن آگاه نباشیم بازهم بیشترین دلیل پنهان پشت کارها و حرکات ما، راحتی است. مغز ما بر این اساس تنظیم‌ شده که پاداش بگیرد و «پاداش» ما، احساس راحتی است که موجب ترشح دوپامین یا همان هورمون «حال خوب» می‌شود. همین باعث می‌شود بیشتر آنها را بخواهیم و این احساس خوب را با عادت بد مرتبط می‌دانیم. به همین دلیل همچنان به عادت‌های بد ادامه می‌دهیم و نمی‌توانیم دست از آنها برداریم؛ احساس راحتی به ما می‌دهند و در منطقه‌ امن و آرام خود می‌مانیم. به عبارتی دیگر، با وجود اینکه می‌دانیم برایمان بد است، جذب پاداشی می‌شویم که به ما می‌دهد.
سیگاری که بعد از ناهار در محل کارتان می‌کشید باعث می‌شود مغزتان آن را به احساس آزادی بعد از کار ربط بدهد. فکر ورزش و کمی تلاش کردن در مغز، مغلوب فکر ِ لم دادن روی کاناپه و تماشای برنامه‌ مورد علاقه می‌شود. بنابراین به راحتی می‌توانید ببینید که چطور همین عادت، به پاداش‌گیری مربوط می‌شود.
همه‌ آدم‌ها عادت‌های بد را انجام می‌دهند
اگر جامعه به عنوان یک کُل، عادت بدی را بپذیرد ما نیز تمایل داریم آن را منطقی بدانیم. اگر تعداد زیادی از افراد همان کار را انجام دهند، پس برای ما هم انجامش ایرادی نباید داشته باشد. پیدا کردن عادت‌های بدی که جامعه آنها را قبول دارد کار سختی نیست: فست‌فود خوردن، طفره رفتن از ورزش و حتی سیگار کشیدن کارهایی هستند که خیلی‌ها انجام می‌دهند. وقتی صحبت از عادت‌های ناسالمی چون «حالا با یک بار که طوری نمی‌شود!» یا «از شنبه شروع می‌کنم!» به میان می‌آید، معمولا پای یک «دلیل‌تراشی درونی» نیز در میان است. این بهانه تراشی‌های موقتی از آنجا ناشی می‌شوند که می‌دانیم کار درستی نمی‌کنیم و در بلندمدت به نفع‌مان نیست و از این بابت احساس گناه می‌کنیم.
همچنین ما برای اعتبار دادن و توجیه تصمیمات اشتباه‌مان به دنبال نمونه‌های بیرونی می‌گردیم مثلا: «پدر بزرگ من هر روز سیگار می‌کشید و 90 سال هم عمر کرد!». ذهن ما دوست دارد شواهد و مدارکی پیدا کند که پشتیبان انتخاب‌ها و تصمیمات‌مان باشد، چه بد و چه خوب!
پیامدهای ادامه دادن به عادت‌های بد
بیشتر افراد عواقب عادت‌های بد را می‌دانند. روی پاکت سیگار در مورد ابتلا به سرطان هشدار داده شده، دولت‌ها درمورد تغذیه سالم آموزش و آگاهی می‌دهند و نیاز به تحرک داشتن و ورزش کردن همه جا توصیه می‌شود. اما واقعا عواقب ادامه دادن به عادت‌های بد چیست سرطان‌ها، بیماری‌ها و آسیب‌های سلولی؛ افسردگی و از دست دادن احساس شادی؛ ضعف و ناخوشی جسمانی که منجر به بی‌حالی و درد و ناراحتی می‌شود؛ افزایش مشکلات جسمی در سال‌های بعدی زندگی از این دست هستند. بیشتر این اتفاق‌ها، تدریجا و نامحسوس روی می‌دهند یعنی ما متوجه علائم‌شان نمی‌شویم اما اگر تصمیم امروزمان را آگاهانه بگیریم می‌توانیم تندرستی‌مان را حفظ کرده و روی آینده‌مان نیز سرمایه‌گذاری کنیم.
زندگی شادتر و مثبت‌تر با عادت‌هایی شروع می‌شود که انتخاب‌شان می‌کنیم. نسبت به جهت‌هایی که عادت‌ها شما را به آن سو می‌برند هوشیار باشید و طرز فکرتان را سلامت محور کنید. نگاه درست و سالم نه تنها برای آینده بلکه برای زمان حال‌تان نیز خوب است.
منبع: برترین‌ها


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام