EBTEKAR NEWSPAPER
شنبه, 03 اسفند 1398   Saturday 22 February 2020

سرمقاله

این نیز بگذشت

محمدعلی وکیلی

این روزها همه درباره‌ استفاده از خودروهای خودران صحبت می‌کنند اما مطالعه‌ای جدید نشان می‌دهد که اوضاع در آینده‌ نزدیک با آنچه انتظار داریم متفاوت خواهد بود.
با توجه به نتایج جدیدترین مطالعه‌ انجام‏شده توسط انجمن خودروسازان آمریکا AAA، حدود 71 درصد افراد حاضر در این نظرسنجی از حضور در خودروهای کاملا خودران می‌ترسند. اگرچه نتایج مطالعه امسال تغییر چشمگیری در مقایسه با سال گذشته (73 درصد) نداشته اما AAA می‌گوید احتیاط افراد در بحث خودروهای خودران بیشتر از سال پیش شده است.
این نظرسنجی به‌صورت تلفنی و با حضور 1008 نفر از افراد 18 ساله و بالاتر انجام شده است و با 4 درصد حاشیه خطا نشان‌دهنده وضعیت خودروهای خودران در آمریکاست.
بنا به گفته‌ AAA، عدم اعتماد آمریکایی‌ها به خودروهای خودران شاید با حوادث مربوط به این دسته از خودروها در طول 2 سال گذشته ارتباط داشته باشد. چگونه می‌توان میزان اطمینان به تکنولوژی خودران را افزایش داد؟
این انجمن معتقد است با پرکردن فاصله‌ بین درک افراد از تکنولوژی خودران و واقعیت موجود در خودروها، می‌توان این کار را انجام داد. یکی از مدیران AAA گفته است: «داشتن فرصت برای برهم‌کنش با تکنولوژی خودران به حذف برخی سوالات مشتریان و پذیرش این تکنولوژی از سوی آن‌ها کمک خواهد کرد».
AAA اعتقاد دارد برهم‌کنش راننده با سیستم‌های کمک‌راننده‌ پیشرفته همچون دستیار حفظ خودرو بین خطوط، کروز کنترل تطبیقی، ترمز اضطراری خودکار و پارک هوشمند به‌طور قابل‌توجهی میزان راحتی مصرف‌کننده را افزایش می‌دهد. این نظرسنجی نشان می‌دهد رانندگانی که با یکی از این تکنولوژی‌ها سر‌و‌کار داشته‌اند، 68 درصد بیشتر از دیگران به تکنولوژی خودران اعتماد خواهند کرد.
متخصصان AAA همچنین فهمیده‌اند آمریکایی‌ها کاربردهای محدودتر تکنولوژی خودران را بیشتر قبول دارند. برای مثال 53 درصد افراد با وسایل حمل‏ونقل کم‏سرعت که در فواصل معینی اقدام به جابه‌جایی افراد در فرودگاه‌ها می‌کنند احساس راحتی دارند درحالی‌که 44 درصد افراد هم با خودروهای کاملا خودران برای تحویل غذا و بسته‌ها راحت هستند. شاید اکثریت افراد فعلا آماده سپردن وظیفه رانندگی به خود خودروها نباشند اما خودروسازان و غول‌های تکنولوژی سخت در تلاش هستند تا آینده‌ای متفاوت بسازند. البته تا زمانی که این تکنولوژی خودش را اثبات نکند خبری از کاربرد گسترده‌ آن نخواهد بود.
منبع: پدال (pedal.ir)


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام