EBTEKAR NEWSPAPER
دوشنبه, 28 مرداد 1398   Monday 19 August 2019

سرمقاله

عیدی برای زدودن ناهنجاری‏ها و تهدیدها

سیده فاطمه ذوالقدر

همه‌ ما دوست داریم که فردی خاص باشیم و این یک نیاز روانی طبیعی است که در درون‌مان وجود دارد. برای شروع باید بدانید که شما همانند اثر انگشت‌تان که فقط به خودتان تعلق دارد قطعا فردی خاص هستید و در این سیاره خاکی تک هستید.
ما همانند عده‌ای از انسان‌ها یکسری کار‌های مشابه انجام می‌دهیم. مثلا غذا می‌خوریم، می‌خوابیم، سر کار می‌رویم، با انسان‌های دیگر گفت‌وگو می‌کنیم و...، ولی این بدین معنی نیست که ما شبیه آن‌ها هستیم. این درک و احساس ما نسبت به اتفاقات است که ما را متفاوت می‌کند. مثلا ممکن است شما و خواهرتان مشغول خوردن یک غذا باشید، ولی هرکدام تجربه و احساس کاملا متفاوتی از آن غذا داشته باشید؛ بنابراین منظور از خاص‏بودن صرفا به این معنی نیست که کار‌های عجیب‏وغریب انجام دهید و در جمع انگشت‏نما شوید. مهم‌ترین نکته این است که خودتان را بشناسید و همان‏طور که هستید عمل کنید و درک کنید.
مهم‌ترین نکته برای خاص‏بودن این است که سعی کنید خودتان باشید. برای این کار در ابتدا باید خودتان را بشناسید. از خودتان بپرسید که چه کسی هستید و چگونه خود را تعریف می‌کنید؟ چه چیز‌هایی دوست دارید و نظر واقعی‌تان درمورد مسائل مهم و حتی جزئی چیست؟ در چه کار‌هایی استعداد دارید؟ از چه چیز‌هایی بدتان می‌آید و چه چیز‌هایی شما را رنج می‌دهد؟ خواسته‌ها و امیال واقعی در پس اعمال‌تان چیست؟
برای پاسخ به این سوالات تنها باید به خود واقعی‌تان رجوع کنید و به کس دیگر فکر نکنید و سعی نکنید شبیه او باشید. بدانید که یک کپی در بهترین حالت به خوبی یک اصل نزدیک می‌شود و هرگز از آن پیشی نخواهد گرفت. اسکار وایلد می‌گوید: «خودتان باشید، دیگران از پیش جای خود را گرفته‌اند». برای اینکه خودتان را بشناسید با خودتان خلوت کنید. ببینید وقتی که کسی دوروبر شما نیست و با قضاوت‌ها و نصیحت‌های خود سعی در تعریف شما ندارد که هستید؟ وقتی سعی در جلب توجه کسی ندارید، دوست دارید چطور باشید؟
بسیار مهم است که وقتی با خودتان بیشتر آشنا شدید خودتان را دوست داشته باشید. حتی ضعف‌هایتان را بپذیرید و آن‌ها را دوست داشته باشید و حتی اگر موردپسندتان نیست از آن‌ها فرار نکنید. زیرا در این صورت این ضعف‌ها تبدیل به ترس نیز می‌شوند و به ناخودآگاه شما رسوخ می‌کنند. شما اگر سعی کنید خودتان باشید به سادگی خاص هستید. شما اگر خودتان را دوست داشته باشید و در نگاه خودتان خاص باشید بسیاری از افراد هم به خاص‏بودن شما پی خواهند برد و شما را دوست خواهند داشت. حتی اگر عده‌ای این نظر را نداشته باشند هم برایتان مهم نخواهد بود و شما را تغییر نخواهد داد و خاص‏بودن شما را رد نمی‌کند.
سبک خودتان را انتخاب کنید
بعد از اینکه خودتان را شناختید و به درک کافی رسیدید این مسئله اهمیت پیدا می‌کند که چگونه درونیات خود را بروز دهید. این مسئله در قالب پیداکردن سبک خاص خودتان تعریف می‌شود. البته همیشه فاصله‌ای وجود دارد بین چیزی که در درون‌مان به آن آگاهیم و طرزی که آن را آشکار می‌کنیم. گاهی پیداکردن کلمات سخت می‌شود و کلمات نمی‌توانند احساسات و افکار واقعی ما را دقیقا منعکس کنند. پیداکردن سبک نیاز به خلاقیت و هنر دارد. در واقع کاری که هنرمند انجام می‌دهد نیز همین است. بوکفسکی می‌گوید: «سبک و استایل راه تازه‌ای است برای پرداختن به یک موضوع خسته‏کننده یا خطرناک. بوکس می‌تواند هنر باشد، عشق می‌تواند هنر باشد، بازکردن یک قوطی کنسرو می‌تواند هنر باشد...» شما اگر ساده‌ترین کار‌ها را نیز به سبک و استایل خود انجام دهید خاص هستید. می‌خواهید چگونه حرف بزنید و خودتان را تعریف کنید و از چه کلماتی استفاده کنید؟ می‌خواهید چگونه راه بروید؟ می‌خواهید چه سبک زندگی‌ای داشته باشید؟ چگونه لباس بپوشید؟ چگونه کار کنید؟ چگونه تفریح کنید و سرگرم شوید؟ و هزاران سوال دیگر از این قبیل.
قطعا وقتی شما می‌خواهید خودتان باشید و چیزی که دیگران می‌خواهند نباشید با مخالفت و بی‌علاقگی آن‌ها مواجه خواهید شد. همه‌ ما نیاز به تاییدشدن دیگران داریم و این زندگی را ساده‌تر می‌کند. ولی برای خاص‏بودن همیشه رفتن راه ساده‌تر کمک نمی‌کند. خاص‏بودن و اینکه مخالف جهت امواج خروشان شنا کنید نیازمند شجاعت، قدرت، اعتمادبه‏نفس و حتی گاهی اعمال قهرمانانه است. شاید فکر کنید که این خصوصیات را ندارید پس نمی‌توانید خاص باشید.
هرکسی این قدرت را ندارد که با این سختی مواجه شود. ولی بدانید اگر خودتان باشید و کسی پیدا شد که شما را تایید کرد و دوست داشت، آن کس خود واقعی شما را دوست دارد، نه بازتاب و تائیدی از افکار خودش را.
منبع: برترین‌ها


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام