EBTEKAR NEWSPAPER
شنبه, 02 شهریور 1398   Saturday 24 August 2019

سرمقاله

برچیده شدن فساد نیازمند توافق اجتماعی

محمدعلی وکیلی

یک عضو کمیته حقوق بشر عراق از کشف 76 گور جمعی ایزدی‌های قربانی گروهگ تروریستی تکفیری داعش در سنجار در غرب استان نینوا (شمال) عراق خبر داد.
به گزارش ایرنا، عبدالواحد الحلفی که عضو گروه تفحص گورهای جمعی قربانیان ایزدی است، در بیانیه‌ای اعلام کرد: تاکنون در مجموع 76 گور جمعی در سنجار کشف شده است.
وی گفت: از این تعداد، 9 گورجمعی به تازگی کشف شده است.
الحلفی همچنین از گشودن یکی از گورها و آغاز تفحص اجساد قربانیان خبر داد.
گروهک تروریستی تکفیری داعش در پی یورش وسیع به خاک عراق در ژوئن سال 2014، بیش از یک هزار و 293 مرد، پسربچه و پیرزن ایزدی را در همان روزهای نخست قتل عام و در گورهای جمعی مدفون کرد.
این گروهک تروریستی همچنین حدود هفت هزار زن و دختر ایزدی را به اسارت برد و جنایات بسیاری از‌جمله شکنجه، تجاوز و خرید و فروش در بازار بردگان در حق آنان روا داشت.
بر اساس آخرین آمارهای سازمان ملل تا پایان نوامبر 2018 با گذشت چهار سال از حمله داعش، همچنان سه هزار و 83 کودک ایزدی از جمله یک هزار و 427 دختربچه در اسارت داعش قرار دارند.
آمار کل اسرای ایزدی در دست داعش، شش هزار و 417 نفر از جمله سه هزار و 548 زن و دختر بوده است که سه هزار و 334 نفر از جمله یک هزار و 159 زن و دختر بعدا از چنگ داعش رهایی یافته و بقیه همچنان اسیر داعش هستند.
همچنین علاوه بر گورهای جمعی و ده‌ها گور فردی نیز از قربانیان ایزدی کشف شده است.
تخریب 68 مرقد و زیارتگاه دینی ایزدیان و آوارگی حدود 100 هزار نفر از دیگر بخش های آمارهای اعلام شده است.
بر اساس این آمار، جمعیت ایزدی‌های عراق نزدیک به 550 هزار نفر است که با حمله داعش حدود 360 هزار نفر آنان مجبور به ترک مناطق خود شدند و به جمع آوارگان تروریسم درآمدند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام