EBTEKAR NEWSPAPER
جمعه, 03 خرداد 1398   Friday 24 May 2019

سرمقاله

ترامپ در این ژست هم قابل اعتماد نیست

محمدرضا ستاری

اینکه بدانید چگونه خودتان را جای طرف مقابل‌تان قرار دهید و با او همدلی کنید، یکی از بهترین راه‌های برنده‏شدن در هر بحث و مشاجره‌ای است، چون به شما این امکان را می‌دهد که روی پیدا کردن یک راه‏حل مناسب متمرکز شوید.
هیچ‏کس دوست ندارد با اطرافیانش جروبحث کند، اما گاهی این جروبحث‌ها برای ابراز عقیده لازمند. پیش از هرچیزی باید بگوییم که جنگ و دعواکردن هرگز خوب نیست و بهتر است با گفت‌وگو مسائل را حل کنید؛ درست مثل یک انسان متمدن! اما واقعیت این است که بعضی از آدم‌های دوروبر ما «بلد نیستند» چگونه گفت‌وگو و رفتار کنند که تبدیل به مشاجره و درگیری نشود.
متمدن باشید
فراموش نکنید که جنگ و دعوا جنبه‌ غیرمنطقی دارد و نمی‌گذارد درست فکر کنیم. حفظ خونسردی و آرامش یکی از اصلی‌ترین ابزار‌های در دسترس برای پیروزی در بحث است. باید به حرف‌های طرف مقابل گوش دهید و درگیر احساسات نشوید. بدین ترتیب می‌توانید منطقی فکر کنید و تسلیم هیجانات خود نشوید. در ضمن حفظ آرامش به معنی احترام به نظر طرف مقابل نیز هست و به او نیز فرصت می‌دهید بدون تنش حرفش را بزند.
مطلع و آگاه باشید
یکی از بهترین راه‌های برنده‏شدن در هر بحثی این است که تمام اطلاعات لازم را که به شما امکان می‌دهد تا ایده‌ای را رد کنید یا بپذیرید در اختیار داشته باشید. برای اینکه با اطمینان صحبت کنید باید آگاه باشید. شاید طرف مقابل شما به این دلیل بحث می‌کند که آگاه نیست و به محض اینکه حقیقت را از شما بشنود، نظرش را تغییر بدهد. قرار نیست اگر کسی مشاجره را شروع کرد شما نیز با همان شیوه پیش بروید، بلکه باید تمام ابزار‌ها و منابع را رو کنید تا طرف مقابل بتواند از زاویه‌ دیگری به مسئله نگاه کند.
بحث را به حاشیه نبرید
این نکته بسیار مهم است، زیرا کمک‌تان می‌کند روی موضوع متمرکز بمانید و هدف‌تان را که پیداکردن راه‏حل است، فراموش نکنید. وقتی با کسی بحث می‌کنید، گاهی ممکن است او از موضوع اصلی پرت شود و در مورد چیز‌هایی حرف بزند که در این لحظه جایشان نیست (مثلا پیش کشیدن مسائل گذشته) و صحبت را به حاشیه می‌برند. اگر چنین اتفاقی افتاد سعی کنید گفت‌وگوی‌تان را به موضوع اصلی برگردانید. با طفره‏رفتن و به حاشیه‏کشاندن نه‏تنها چیزی حل نمی‌شود بلکه پیچیده‌تر هم می‌شود.
سوال‌های باز بپرسید
این تکنیک نیز در پیروزشدن در بحث بسیار سودمند است، زیرا به تمام افراد درگیر در بحث این امکان را می‌دهد که به راه‏حل فکر کنند. به جای اینکه سوال‌های اتهام‌آمیز بپرسید یا پرسشی مطرح کنید که مسئله را بغرنج‌تر کند، سوال‌تان را جوری بپرسید که طرف مقابل (یا نفرات مقابل) احساس خطر یا تهدید نکنند. مثلا بپرسید: فکر می‌کنی ما چگونه می‌توانیم وضعیت مالی‌مان را بهتر کنیم؟ نظرت در مورد دو مقصدی که برای سفر در نظر گرفته‌ایم چیست؟ چطور می‌توانیم مشتریان را ترغیب کنیم که به سمت بازار رقیب‌مان نروند؟
احساسات خود را کنترل کنید
کنترل احساسات حین بحث و مشاجره واقعا مهم است، زیرا بیشتر بحث‌ها احساسات ما را تحریک می‌کنند و به سختی می‌توانیم آن‌ها را کنترل و آرام کنیم. در دست گرفتن کنترل هیجانات اصلا کار ساده‌ای نیست، مخصوصا اگر موضوع مورد بحث، حساس و عاطفی هم باشد، اما غیرممکن نیست. چطور می‌توانیم تسلیم احساسات خود نشویم؟ با حفظ خونسردی، تنفس عمیق و اگر ممکن بود، قدم‏زدن و کمی فاصله گرفتن از بحث.
یادتان باشد نه کسی که داد و فریاد می‌کند قوی‌تر است و نه کسی که ساکت می‌شود و گریه می‌کند ضعیف است، بلکه حفظ خونسردی و کنترل افکار و احساسات است که قدرت و تدبیر را نشان می‌دهد. البته اجراکردن تمام تکنیک‌های توصیه‏شده چیزی است که نیاز به تمرین و تمرکز و توجه دارد. اما بعد از دیدن نتیجه خواهید دید که ارزشش را دارد، چون هم به آنچه که می‌خواهید می‌رسید و هم دلخوری و کینه به ‌جا نمی‌گذارید.
منبع: برترین‌ها


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام