EBTEKAR NEWSPAPER
چهارشنبه, 02 مرداد 1398   Wednesday 24 July 2019

سرمقاله

ترامپ انگلیسی و چند نکته

محمدرضا ستاری

سخنگوی وزارت کشور در تشریح مصوبات نخستین جلسه قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل‌زده که به ریاست وزیر کشور برگزار شد، اظهار کرد: در این جلسه مقرر شد بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ضمن بهره‌گیری از امکانات ملی، از ظرفیت داخلی استان‌ها اعم از امکانات، منابع، ماشین‌آلات و خصوصاً پیمانکاران محلی هم در جهت ساخت و ساز مناطق آسیب‌دیده ناشی از سیل استفاده کند. سید سلمان سامانی در ادامه افزود: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی باید نسبت به تنظیم و ارائه برنامه زمان‌بندی دقیق بازسازی مناطق آسیب‌دیده (اسکان موقت و دائم) به تفکیک استانی اقدام و ظرف مدت ۴۸ ساعت برنامه خود را به قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل‌زده منعکس کند. سخنگوی وزارت کشور گفت: جهت برقراری نظم و انضباط در امر خدمت‌رسانی و کمک‌رسانی به مردم آسیب‌دیده در مناطق سیل‌زده، مقرر شده است که بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با هماهنگی جمعیت هلال احمر و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی لیست افراد مستحق دریافت خدمات را مشخص و با واگذاری یک دفترچه شناسنامه‌ای زمینه ثبت مشخصات امکانات تحویلی به افراد را فراهم کنند. قائم‌مقام وزیر کشور در امور مجلس و هماهنگی استان‌ها تصریح کرد: شهرداری‌ها و دهیاری‌ها و سایر مراجع ذی‌صلاح به منظور تسریع در امور بازسازی و نوسازی، با رفع موانع اداری، صدور پروانه‌های ساختمان‌های آسیب‌دیده از سیل اخیر را در اولویت قرار داده و این امر را به صورت رایگان انجام خواهند داد و دولت متعاقباً در حساب‌های فی‌مابین با شهرداری‌ها نسبت به رد دیون و جبران آن اقدام خواهد کرد. سامانی با اشاره به مصوبه دیگر این قرارگاه گفت: همچنین مقرر شده است کلیه انشعابات اعم از آب، برق، گاز و تلفن به تعداد واحدهای مسکونی آسیب‌دیده و دارای سابقه انشعاب به صورت رایگان در اسرع وقت واگذار شود. سخنگوی وزارت کشور تاکید کرد: با تصویب قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل‌زده و با هدف تامین نیازهای معیشتی ساکنین روستاهای آسیب‌دیده در سیل اخیر، مقرر شده است کمیته امداد حضرت امام خمینی(ره) تمامی روستاییان مناطق سیل زده را به عنوان مددجویان موقت تا پایان سال جاری تحت پوشش خود قرار دهد.
بهنام سعیدی، سخنگوی سازمان مدیریت بحران گفت: ۳۵ شهر درگیر سیلاب و شرایط جوی و ۴۳۰۴ روستا متاثر از شرایط جوی و سیلاب‌ها بودند و همچنین گزارش‌ها حاکی است که برخی سیلاب‌ها بازگشت ۲۰۰ ساله داشتند. در حال حاضر ذخیره آب سدها ۷۶ درصد است که نسبت به سال گذشته رشد ۵۷ درصدی را شاهد بودیم. ۴۴ تالاب در کشور با خطر خشکسالی مواجه بودند که ۴۰ تا ۱۰۰ درصد آنها آبگیری شده است و بر اثر سیلاب‌های اخیر افزایش حدود ۵۰ سانتی‌متری دریاچه ارومیه را شاهد بودیم. وی با بیان اینکه از میان ۲۳۵۰ روستایی که قطعی برق داشتند الان فقط ۶۰ روستا برق ندارند، بخشی از این ۶۰ روستای بدون برق به این دلیل است که یا برق عمداً به دلیل امکان وقوع برق‌گرفتگی قطع شده یا امکان برق‌رسانی نبوده و ۱۲۰ شهر و ۳۷۸۸ روستا به قطعی آب دچار شدند که از این میان فقط ۱۵۰ روستا تا الان آب ندارند. البته از آنجا که این آمار متعلق به دوشنبه شب است، احتمالاً تا الان تعدادی از این روستاها آب دارند. سعیدی با اشاره به اینکه گاز ۳۵ هزار مشترک قطع شده بود، گفت: الان همه مناطق گاز دارند و همچنین ۱۵ هزار کیلومتر راه مواصلاتی آسیب دیده بود که مشکل اکثر آنها تا الان حل شده و تعداد اندکی باقی مانده و آنچه باقی مانده به این دلیل است که امکان بازسازی نبوده است.
در پی انتشار اخباری مبنی بر وقوع سیل در اریبهشت‌ماه در بیشتر مناطق کشور، احد وظیفه، مدیر کل پیش‌بینی و هشدارسریع سازمان هواشناسی، این خبر را مردود دانست و گفت: تا دو هفته بعد انتظار بارش سنگینی در ایران نداریم. مدیر کل پیش‌بینی و هشدارسریع سازمان هواشناسی در پاسخ به این پرسش که دوره فعالیت سامانه بعدی بارشی چه زمانی خواهد بود، گفت: هفته بعد یک سامانه فعال خواهد بود که انتظار بارش‌های سنگینی از آن نداریم البته اطلاعات دقیق‌تر طی روزهای آینده منتشر می‌شود.
زهرا عبداللهی، مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت در گفت‌وگو با ایسنا تاکید کرد: با توجه به ضرورت تنوع در رژیم غذایی افراد در مناطق سیل‌زده و به منظور پیشگیری از کمبودهای تغذیه‌ای که زمینه را برای ابتلا به بیماری‌های عفونی فراهم می‌کنند، از خیرین درخواست می‌شود که در تامین اقلامی مثل میوه، شیرپاکتی استریل، ماست، خشکبار کمپوت میوه و‌... با هماهنگی معاونت بهداشت دانشگاه‌ها و هلال احمر کمک کنند.
طی هفته جاری فیلمی در فضای مجازی دست به دست می‌شود که از وجود لکه‌های نفتی در مناطق نفت‌خیز جنوب در غرب حکایت دارد؛ موضوعی که مدیرعامل شرکت بهره‎برداری نفت و گاز کارون آن را کذب دانسته و به آن پاسخ داده است. محسن دهان‌زاده، ‬ با اشاره به اینکه رعایت الزام‌های زیست‎محیطی سرلوحه کارهای صنعت نفت قرار دارد، اطمینان خاطر داد که هیچ‎گونه نشتی یا آلودگی نفتی تاکنون در هیچ نقطه‎ای از مناطق نفت‏‌خیز جنوب گزارش نشده است. نفت به دلیل اختلاف وزن و دانسیته در یک جا نمی‌ماند، حال آنکه سطح تیره رنگ در فیلم منتشر شده جریان پیدا نکرده و کاملاً ثابت است بنابراین بدیهی است که این لکه‌های تیره رنگ هیچ ارتباطی با نفت ندارند. وی ادامه داد: این فیلم از ارتفاع بالا گرفته شده و به نظر می‌رسد این لکه‌های تیره رنگ که در تصویر پیدا است، استپ‌های بیابانی باشد که به دلیل شکست نور به رنگ سیاه نشان داده شده است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام