EBTEKAR NEWSPAPER
سه شنبه, 29 مرداد 1398   Tuesday 20 August 2019

سرمقاله

عیدی برای زدودن ناهنجاری‏ها و تهدیدها

سیده فاطمه ذوالقدر

سید حسین موسویان عضو سابق گروه مذاکره‌کننده هسته‌ای و پژوهشگر ارشد امورخاورمیانه دانشگاه پرینستون و عبدالعزیز صغر، رئیس مرکز مطالعات خلیج عربستان در مقاله‌ای مشترک برای روزنامه نیویورک تایمز آمریکا نوشتند: زمان گفت‌وگوی رهبران عربستان و ایران فرا رسیده است.
موسویان و صغر در ادامه افزودند: ما به عنوان دو شهروند و کهنه سرباز سیاست خارجی دو کشور ایران و عربستان این مقاله را می‌نویسیم، دو کشوری که اکثر آمریکایی‌ها، درگیر جنگ معنوی فرض می‌کنند. درحقیقت بعد از چند دهه تقابل نیابتی و روابط منجمد بین دوکشور، ما معتقدیم زمان استقرار یک صلح پایدار در منطقه فرا رسیده است.
هیچ‌کدام از ما آرمان‌گرای ساده‌اندیش نیستیم. ما هردو واقع‌گرایانی هستیم که به یکدیگر اعتماد نداریم و در سطح دولت‌های‌مان نیز این بی‌اعتمادی متقابل وجود دارد.
درعین حال ما شاهد عواقب مخرب بحران‌های جاری در منطقه مثل سوریه، یمن، لبنان، بحرین و عراق هستیم که کشورهای‌مان با هم در رقابت هستند. با وجودی که ما هر دو طرف مقابل را عامل این وضعیت می‌دانیم، اما هردو نیز توافق داریم که بحران‌های جاری در منطقه پرهزینه و موجب بی‌اعتمادی مردم شده ضمن اینکه باعث به هدر رفتن غیرقابل محاسبه منابع و جان باختن بی‌شمار انسان‌هایی شده که باید صرف ساختن خاورمیانه می‌شد و نه نابودی آن.
دو تحلیلگر سیاسی مذکور تصریح کردند: لذا زمان گفت‌وگو اکنون فرا رسیده زیرا که وضعیت بحران‌های تاریخی منطقه به نقطه‌ای رسیده که نیازمند و مستعد دیپلماسی است.
نخست در عراق، دو کشور ایران و عربستان سعودی دولت جدید در بغداد را در آغوش گرفته‌اند، دولتی که توسط یک رئیس جمهوری و یک نخست وزیر عمل‌گرا هدایت می‌شود و روابط خوبی با هر دو کشور ما دارد. این یک گشایش مهمی است که باید از آن استفاده کرد. دوم اینکه با کاهش خشونت و شکست داعش، جنگ در سوریه به مرحله پایان نزدیک می‌شود. هردو کشور ما معتقدند که تمامیت ارضی سوریه باید حفظ شود. ما دعوت می‌کنیم که به اصل عدم مداخله احترام گذاشته شود و همه بپذیرند که این حق ملت سوریه است که باید در مورد آینده خود تصمیم بگیرند.
سوم در مورد یمن، هرچند ما دو نفر در مورد علل و ریشه بحران با هم اختلاف نظر داریم، اما توافق داریم که این بحران موجب بروز یک فاجعه انسانی شده و باید ظرف چند ماه آینده در چارچوب روند سازمان ملل به آن خاتمه داد.
در لبنان نیز دولت جدید روی کار آمده و این ملت لبنان است که باید در مورد مسائل کشورشان تصمیم بگیرند‌ و نهایتا هم درمورد بحرین ما دو نفر طرفدار حفظ حاکمیت و تمامیت و دموکراسی و ثبات براساس تصمیم و رای مردم این کشور هستیم. نهایت اینکه با برقراری ثبات نسبی در این پنج کشوری که سال‌ها درگیر ستیز و بیچارگی بوده، می‌توان استقرار صلح پایدار در منطقه را آغاز کرد. با وجودی که هریک از ما طرف مقابل را درمورد بی‌ثباتی در منطقه سرزنش می‌کنیم، اما با توجه به ماه‌ها گفت‌وگوهای دشوار، به این نتیجه رسیده‌ایم که شرایط برای گفت‌وگوی مستقیم از طریق کانال‌های باز بین دو دولت و ملت فراهم است.
لازم نیست برای شروع گفت‌وگو‌ در مورد همه چیز از قبل توافق کرده باشیم. دشوارترین بخش کار همان برداشتن اولین قدم برای گفت‌وگوی مستقیم است تا بتوان در برخی از موضوعات به توافق رسید.
این دو خاطرنشان کردند: شهروندان دو کشور باید برای ما و جهان در اولویت باشند. ایران و عربستان مشترکا جمعیتی بالغ بر 115 میلیون نفر دارند که حدود یک سوم آن زیر 25 سال است. چه بخواهیم یا نخواهیم، آینده نسل جوان ما به هم پیوسته است.
صلح پایدار در منطقه ایجاب می‌کند که تهران و ریاض روابط دوجانبه و همکاری‌های منطقه‌ای حسنه داشته باشند. ایران و عربستان اختلافات مهمی دارند اما در موارد مهمی هم از منافع مشترک برخوردارند، همچون امنیت انرژی، عدم اشاعه سلاح‌های کشتار‌جمعی و ثبات در خاورمیانه. ما امیدواریم که به جای گسترش اختلافات، رهبران دو کشور ما بنای دوستی مشترک دو ملت ایران و عربستان را پایه‌گذاری کنند؛ دو ملتی که ستون‌های مهم جهان اسلام هستند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام