EBTEKAR NEWSPAPER
شنبه, 02 شهریور 1398   Saturday 24 August 2019

سرمقاله

برچیده شدن فساد نیازمند توافق اجتماعی

محمدعلی وکیلی

متخصص بیماری‌های چشمی گفت: اصابت ترکش‌های ناشی از انفجار مواد محترقه به چشم، از مهم‌ترین حوادث شب چهارشنبه آخر سال است که باعث بروز آسیب‌هایی در ناحیه پلک و چشم می‌شود. در صورت بروز چنین حوادثی نباید چشم‌ها شسته یا به آنها پماد زده شود.
محمد غلامی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار حوزه سلامت ایرنا با توصیه نسبت به دوری کردن از مواد محترقه اظهار کرد: آسیب‌های چشمی گاهی آنقدر شدید هستند که منجر به تخلیه چشم و نابینایی می‌شوند. وی افزود: برای کاهش حداکثری آسیب به بینایی و زیبایی چشم‌ها، در صورت بروز آسیب چشمی باید فورا به پزشک معالج مراجعه و از انجام هرگونه خوددرمانی پرهیز شود.
غلامی اظهار کرد: در صورت آسیب، چشم‌ها و پلک‌های مصدوم نباید مالیده شوند زیرا گاهی آسیب‌های چشمی در مراحل اولیه علائم زیادی ندارند و ظاهر بدی ایجاد نمی‌کنند ولی می‌توانند عواقب ناگواری داشته باشند.
دستمال روی چشم آسیب دیده نگذارید
وی ادامه داد: بهترین کار این است که چشم آسیب دیده با یک وسیله در دسترس مانند لیوان یک بار مصرف یا مقوایی که به شکل مخروط یا استوانه درآمده است، پوشانده شود و بیمار سریعا به اورژانس و مراکز درمانی مراجعه کند.
غلامی افزود: قرار دادن دستمال، پنبه یا گاز استریل روی چشم‌ها یا استفاده کردن از پماد و قطره چشمی و حتی شستن چشم‌ها می‌تواند آسیب‌های چشمی را تشدید کند.
به بیمار مسکن ندهید
این پزشک تصریح کرد: تا رسیدن به اورژانس چشم پزشکی از مصرف هرگونه مسکن خودداری شود و به مصدوم مواد غذایی داده نشود تا در صورت نیاز به جراحی، بتوان در اولین فرصت، این کار را انجام داد. غلامی، چشم را از مهم‌ترین مواردی دانست که در پی استفاده از مواد محترقه در شب چهارشنبه سوری پایان سال آسیب شدیدی می‌بیند و گفت: در برخی موارد با سوختگی‌های بسیار شدید مواجه هستیم که طی آن فرد بینایی خود را از دست می‌دهد. وی اظهار کرد: در موارد دیگر، چشم ترکیده و تمام محتویات آن بیرون می‌آید به طوری که مجبور می‌شویم چشم را تخلیه کنیم. بر اساس مطالعات انجام شده حدود یک چهارم حوادث شب چهارشنبه آخر سال مربوط به ناحیه چشم است و بیشتر نوجوانان و جوانان 16 تا 20 سال دچار اینگونه حوادث می‌شوند. این حوادث در نیم تا یک درصد این افراد منجر به نقص عضو بر اثر تخلیه چشم می‌شود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام