EBTEKAR NEWSPAPER
جمعه, 03 خرداد 1398   Friday 24 May 2019

سرمقاله

ترامپ در این ژست هم قابل اعتماد نیست

محمدرضا ستاری

انتخابات هند بزرگ‌ترین و گران‌ترین انتخابات در جهان اعلام شده است و تخمین زده می‌شود انتخابات ماه آینده این کشور حدود هفت میلیارد دلار هزینه داشته باشد. انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال 2016 حدود 6.5 میلیارد دلار هزینه داشته است.
ان باسکارا رائو، رئیس مرکز مطالعات رسانه‌ای هند گفت: بیشتر هزینه انتخابات هند مربوط به استفاده از رسانه‌های اجتماعی، سفر‌ها و تبلیغات است. تخمین زده می شود که در انتخابات آینده، احزاب سیاسی هند حدود 50 میلیارد روپیه برای استفاده از رسانه‌های اجتماعی هزینه کنند. بر اساس گزارش جنیفر راسل یک استاد در دانشگاه کالیفرنیا، بیش از 90 درصد از کاندیداهای انتخاباتی در هند به دنبال پرداخت پول و سایر کالاهای مصرفی به طرفداران هستند. در هند انجام این کار به معنی دسترسی کاندیدا به منابع و نفوذ او در هرم قدرت است. در طول مبارزات انتخاباتی کاندیدا برای جذب جمعیت مردم، غذاهای گران که معمولا افراد عادی قادر به پرداخت هزینه آنها نیستند را به صورت مجانی هدیه می‌دهند. با‌توجه به گزارش سازمان زنیت ایندیا، در انتخابات ماه آینده هند حدود 26 میلیارد دلار هزینه تبلیغات خواهد شد.
خرافات در انتخابات هند
پلیس هند پیش از این گزارش داده بود که رقیبان سیاسی در یک ایالت جنوبی این کشور با استفاده از بخش‌هایی از بدن جغدها به جادوی سیاه روی آورده‌اند تا در انتخابات پیروز شوند.
یک مقام پلیس ایالت کارناتاکا گفت: این قاچاقچیان در بازجویی‌ها اعتراف کردند که یک سیاست‌مدار در ایالت تلانگانا سفارش دریافت این شکارچیان شب را داده است تا با استفاده از جادوی سیاه برای رقیبان خود ‌بدشناسی و بدبختی‌ ایجاد کند. مقامات وزارت جنگل‌داری هند اعلام کردند که این افراد قصد داشتند هر جغد را به قیمت 500 تا 600 دلار به فروش برسانند.
انتخابات پارلمانی
به گزارش ایرنا، انتخابات پارلمانی هند بزرگ‌ترین انتخابات در جهان است. هر حزب به تنهایی یا با ائتلاف با دیگر احزاب برای تشکیل دولت نیاز به رای 272 از 543 کرسی پارلمان دارد.
مرحله‌‌ای بودن انتخابات هم بیشتر به جهت کنترل امنیتی آن است که در 9 مرحله به مدت 36 روز طول می‌کشد. نزدیک به 814 میلیون رای‌دهنده واجد شرایط رای دادن در 930 هزار حوزه رای‌گیری هستند. در هند با فاصله گرفتن از شمارش سنتی آرا, از ماشین‌های رای گیری الکترونیکی در تمام حوزه‌های رای گیری استفاده می کنند. برای کمک به رای دهندگان بی سواد, هر یک از نامزدها در ایالت‌های مختلف با نماد حزب شان مشخص شده اند. برای مثال ‌گل نیلوفر آبی برای حزب بهاراتیا جاناتا (بی‌جی‌پی) است. با این وجود برای جلوگیری از دستکاری در ماشین‌های الکترونیکی به روش قدیمی و سنتی مهر و موم می‌شوند.
نهادهای اجرایی و نظارتی انتخابات پارلمانی هند
کمیسیون انتخاباتی هند بر کل روند اخذ رای نظارت دارد. بر اساس قانون اساسی هند، این نهاد غیرسیاسی مستقل بر انتخابات مجلس مرکزی (پارلمان)، مجلس‌های ایالتی، ریاست جمهوری و معاونت ریاست جمهوری، نظارت می‌کند.
برای تشکیل دولت آینده هند همراه با انتخاب نخست وزیر از مجموع 543 کرسی به 272 کرسی نمایندگی نیاز است. اگر هیچ یک از احزاب موفق به کسب این تعداد نشوند باید دولتی ائتلافی تشکیل بدهند.
نخست‌وزیر به‌عنوان بالاترین مقام اجرایی در هند، توسط رئیس جمهوری و با توجه به پیروزی حزب برتر در انتخابات مجلس نمایندگان انتخاب می‌شود.
در حقیقت حزبی که اکثریت آرا را در انتخابات به دست آورده است و بنا بر قانون به حد نصاب آرا که نصف به علاوه یک است دست یافته، نامزد نخست‌وزیری خویش را معرفی می‌کند و بدین ترتیب رئیس‌جمهوری وی را به‌‌عنوان نخست‌وزیر حکم انتصاب می‌زند. اما اگر حزبی به حدنصاب دست نیافته باشد، می‌تواند با احزاب دیگر ائتلاف کند و در آن صورت براساس توافق میان طرفین، نامزد نخست‌وزیری این حکومت ائتلافی مشخص می‌شود.
رقیبان در انتخابات 2019
نارندرا مودی هنوز یکی از کاندیدا‌های مهم این دوره از انتخابات است. او که از ایالت گجرات هند است بیشتر زندگی خود را در میان گروهی گذرانده که در پی بازگشت ملت هندو به هندوستان هستند. در سال 2002، زمانی که او رئیس ایالت گجرات شد، تظاهراتی در این ایالت به راه افتاد که به کشته شدن بیش از 1000 مسلمان انجامید.
مودی مدلی را با عنوان مدل گجراتی برای مدرنیزاسیون زیرساخت‌های ایالت گجرات مورد استفاده قرار داد و این روش ایالت اورا به یکی از مقاصد جذاب برای سرمایه‌گذاری تبدیل کرد. راهول گاندی رقیب او از حزب کنگر ملی هند است. گاندی یکی از اعضای خاندان نهرو-گاندی است که به دنبال نخست وزیری است. راهول گاندی نتیجه جواهر لعل نهرو، اولین نخست وزیر هندوستان است. مادربزرگ او ایندیرا گاندی و پدرش، راجیو گاندی هر دو بر هند حکومت کرده و در نهایت مورد سوءقصد قرار گرفتند. راهول گاندی مسیر سختی برای راضی کردن رای دهندگان انتخاباتی در پیش روی خود دارد به ویژه در شرایطی که حزب متبوعش با اتهام فساد مواجه‌اند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام