EBTEKAR NEWSPAPER
جمعه, 03 خرداد 1398   Friday 24 May 2019

سرمقاله

ترامپ در این ژست هم قابل اعتماد نیست

محمدرضا ستاری

رئیس انجمن جایگاه‌داران سوخت استان اصفهان گفت: تا زمانی که نرخ سوخت واقعی نشود، قاچاق سوخت از استان‌های مرزی همچنان وجود دارد.
به گزارش ایسنا، پیمان کامران در خصوص اینکه 85 درصد سوختی که از مرزهای سیستان و بلوچستان قاچاق می‌شود و از استان‌هایی همچون اصفهان و تهران با استفاده از بارنامه جعلی به این استان وارد می‌شوند، اظهار کرد: این موضوع ممکن است صحت داشته باشد. به عنوان مثال؛ اگر فردی قصد انتقال وسایل خود به زاهدان را داشته باشد بر اساس بارنامه‌ای به این منظور، کارت سوخت کامیون شارژ می‌شود، که متاسفانه بعضاً با این بارنامه‌ها هیچ باری جابه‏جا نمی‌شود و تحقیقی در خصوص این بارنامه انجام نمی‌شود. وی با بیان اینکه میزان سوخت بر اساس پیمایش، در کارت سوخت شارژ می‌شود، افزود: بارنامه‌هایی بر این اساس از سوی موسسه‌های باربری صادر می‌شود و راننده با کارت سوخت شارژشده در مناطق مرزی از جایگاه‌ها سوخت‌گیری می‌کند، که متاسفانه هیچ کنترلی بر این موضوع نیست. این چالش به دلیل عدم نظارت جایگاه‌ها و یا شرکت پخش فرآورده‌های نفتی نیست و بخشی از مشکل ناشی از نبود نظارت کافی است که در سیستم پیمایش سوخت وجود دارد.
وی درباره اینکه چرا صدور بارنامه‌ بیشتر از استان‌هایی نظیر اصفهان و تهران است، گفت: با توجه به اینکه اصفهان قطب صنعت کشور است و به دلیل استقرار ذوب‌آهن، پتروشیمی فولاد و... بیشترین تعداد کامیون‌ها در این استان تردد می‌کنند. بیشترین پایانه‌های حمل‌ونقل در استان‌های صنعتی همچون اصفهان، اراک و... مستقر هستند که به تبع آن مصرف سوخت و بارنامه‌ها در این استان‌ها بیشتر است.
وی دلیل افزایش قاچاق سوخت را واقعی‏نبودن نرخ سوختی عنوان و اظهار کرد: به دلیل افزایش نرخ ارز امروز قیمت سوخت در کشور واقعی نیست و تا زمانی که قیمت‌ها واقعی نشود قاچاق فرآورده‌های سوختی همچنان ادامه دارد.‌
کامران با بیان اینکه بیشترین میزان قاچاق مربوط به سوخت گازوئیل است، افزود: قیمت واقعی سوخت در کشورهای همسایه، حدود 50 سنت است که با احتساب دلار 10 و 12 هزار تومانی، قیمت سوخت بین پنج تا شش هزارتومان است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام