EBTEKAR NEWSPAPER
چهارشنبه, 02 مرداد 1398   Wednesday 24 July 2019

سرمقاله

ترامپ انگلیسی و چند نکته

محمدرضا ستاری

ادغام بانک‌های نظامی در بانک سپه با وجود اینکه از تصمیمات سازنده برای ساماندهی نظام بانکی کشور به‌شمار می‌رود، برای سهام‌داران خرد به‌ویژه آنهایی که نماد بانک‌شان در بورس در چندماه گذشته متوقف شده و از قافله رشد قیمت‌‌ها جا مانده است، چندان خوشایند نیست.
به گزارش ایرنا، روند اجرایی ادغام پنج بانک و موسسه اقتصادی نظامی در بانک سپه از 18 فرودین امسال با خرید سهام آنها آغاز شد؛ قرار است خرید سهام این بانک‌ها تا 29 اردیبهشت امسال تداوم یابد. در این مرحله، اشخاص حقیقی و حقوقی غیروابسته به نیروهای مسلح می‌توانند سهام خود را بر اساس نرخ تعیین‏شده به فروش برسانند. با وجود اینکه کارشناسان از ادغام این بانک‌ها و موسسه‌های مالی حمایت کرده و آن را گامی مهم برای ساماندهی و منظم‏کردن شبکه بانکی کشور می‌دانند، اما انتقاداتی نیز درباره روند قیمت‌گذاری سهام این بانک‌‌ها و تضییع حقوق سهام‌داران خرد مطرح شده است؛ به‌طوری‏که برخی آن را ناعادلانه می‌دانند.
نمادهای بانک‌هایی که مشمول طرح ادغام شده‌‌اند، در بورس متوقف بوده و امکان تعیین قیمت روز آنها وجود ندارد، بنابراین برای تعیین قیمت خرید سهام، از آخرین نرخ هر سهم پیش از توقف نماد و نیز قیمت اسمی استفاده شده استش. از جمله مهم‌ترین انتقادات مطرح‏شده این است که مدت زمان طولانی از بسته‏شدن نماد آنها می‌گذرد که این موضوع باعث شده این سهام از رشد قیمت شرکت‌های بورسی در ماه‌های گذشته جا بمانند. به نظر منتقدان، در‌صورتی که نماد آنها در بازار سرمایه بسته نمی‌ماند، قطعا قیمت سهام آنها بالاتر می‌رفت. نگاهی به نوسان قیمت سهام بانک‌های مشابه در بورس نشان می‌دهد که ادعای این افراد دور از واقعیت نیست، بهای سهام برخی از بانک‌های بورسی از تابستان پارسال چند برابر شده است. بر اساس اطلاعیه‌های منتشرشده، قیمت هر سهم بانک انصار 2086 ریال قیمت‌گذاری شده است. بهای هر سهم بانک قوامین نیز یک هزار ریال و قیمت هر سهم بانک حکمت ایرانیان برای سهام‌داران حقیقی یک هزار ریال و برای سهام‌داران حقوقی 788 ریال تعیین شده است. هر سهم موسسه اعتباری کوثر نیز به نرخ یک هزار ریال خریداری می‌شود. همچنین قرار شده است که هر سهم مهر اقتصاد نیز برای سهام‌داران حقیقی یک هزار ریال باشد.‌
برخی سهام‌داران، انتقاداتی را نسبت به قیمت‌های تعیین‌شده برای سهام این بانک‌ها و همچنین شرکت‌های متولی خرید، مطرح کرده و آن را ناعادلانه دانسته‌اند.‌ البته باید توجه داشت که برخی از این موسسه و بانک‌هایی که قرار است ادغام شوند دارای زیان انباشته بالایی بوده و سهام‌داران آنها ادعایی ندارند، اما برخی دیگر از این بانک‌ها از صورت مالی خوبی برخوردار هستند.
بر اساس اطلاعیه‌های بانک‌ها و موسسه‌هایی که مشمول فرآیند ادغام شده‌اند، چنانچه سهام‌دارانی که در مهلت تعیین‌‌شده نسبت به ارائه دستور فروش اقدام نکنند، می‌توانند تا زمان ارزش‌گذاری سهام آنها توسط گروه کارشناسان رسمی صبر کرده و بر اساس آن و به ترتیبی که در آینده اعلام خواهد شد، نسبت به فروش سهام خود اقدام کنند. البته این بانک‌ها تاکید کرده‌اند که تضمینی مبنی بر اینکه ارزش ذاتی تعیین‌شده در آینده بیشتر از ارزش قابل خرید در حال حاضر باشد را نخواهند داد.
در میان پنج موسسه و بانک نظامی مشمول ادغام، یک بانک بیشتر از بقیه با حاشیه و اعتراض مواجه شده که مسئولان آن تاکنون در مقابل اعتراضات سکوت اختیار کرده‌اند. مهم‌ترین گلایه منتقدان به رقم قیمت‌ تعیین‏شده برای سهام آن بانک بازمی‌‌گردد که به اعتقاد کارشناسان کمتر از ارزش واقعی سهام این بانک است. حتی برخی از سهام‌داران خرد با انتقاد نسبت به این موضوع ادعا می‌کنند که سهام‌داران اصلی و بزرگ این بانک در حال جمع‌آوری و خرید سهام خرد به قیمت پایین هستند، تا در آینده و پس از ارزش‌گذاری سهام توسط گروه کارشناسان، بتوانند سهام در اختیار خود را با قیمت بالا واگذار کنند. باید توجه داشت که به دلیل مشخص نبودن زمان دقیق ادغام و ارزش‌گذاری قیمت سهام، سهام‌داران خرد کنونی در نگاهداری سهام خود تردید دارند زیرا امکان دارد که این روند بسیار طولانی شده و آنها نتوانند به پول خود برسند، بنابراین گروهی از سهام‌داران اقدام به فروش سهام این بانک با قیمت ارزان کرده و گروه دیگر با پذیرفتن ریسک، تصمیم گرفته‌اند که تا تعیین‏تکلیف نهایی، سهام‌دار این بانک‌ها باقی بمانند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام