EBTEKAR NEWSPAPER
پنج شنبه, 02 خرداد 1398   Thursday 23 May 2019

سرمقاله

ترامپ در این ژست هم قابل اعتماد نیست

محمدرضا ستاری

مراسم افتتاح هفت کیلومتر از خط 7 متروی تهران با حضور شهردار و رئیس شورای شهر پایتخت و جمعی دیگر از مسئولان شهری افتتاح شد.
پیروز حناچی، شهردار تهران در این مراسم گفت: اهداف مشترکی میان شورای اسلامی شهر تهران و شهرداری تهران  دنبال می‌شود که یکی از آنها این است که سرمایه‌گذاری عظیمی که در خطوط متروی تهران انجام شده است، با بهره‌‌وری بالایی انجام شود. در این مسیر تلاش خواهیم کرد تا جا‌به‌جایی مسافر را از دو میلیون به هفت میلیون نفر برسانیم و این کار با تکمیل خطوط و افزایش واگن‌ها محقق خواهد شد. شهردار تهران ادامه‌ داد: در حال‌ حاضر 2000 واگن در خطوط متروی تهران کمبود وجود دارد تا بتوانیم با تامین این واگن‌ها سر فاصله قطارها را به کمتر از دو دقیقه که ظرفیت آن در سیگنالینگ خطوط مترو وجود دارد برسانیم. وی در ادامه خاطر نشان کرد: حادثه قطار سمنان‌، به دلیل بی‌توجهی به سیگنالینگ بود و تاخیر در افتتاح مجدد خط هفت مترو نیز برای تامین همین موضوع بوده است. مترو موضوع حاکمیتی است که باید با توجه به سرمایه‌گذاری عظیم آن بهره‌وری مناسب نیز از آن صورت بگیرد. حناچی با اشاره به افتتاح خطوط شش و هفت متروی تهران بیان‌ کرد: با افتتاح این خطوط یک لوپ در خطوط متروی تهران ایجاد می‌شود و بسیاری از سفرهای روی زمین به زیر زمین منتقل خواهد شد. وی ادامه‌ داد: بسیاری از تجهیزات سیگنالینگ خط هفت مترو تهران در زمان پساتحریم خریداری شده است، اما پس از اعمال تحریم‌ها شرکت فروشنده نصب آنها را انجام نداد که این کار توسط مهندسان و جوانان داخلی انجام شد و به نتیجه‌ رسید. در حقیقت این خودباوری در نیروهای جوان ایجاد شد و اینها  فرصت‌هایی بود که از تحریم ایجاد شد هرچند که تحریم‌ها ناجوانمردانه و ظالمانه بود.
شهردار تهران در ادامه اظهاراتش به موضوع بدهی‌های شهرداری تهران اشاره کرد و گفت‌: شهرداری تهران تعهدات زیادی دارد و بخش عمده آن مربوط به بدهی بانک‌ها است که عمده این بدهی نیز مربوط به حوزه مترو است، اما باید به این نکته توجه کرد که موضوع مترو حاکمیتی است و باید همه در پشتیبانی آن تلاش کنند و نباید فشار آن فقط بر روی شهرداری تهران باشد.
حناچی درخصوص ایمنی  خط هفت متروی تهران نیز اظهار کرد: باتوجه به سابقه‌ای که وجود داشته است خط قرمز ما ایمنی مردم است و در این خط رعایت ایمنی همه تجهیزات انجام شده است. ایستگاه‌های میانی نیز تا خرداد ماه در این خط کارشان به اتمام خواهد رسید و هشت ایستگاه در دستور کار برای بهره‌برداری قرار گرفته‌اند. وی درخصوص افتتاح خط شش متروی تهران با حضور رئیس‌جمهوری نیز خاطرنشان کرد: سه ایستگاه خط شش مترو تهران نیز آماده بهره‌برداری است که به زودی این مهم محقق خواهد شد. ما هفت ایستگاه  خط هفت متروی تهران را  تا پایان سال ۹۸ به بهره‌برداری می رسانیم.
محسن هاشمی رفسنجانی، رئیس شورای شهر تهران نیز در این مراسم گفت: اگر به دنبال مقاومت در بحث تحریم‌ها هستیم، قطعا مترو با کاهش مصرف سوخت و ایجاد امنیت و اشتغال می‌تواند نقش بسیار مهمی داشته باشد. اگر مسائل محیط زیستی برای ما مهم است بی تردید هیچ ابزاری به اندازه مترو در کاهش آلودگی هوا و ترافیک موثر نیست. وی خاطرنشان کرد: از این پروژه‌ عدالت‌محورتر پیدا نمی‌کنیم و در شرایطی قرار داریم که می‌توانیم این پروژه‌ را گسترش دهیم و به مردم خدمات بیشتری را ارائه کنیم. هاشمی در ادامه اظهاراتش به موضوع ساخت حدود ۲۰۰ کیلومتر از خطوط متروی تهران در حال‌ حاضر اشاره کرد و یادآور شد:  باتوجه به تردد از اقمار به سمت تهران و افزایش آن و همچنین تشکیل شرکت قطارهای حومه‌ای برای تجهیز و ساخت خطوط مترو در جلسه‌ای که با مقام معظم رهبری  داشتیم درخواست کمک کردیم. آنچه ما باید امروز از آن خوشحال شویم ساخت مترو نیست بلکه تکمیل بهره‌وری از آن باید ما را خوشحال کند. باید دولت در این عرصه به شهرداری تهران کمک کند تا با استفاده از فاینانس‌ها، اوراق مشارکت و نقدینگی افسار گسیخته‌ای که در شهر وجود دارد نسبت به تکمیل خطوط مترو اقدام کنیم. رئیس شورای اسلامی شهر تهران خطاب به شهردار تهران گفت‌: باید موضوع مجتمع‌های ایستگاهی که می‌تواند برای شهرداری درآمد داشته باشد به طور جد مدنظر قرار گرفته شود. وی تاکید کرد: همه روسای جمهوری به ساخت مترو کمک‌های ویژه‌ای داشتند، لذا آقای روحانی هم باید این کمک را به مترو داشته باشند البته مصوباتی در این زمینه  داشته‌اند، اما باید تلاش شود که این کمک‌ها نقد شوند.
محسن پورسیدآقایی معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران نیز در این مراسم از طراحی و ساخت ۴ خط جدید متروی پایتخت پس از اتمام خطوطِ در دست اجرا خبر داد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام