EBTEKAR NEWSPAPER
چهارشنبه, 02 مرداد 1398   Wednesday 24 July 2019

سرمقاله

ترامپ انگلیسی و چند نکته

محمدرضا ستاری

بازار مسکن در کلان‌شهر مشهد گرفتار رکودی است که نوسان قیمت ارز و افزایش نرخ نهاده‌های ساختمانی بر عمق آن افزوده است و خروج از این رکود و شکستن قیمت‌ها نیاز به تزریق نقدینگی، افزایش مولفه‌های تشویقی و تدبیر دولت دارد.
مسکن در کلان‌شهر 3.5 میلیون نفری مشهد سال پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشت؛ از یک سو افزایش قیمت ارز، نرخ نهاده‌های ساختمانی را به شدت افزایش داد و از سوی دیگر تقاضا برای مسکن به‌ویژه اجاره آن افزایش یافت.
به گزاش ایرنا، در مجموع نوسانات نرخ ارز بازار مسکن را از حالت معمول خود خارج کرد و کارشناسان را به این باور رساند که باید برای این موضوع راهی دیگر اندیشید تا بتوان بازار را با عرضه بیشتر مسکن و ابزارهای تشویقی برای خرید آن از حالت فعلی خارج کرد.
رئیس اتحادیه صنف مشاوران معاملات املاک مشهد در‌باره وضعیت بازار مسکن در این کلان‌شهر طی سال گذشته گفت: افزایش نرخ ارز منجر به افزایش قیمت نهاده‌های تولید مسکن شد و این مهم قیمت مسکن را تا سه برابر افزایش داد.
علی مرادزاده افزود: در سال‌های 95 و 96، هزینه تمام‌شده ساخت مسکن در مشهد برای هر مترمربع هفت هزار تا 9 هزار ریال بود اما این قیمت در سال گذشته به 20 میلیون تا 30 میلیون ریال رسید. افزایش قیمت مسکن باعث شد عده‌ای از خریداران به دلیل کاهش توان مالی برای خرید مسکن از گردونه بازار خارج شوند و این مهم تاثیر مستقیم بر کاهش معاملات مسکن داشت و موجب تعطیلی بسیاری از بنگاه‌های معاملات املاک در مشهد شد. رکود مسکن مشکل سه تا چهارساله بازار مشهد بود اما در سال گذشته این رکود به شدت عمیق شد. از ابتدای سال گذشته تعداد کسانی که درخواست ابطال پروانه از صنف مشاوران معاملات املاک در مشهد داشتند رو به افزایش نهاد به‌طوری که تنها در ماه‌های بهمن و اسفند سال گذشته 80 دارنده پروانه کسب از این اتحادیه، کسب و کار خود را تعطیل کردند.
وی درباره پراکنش افزایش نرخ مسکن در کلان‌شهر مشهد طی سال گذشته اظهار کرد: رشد قیمت مسکن در همه مناطق این کلان‌شهر اتفاق افتاد اما این رشد در منطقه 12 شهرداری مشهد که منطقه‌ای نوساز به شمار می‌رود، بیشتر از سایر مناطق بود. در سال‌های 95 و 96، قیمت هر مترمربع از خانه‌‌های منطقه 12 مشهد بین 10 میلیون تا 15 میلیون ریال بود اما این قیمت در سال گذشته به 50 تا 60 میلیون ریال رسید.
وی درباره نرخ اجاره مسکن در سال گذشته نیز افزود: پارسال قیمت اجاره مسکن در این کلان‌شهر بین 15 تا 30 درصد افزایش داشت اما این افزایش در مقابل افزایش بسیار نرخ مسکن چندان محسوس نبود. در سال گذشته به دلیل افزایش قیمت نهاده‌‌های تولید مسکن، ساخت و سازها در کلان‌شهر مشهد به شدت کاهش یافت و بازار مسکن در این شهر با کمبود عرضه و افزایش اجاره‌بها مواجه شد.
رئیس اتحادیه صنف مشاوران معاملات املاک مشهد پیش‌بینی کرد، امسال تا پایان ماه رمضان بازار مسکن از رکود فعلی خارج نمی‌شود و بعد از این ماه، فصل نقل و انتقالات اجاره‌نشین‌ها آغاز می‌شود و قیمت اجاره مسکن به شدت افزایش می‌یابد.
مرادزاده افزود: افزایش 15 درصدی برای نرخ اجاره مسکن در مشهد در سال جاری منطقی است اما بیشتر از این میزان فاجعه بار خواهد بود و در صورتی که دولت نرخ اجاره مسکن را با مولفه‌هایی مانند مالیات بر درآمد و مالیات بر مستغلات و مباحث تعزیراتی کنترل کند، افزایش اجاره بر قیمت مسکن اثر خواهد گذاشت.
سرپرست معاونت بازآفرینی شهری و مسکن اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی نیز در‌این‌باره گفت: سال گذشته در پی رشد قیمت ارز و طلا، شاخصه‌های حوزه مسکن نیز به عنوان یکی از مقوله‌های سرمایه‌گذاری در شهر مشهد رشد کرد. رضا نوروزی افزود: با این حال سود حاصل از معاملات در بازار سکه و ارز، زودبازده و بسیار بیشتر از سود حاصل از معاملات در حوزه مسکن است. وی اظهار کرد: صدور پروانه‌های ساختمانی در مشهد طی سال گذشته نسبت به سال قبل از آن 15 درصد افزایش داشت و تقریبا ساخت و ساز رونق گرفت.
وی گفت: در سال گذشته رونق ساخت و ساز و معاملات مسکن در منطقه 12 شهرداری مشهد نسبت به سایر مناطق این کلان‌شهر بیشتر بود.
نوروزی افزود: رونق ساخت مسکن در سال 1396 نیز نسبت به سال‌های 94 و 95، رشد پلکانی با شیب تند داشت و این مسئله باعث افزایش تمایل اشخاص به خرید مسکن شد که در سال 97 نیز تداوم داشت.
وی اظهار کرد: پیش‌بینی کارشناسان حوزه مسکن برای سال جاری، عدم کاهش قیمت مسکن است زیرا قیمت نهاده‌های تولید مسکن مانند هزینه نیروی انسانی، مصالح ساختمانی و هزینه‌های جانبی کاهش نیافته است. به دلیل کاهش نیافتن قیمت مسکن در سال جاری، تقاضا برای ساخت و خرید خانه نیز کاهش می‌یابد، ضمن اینکه رشد قیمت مسکن در سال جاری شیب ملایم‌تر خواهد داشت اما به هیچ وجه قیمت آن کاهش نمی‌یابد.
نوروزی افزود: سیل اخیر باعث بی‌خانمان شدن عده‌ای از مردم در پنج استان کشور شد که به ناچار به شهرهای بزرگی مانند مشهد مهاجرت خواهند کرد و براساس پیش‌بینی‌ها مهاجرت این افراد نرخ اجاره مسکن در کلان‌شهر مشهد را افزایش خواهد داد.
وی در‌باره تاثیر تسهیلات بانکی بر افزایش قدرت خرید مسکن اظهار کرد: تسهیلات بانکی با نرخ سود 18 درصد جوابگوی نیاز مردم نیست و به همین دلیل در پی افزایش نرخ مسکن در سال گذشته، خریداران مسکن از تسهیلات بانکی استقبال خوبی نداشتند.
وی گفت: هم اکنون سهم تسهیلات بانکی در قیمت تمام شده مشهد چندان مناسب نیست و برای رونق بازار و ساخت و ساز مسکن باید تسهیلات با اندازه و سود مناسب به متقاضیان عرضه شود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام