EBTEKAR NEWSPAPER
سه شنبه, 31 اردیبهشت 1398   Tuesday 21 May 2019

سرمقاله

توهُم سعودی‌ها

جلال‏خو ‏ش چهره

مجری طرح چغندرقند و نیشکر کشور با بیان این که در تولید شکر موردنیاز کشور کمبودی نداریم، گفت: واسطه‏گران و دلالان عامل اصلی گرانی شکر هستند.
به گزارش ایرنا، علیرضا یزدانی افزود: بارندگی‌های امسال موجب اندکی تاخیر در برداشت چغندر بهاره شد، با این وجود، علاوه بر ذخایر استراتژیک، انبارها هم شکر داشتند. کمبودی در تولید و ذخایر شکر نداریم و این ذخایر برای سال آینده نیز کافی است.
وی با تاکید بر اینکه نیازی به واردات نداریم، اضافه کرد: حتی اگر کمبودی در این زمینه احساس شود دولت برای تنظیم بازار و جلوگیری از افزایش قیمت‌ها اقدام به واردات می‌کند. البته به دلیل خشکسالی‌ها و کمبود منابع آبی اندکی امسال سطح زیرکشت چغندرقند و نیشکر کاهش یافته، اما افزایش عملکرد در واحد سطح را داریم؛ بنابراین خلل در عرضه محصول به بازار هیچ ارتباطی با این موضوع ندارد.‌ با پیگیری وزیر جهادکشاورزی و تصویب شورای اقتصاد، قیمت خرید تضمینی چغندرقند 20 درصد نسبت به سال 97 افزایش یافته است. با این افزایش، قیمت هر کیلوگرم چغندرقند بهاره 374 تومان و چغندرقند پاییزه به 364 تومان رسید.‌ براساس مصوبه شورای اقتصاد، به ازای هر کیلوگرم چغندرقند مبلغ 61 تومان هزینه کرایه حمل در سقف قیمت ابلاغی با جایزه 2 کیلوگرم شکر یا قند و در قبال تحویل هر تن چغندر قند 20 کیلوگرم تفاله خشک منظور شده است.‌ افزایش قیمت خرید تضمینی چغندرقند در راستای حمایت از کشاورزان و به منظور پایداری تولید شکر کشور است. در سال زراعی جاری نرخ خرید تضمینی چغندر بهاره 309 تومان و چغندر پاییزه 303 تومان تعیین شده بود.
بر اساس این گزارش، در یک تا دو هفته اخیر قیمت هر کیلوگرم شکر در بازار مصرف بیش از 9 هزارتومان رسید در حالی که پیش از این نرخ هرکیلو حداکثر 4 هزار و 500 تومان بود. سرانه مصرف شکر هر ایرانی بین 26 تا 30 کیلوگرم است و سالانه حداکثر 2 میلیون و 200 هزار تن شکر در کشور مصرف می‌شود. گمرک جمهوری اسلامی بنابر درخواست وزارت صنعت، معدن و تجارت صادرات شکر را ممنوع کرده است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام