EBTEKAR NEWSPAPER
سه شنبه, 31 اردیبهشت 1398   Tuesday 21 May 2019

سرمقاله

توهُم سعودی‌ها

جلال‏خو ‏ش چهره

گروه سیاسی - در رسیدگی به پرونده موسوم به فساد در پتروشیمی نام یکی بیشتر از سایرین خبرساز شده است و آن مرجان شیخ‌الاسلامی آل‌آقا است. مرجان شیخ‌الاسلامی در حال حاضر خارج از ایران و مقیم کانادا است. ورود او به این ماجرا با راه‌اندازی سایت اکو پترونیوز و ارتباط با شرکت‌های پتروشیمی آغاز شده است. جالب آنکه سطح این ارتباطات به نحوی گسترش می‌یابد که شیخ‌الاسلامی با ثبت دو شرکت در ایران و ترکیه با حمزه‌لو، یکی از متهمان اصلی پرونده فساد پتروشیمی، در جریان دور زدن تحریم‌ها یکی از حلقه‌های اصلی می‌شود. او که رکورد بدهی بابک زنجانی را شکست، بیش از آنکه چگونگی ورود او به این ماجرا و فسادی که در جریان دور زدن تحریم‌ها اهمیت داشته باشد، خط و ربط سیاسی‌اش مورد توجه رسانه‌‌ها قرار گرفته است؛ موضوعی که این روزها در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته و هر بار او را به یکی از دو جریان سیاسی اصلاح‌طلبان و اصولگرایان ربط می‌دهند.
قاضی مسعودی‌مقام در ابتدای اولین جلسه رسیدگی به پرونده، ضمن تفهیم مواد ۱۹۳ و ۱۹۴ آیین دادرسی کیفری به متهمان گفت: «پرونده حاضر در‌خصوص اتهام مشارکت و معاونت در اخلال کلان اقتصادی در حوزه پتروشیمی به مبلغ شش میلیارد و ۶۵۶ میلیون یورو است.»
جزئیات دادگاه اول این پرونده‌ نشان می‌دهد که متهمان به عنوان مدیران شرکت و خریداران آنها که از خریداران خارجی بودند، پول‌های کلان دریافت می‌کردند و تحت عنوان دور زدن تحریم‌ها، شرکت‌هایی را در خارج تاسیس کرده و مابه‌التفاوت منشاء ارز داخلی را به نفع خود تصاحب می‌کردند.
نماینده دادستان‌ در قرائت کیفرخواست گفته بود: شش میلیارد و ۶۵۶ میلیون یورو ارز حاصل از فروش محصولات بوده که ثابت شده است و متهمان عوائد حاصل از مبلغ فوق را به علاوه پورسانت‌هایی دریافت کرده‌اند. در این پرونده، رضا حمزه‌لو، مدیرعامل سابق شرکت بازرگانی پتروشیمی، متهم به مشارکت در اخلال کلان در نظام اقتصادی کشور به مبلغ شش میلیارد و ۶۵۶ میلیون یورو و تحصیل مال از طریق نامشروع به مبلغ هفت میلیون و ۶۵ هزار یورو و هشت میلیون و ۷۱۰ هزار و ۳۸۴ دلار بوده است.
در رابطه با چگونگی عملکرد آنها، به گفته نماینده دادستان‌ «متهمان با سوءاستفاده از تحریم‌های بانکی و با معرفی شرکت‌های خود به خریداران خارجی، اقدام به انتقال منابع ارزی حاصل از صادرات محصولات شرکت‌های پتروشیمی به حساب‌های شرکت خود در خارج از کشور کرده و با تصاحب ارزهای حاصل از محصولات شرکت‌های شاکی در خارج به نفع خود و با عدم تحویل ارزها به صاحبان محصولات پتروشیمی باعث ناترازی موازنه ارزی کشور شده‌اند. متهمان مبالغ فروش محصولات پتروشیمی را وارد کشور نکرده‌اند و با تصاحب ارزهای حاصل از صادرات آن را به ریال تسویه کرده‌اند. اقدام آنها بیانگر این است که مجموع ارزهای حاصل از صادرات که با مشارکت یا معاونت متهمان بوده برابر با شش میلیارد و ۶۵۶ میلیون یورو بوده است.»
اولین توضیحات «مرجان شیخ‌الاسلامی آل‌آقا» درباره اتهاماتش
مرجان شیخ‌الاسلامی اما روز گذشته با ارائه توضیحاتی درباره اتهامات خود که در اختیار خبرگزاری‌ها قرار داده، گفت: من حدود هشت سال است به طور قانونی به کانادا مهاجرت کرده‌ام و تاکنون هیچ پرونده‌ای در ایران نداشته‌ام که تحت تعقیب باشم چنان که چندین‌بار پس از مهاجرت به ایران سفر کرده‌ام. پیش از مهاجرت در حوزه فرهنگ و هنر، یک خبرگزاری مستقل را در ایران راه‌اندازی کرده‌ام که در کار خود کمابیش موفق بوده است و خبرنگاران بسیاری در آن تربیت شدند و از همان زمان فعالیت‌های تجاری عمدتاً در حوزه صادرات و واردات داشته‌ام.
مرجان شیخ‌الاسلامی آل‌آقا مدیرعامل شرکت بازرگانی دنیز و هترا تجارت در دوره مسئولیت رضا حمزه‌لو، مدیرعامل سابق شرکت بازرگانی پتروشیمی بوده است. حالا او در توضیحات خود گفته: تا سال ۲۰۱۴ برابر با ۱۳۹۳ شمسی در ایران و ترکیه به شکل قانونی از سوی هیئت مدیره شرکت‌های «هترا» و «دنیز» به عنوان مدیرعامل انتخاب شده و فعالیت کرده‌ام و این دو شرکت در چند زمینه تجاری از‌جمله خرید و اخذ نمایندگی تجهیزات صنعتی فعالیت داشتند و در چارچوب قوانین ملی و بین‌المللی فعالیت کرده‌اند. اتهامی که در ردیف ششم پرونده پتروشیمی به عنوان مدیرعامل این دو شرکت به من وارد شده مبنایی ندارد. فعالیت این شرکت‌ها کاملاً قانونی بوده و ربطی به مقوله پولشویی و کسب درآمد از قِبل تحریم‌ها ندارد.
شیخ‌الاسلامی‌ که متهم به مشارکت در اخلال در نظام اقتصادی کشور به مبلغ ۶.۶ میلیارد یورو و تحصیل مال نامشروع به مبلغ هفت ‌میلیون ‌و ۶۵ هزار و ۵۲۹ یورو و هشت‌ میلیون ‌و۷۱۰ هزار و ۳۸۴ دلار شده است، می‌گوید: با استناد به دفاعیات آقای حمزه‌لو در دادگاه، اتهام اخلال در نظام اقتصادی را با حتم و یقین رد می‌کنم و در‌مورد حدود ۷ میلیون یورو یا ۳۱ میلیارد تومان موضوع اتهام منفعت از محل تفاوت نرخ ارز نیز (که برخی این رقم را با معادل دلاری آن جمع زده‌اند) از طریق انتشار در رسانه‌ها از آن مطلع شده‌ام و با‌توجه به مستندات موجود از این شرکت‌ها در بانک مرکزی، چنین اتهامی را نمی‌پذیرم و موکداً درخواست کارشناسی تخصصی اسناد مالی را دارم. درعین حال تاکید می‌کنم هیچ‌گونه طلب یا بدهی مورد ادعای مراجع قضایی وجود ندارد و با طرف‌های قرارداد تسویه‌حساب کامل صورت گرفته است. به علاوه، هیچ منفعتی در این بین از اختلاف نرخ ارز یا تاخیر در پرداخت وجود نداشته است.
او درباره شبهه دیگر ناشی از فعالیت‌های دیگران از بابت فروش محصولات پتروشیمی و اخذ پورسانت غیرقانونی‌ نیز گفت: به هیچ‌وجه به خرید و فروش این محصولات نپرداخته‌ام و درنتیجه طبعاً پورسانتی هم دریافت نکرده‌ام. تمام گردش‌های مالی و دریافت و پرداخت‌ها براساس قوانین بانکی ملی و بین‌المللی صورت گرفته و اسناد آنها موجود است.
نگاهی به فعالیت سیاسی شیخ‌الاسلامی
با انتشار تصویری از پوستر انتخاباتی مرجان شیخ‌الاسلامی در انتخابات مجلس ششم است که آرم و لوگوی مشارکت در آن به چشم می‌خورد، باعث شد او را به اصلاح‌طلبان پیوند دهند. اما ماجرا اینجا تمام نشد‌ چراکه با انتشار فهرستی از انتخابات مجلس هشتم و دیده شدن نام او در فهرست اصولگرایان مستقل، باعث شد که او رابه جریان اصولگرایی ربط دهند. شیخ‌الاسلامی در توضیح این گمانه‌زنی‌ها گفته: هرگز نه فعالیت سیاسی داشته‌ام، نه یک خط یادداشت نوشته‌ام و نه مصاحبه‌ای کرده‌ام‌ بنابراین به رسانه‌های محترمی که طبق مرام و جریان سیاسی خود سعی بر این دارند که مرا به گروه و جناحی وابسته بدانند اعلام می‌کنم به هیچ دسته و گروهی اعم از اپوزیسیون، اصولگرا، اصلاح‌طلب، سلطنت‌طلب، برانداز یا غیره تعلق ندارم.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام