سرمقاله

گمشده مجلس دهم

ژوبین صفاری

سخنگو و معاون امور بین‌الملل، حقوقی و مجلس سازمان انرژی اتمی ایران گفت: مسئله بسته شدن PMD، پروسه سیاسی و حقوقی خود را طی کرده و نمی‌تواند مجددا باز شود ولو اینکه آمریکایی‌ها خیلی به دنبال چنین موضوعی باشند.
به گزارش ایلنا، بهروز کمالوندی در پاسخ به این سوال که ادعای بلومبرگ مبنی بر تصمیم آمریکا برای فشار به آژانس برای گسترش نظام بازرسی‌ها و بازگشایی پرونده PMD تا چه حد درست است و ارزیابی شما از رویکرد آژانس در شرایط کنونی چیست، اظهار کرد: اینکه آمریکا بخواهد فشار بازرسی و تحریم را بیشتر کند، امری طبیعی است و نکته جدیدی مطرح نشده است. آنها تلاش خود را می‌کنند تا مجددا پرونده PMD باز شود، در حالی‏که عملا این موضوع غیرممکن است.
وی افزود: در زمان برجام هم این مسئله مطرح شده بود. اما مسئله PMD روندی حقوقی و سیاسی را طی کرده و نمی‌تواند باز شود، ولو اینکه آمریکایی‌ها خیلی به دنبال چنین موضوعی باشند. به هر حال آنها به روش‌های مختلف تلاش خودشان را دارند. ما هم تلاش خودمان را داریم و تاکنون موفق شدیم تلاش‌های آنها را خنثی کنیم.
معاون امور بین‌الملل، حقوقی و مجلس سازمان انرژی اتمی ایران در خصوص ارزیابی از سازوکار ویژه مالی اتحادیه اروپا موسوم به «اینستکس» بیان کرد: این موضوع در حوزه وزارت امور خارجه است و بهتر است آقای عراقچی اظهارنظر کنند. اما بر اساس تجربه و دو ماموریتی که در اروپا داشتم، قبلا یادآور شدم که باید دو موضوع را از هم تفکیک کنیم. یکی خواست و دیگر توان اروپا است. اروپا خیلی جاها می‌خواهد ولی نمی‌تواند. نباید به اشتباه بیفتیم و نتوانستن اروپایی‌ها را به پای نخواستن آنها بگذاریم.
کمالوندی افزود: به هرحال اقتصاد اروپا به اقتصاد آمریکا گره خورده است و فشار زیادی روی آنهاست. همین که تا اینجا آمده‌اند، فشار زیادی را متحمل شده‌اند، اما این مسئله تامین‌کننده خواست ما نیست. آقای عراقچی هم متذکر شدند که این اقدامات نمی‌تواند مشکلات ما را برطرف کند و خواسته‌های ما بیشتر از این‌هاست. برعهده مسئولان رده بالای کشور است که در مورد اقدامات اروپایی‌ها تصمیم بگیرند و همانگونه که گفته شده باید با شتاب بیشتری اقدام کنند.
وی اضافه کرد: ما خود را در سازمان انرژی اتمی آماده می‌کنیم که اگر مسئولان رده بالای هیئت نظارت اعلام کردند جمهوری اسلامی ایران به دلیل عدم اجرای تعهدات از طرف مقابل، بیش از این نمی‌تواند به تعهدات خود در برجام ادامه دهد؛ بنابراین باید بتوانیم به سرعت پیش برویم و می‌توانم بگویم درصورتی که قرار باشد تعهدات‏مان را اجرا نکنیم، سرعت ما خیره‌کننده خواهد بود.
کمالوندی افزود: فرق رادیودارو با داروهای دیگر این است که داروهای دیگر عمر دارند و هر شرکت خصوصی هم می‌تواند وارد کند ولی رادیودارویی که ما وارد می‌کنیم، طول عمر خیلی کوتاهی دارند و نمی‌شود به بخش خصوصی سپرد. اما به هرحال ما باید در بلندمدت حداقل در بخش توزیع داخلی به فکر ورود شرکت‌های خصوصی هم باشیم.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام