سرمقاله

جشن زودهنگام بایدن یا رقابت شدید انتخاباتی؟!

محمد یوسفی آرامش

سخنگوی دولت انگلیس درباره تهدید آمریکا علیه استفاده‌کنندگان از سازوکار حمایت از مبادلات تجاری ایران و اروپا (اینستکس) گفت: نوع اظهاراتی که از طرف آمریکا مطرح می‌شود بیشتر از این جنس است که آنها درک کرده‌اند ما به‌عنوان طرف‌های اروپایی برجام باید به تعهدات‌مان در این توافق پایبند باشیم.
این سخنگو که خواست نامش فاش نشود، روز گذشته در گفت‌وگو با ایرنا تصریح کرد که برجام برای انگلیس حائز اهمیت و این کشور تمام انرژی خود را برای حفظ این توافق به کار بسته است.
پس از خروج آمریکا از برجام، وزیران امور خارجه سه کشور اروپایی آلمان، فرانسه و انگلیس یازدهم بهمن ‌ماه جاری در حاشیه نشست اتحادیه اروپا اعلام کردند کانال ویژه پرداخت اروپا و ایران تحت عنوان «سازوکار حمایت از مبادلات تجاری ایران و اروپا (اینستکس‌- INSTEX) به ثبت رسمی رسیده است. این سازوکار در گام نخست تجارت کالاهای اساسی (مواد غذایی و دارو) را تحت پوشش قرار می‌دهد، اما پس‌از آن دامنه‌اش گسترش خواهد یافت.
راه‌اندازی اینستکس اقدامی بی‌سابقه است
سخنگوی دولت انگلیس دراین‌باره گفت که برداشتن چنین گامی از سوی این سه کشور «اقدامی بی‌سابقه است». وی افزود: اروپا تاکنون شرکتی را با ماهیت فعالیت‌هایی که قرار است در اینستکس انجام شود ثبت نکرده است. وی با این‌حال تصریح کرد که ابعاد و عمق تعهد انگلیس برای عملیاتی کردن این سازوکار را می‌توان در حضور معاون وزیر امور خارجه انگلیس به‌عنوان عضو این شرکت، مورد توجه قرار داد.
این مقام انگلیسی در ادامه اظهار کرد که گلایه‌مندی ایران درباره تاخیر اجرای این سازوکار را درک می‌کند. وی توضیح داد: این تاخیر انعکاس‌دهنده واقعیت پیچیدگی‌هایی است که درگیر آن هستیم و همان‌طور که گفتم ما هرگز تجربه چنین کاری را نداشتیم و ابعاد چالش‌ها گسترده است.
اروپا درباره اینستکس شرطی برای ایران نگذاشته است
این سخنگو درباره آنچه شروط عملیاتی شدن اینستکس توسط اروپا خوانده می‌شود هم عنوان کرد که اروپا در این رابطه شرطی نگذاشته است. او در عین‌ حال توضیح داد: ما تمایل داریم که ایران متوجه باشد پذیرفتن مقررات مبارزه با پولشویی چه تاثیر مثبتی بر روابط اقتصادی این کشور با سایر بازیگران بین‌المللی خواهد 0گذاشت. وی افزود: این استانداردی است که شرکت‌های تجاری و بانک‌ها در تعامل با ایران انتظار خواهند داشت.
این مقام انگلیسی عنوان کرد که طرف‌های اروپایی تلاش می‌کنند تا هرچه سریع‌تر این سازوکار را عملیاتی کنند اما هنوز اقدامات زیادی باقی‌مانده که امیدواریم از طریق همکاری با ایران درباره شرکت همتا، بتوانیم مجموعه کارها را پیش ببریم.
وی درباره چشم‌انداز دسترسی ایران به درآمدهای نفتی‌اش از طریق اینستکس گفت: ما در این مقطع روی اجرای فاز اول متمرکز هستیم و اینکه بتوانیم این سازوکار را درباره اقلام موردنیاز ایران عملیاتی کنیم. بقیه سوالات به آینده مربوط خواهد بود.
شرکت‌های اروپایی مشتاق استفاده از اینستکس هستند
در ادامه این مصاحبه این مقام انگلیسی عنوان کرد: ما از طرف شرکت‌های زیادی تماس داشتیم که برای استفاده از اینستکس اظهار علاقه کردند. من در این رابطه می‌توانم از قول همکاران آلمانی و فرانسوی‌ام اعلام کنم که آن‌ها هم علاقه‌مندی‌های گسترده‌ای را از سوی شرکت‌های تجاری در پاریس و برلین دریافت کرده‌اند.
وی توضیح داد که این شرکت‌ها با دولت‌های سه کشور (انگلیس، فرانسه و آلمان) تماس گرفته و درباره زمان آغاز به‌کار اینستکس پرس‌وجو کرده‌اند. او این مسئله را یک نشانه عالی در واکنش به راه‌اندازی اینستکس توصیف کرد که به گفته وی نشان می‌دهد بازار این واقعیت را درک کرده که ایران بازار عظیم دست‌نخورده‌ای از خریداران بالقوه است. این مقام انگلیسی 80 میلیون جمعیت ایران را رقمی قابل‌توجه توصیف کرد که فعالان اقتصادی در غرب تمایل دارند بتوانند با این بازار تجارت کنند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام