EBTEKAR NEWSPAPER
دوشنبه, 28 مرداد 1398   Monday 19 August 2019

سرمقاله

عیدی برای زدودن ناهنجاری‏ها و تهدیدها

سیده فاطمه ذوالقدر

روز گذشته در جلسه هیئت دولت، اعضا علاوه بر عملیاتی کردن دستورات رهبر انقلاب اسلامی، لایحه شفافیت را تصویب کردند. لایحه شفافیت در دو سطح تکالیف عام و اختصاص، مهم‌ترین حوزه‌‏های شفافیت را مورد توجه قرار داده که در سه دسته «شفافیت وظایف، اختیارات، ماموریت‏ها و صلاحیت‏ها»، «شفافیت فرآیندهای سازمانی» شامل آیین‌نامه اقدامات و تصمیمات و «شفافیت اطلاعات سازمانی» تقسیم‌بندی شده است. در حاشیه این جلسه محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌جمهوری با ابزار امیدواری برای تسریع در تصویب لایحه تفکیک وزارت صمت در مجلس شورای اسلامی گفت: درصورت عدم تصویب این لایحه، پیشنهاد جدیدی به رئیس‌جمهوری ارائه شده تا بر اساس آن «معاونت بازرگانی» متشکل از بخش‌هایی از وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت تشکیل شود.
واعظی با اشاره به احتمال احیای وزارت بازرگانی اظهار کرد: امیدوار هستیم نمایندگان مجلس با سرعت بیشتری لایحه یا طرح دولت در این زمینه را به تصویب برسانند یا اگر این طور نیست، پیشنهاد جدیدی به رئیس جمهوری ارائه شده است که ایشان یک معاونت را به این امر اختصاص دهند و از شورای عالی هماهنگی اقتصادی برای تشکیل آن اجازه بگیرند تا بر اساس این پیشنهاد بخشی از این معاونت در وزارت صنعت، معدن و تجارت و بخش دیگرش در وزارت جهاد کشاورزی باشد تا زیرنظر این معاونت بتواند بازار را اداره کنند. گفته می‌شود براساس طرح تفکیک، بخش بازرگانی از وزارت صنعت، معدن و تجارت منفک شده و وزارت بازرگانی تشکیل می‌شود. همچنین براساس طرح مذکور مقرر شده بخش تجارت و بازرگانی در وزارت جهاد کشاورزی نیز به وزارتخانه جدید ملحق شود.
به گزارش ایسنا، رئیس دفتر رئیس‌جمهوری با اشاره به افزایش قیمت برخی کالاهای اساسی گفت: طبیعی است که دولت باید بازار را سر و سامان بدهد، اما در دولت هر فعالیت و اقدامی متولی خود را دارد.
وی افزود: بحث تولید محصولات کشاورزی اولویت نخست وزارت جهاد کشاورزی است و وزارت صنعت معدن و تجارت هم به طور ذاتی به دنبال تولید صنعتی است. آنچه این وسط می‌ماند، رهاشدگی بازار است. واعظی گفت: امیدوار هستیم نمایندگان مجلس با سرعت بیشتری لایحه یا طرح دولت را به تصویب برسانند یا اگر این طور نیست پیشنهاد جدیدی به رئیس‌جمهوری ارائه شده است که ایشان یک معاون اختصاص دهند و از شورای عالی هماهنگی اقتصادی برای تشکیل آن اجازه بگیرند.
رئیس دفتر رئیس‌جمهوری اضافه کرد: بر اساس این پیشنهاد بخشی از این معاونت وزارت صنعت، معدن و تجارت و بخش دیگر در وزارت جهاد کشاورزی است تا زیر نظر این معاونت جمع شده و بتواند بازار را اداره کنند.
بررسی لایحه شفافیت در دولت به پایان رسید
رئیس دفتر رئیس‌جمهوری گفت: امروز در دولت لایحه مهم شفافیت را تمام کردیم. این لایحه در سه جلسه در دولت بحث شد و دارای 44 ماده است و ان‌شاء‌الله به مجلس خواهیم فرستاد. وی با اشاره به اینکه بخش دیگری از محتوای نشست هیئت دولت به سخنان رهبر معظم انقلاب در دیدار با مسئولان نظام اختصاص داشت، گفت: موضوع دیگر این جلسه مسائل اقتصادی، رونق تولید و اینکه چگونه می‌توانیم اشتغال و تسهیلات برای سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی به وجود آوریم و بنگاه‌هایی را که هم دولت و هم نیروهای نظامی تصدی‌گری می‌کنند به مردم واگذار کنیم.
واعظی افزود: امروز همچنین درباره بحث گردشگری صحبت کردیم که چگونه می‌توانیم در این شرایط، رونق گردشگری داشته باشیم و در مجموع وقت‌مان صرف این شد که چه کنیم که دستورات مقام معظم رهبری با سرعت بیشتری عملیاتی شود.
پیشنهاد کالابرگ الکترونیکی روی میز دولت است
رئیس دفتر رئیس‌جمهوری همچنین درباره ارز 4200 و تصمیم دولت درباره کالابرگ گفت: تصمیم سال گذشته دولت به قوت خود باقی است و مباحث مطرح شده درباره کالا برگ الکترونیکی یا روش‌های دیگر، پیشنهاداتی است که سازمان برنامه و بودجه و برخی از دستگاه‌های دیگر تنظیم کردند. وی اضافه کرد: این پیشنهادها روی میز است و روش‌های آمادگی است تا اگر در آینده لازم شد استفاده کنیم، اما فعلا سیاستی که دنبال می شود همان ارز 4200 است. واعظی همچنین درباره انتخاب سخنگوی دولت گفت: موضوع سخنگو را بررسی کردیم و قرار است یک نفر به رئیس‌جمهوری معرفی شود. رئیس دفتر رئیس‌جمهوری با اشاره به حاشیه‌های ایجاد شده درباره سهمیه‌بندی بنزین اظهار کرد: پیش از آنکه دولت درباره سهمیه‌بندی دولت تصمیم بگیرد و موضوع نهایی شود، بر اساس اشتباه در خبررسانی، التهابی در جامعه به وجود آمد. وی با بیان اینکه در همان زمان هم مسئولان درباره شایعه بودن این موضوع و قعطی نشدن آن واقعیت را به مردم گفتند، گفت: البته ما جلسات مختلفی دراین‌باره تشکیل دادیم اما اینکه این تصمیم چه زمانی و چگونه اجرایی می‌شود، هنوز تصمیم قطعی گرفته نشده است و منتظر هستیم که آرامشی به وجود بیاید. واعظی در بخش دیگر از سخنانش به موضوع وزارت صنعت، معدن و تجارت اشاره کرد و گفت: وزارت بازرگانی گذشته دو شقه شد، بخشی در وزارت صنعت‌ و بخشی در وزارت بازرگانی است و این دو بخش از یک سیاست تبعیت نمی‌کنند و با هم اختلاف سلیقه‌ دارند بنابراین یک نفر باید بر آن‌ها نظارت و اقدامات را هم هماهنگ کند. رئیس دفتر رئیس جمهوری افزود: ما در دور میز دولت به یک نفر حامی از مصرف‌کننده نیاز داریم که آن وزیر بازرگانی است.
از ۶۰ روز کوتاه نمی‌آییم
وی درباره پیشنهاد ایران برای صادرات نفت یک و نیم میلیون بشکه‌ای به اروپا تصریح کرد: چیزی که در بیانیه و در صحبت‌های چهارشنبه گذشته رئیس‌جمهوری بود، این است که تعهدات برجامی طرف مقابل باید اجرایی شود که اگر اجرایی شود این مطلبی که گفتید در آن وجود دارد.
رئیس دفتر رئیس‌جمهوری در پاسخ به پرسشی درباره اینکه اروپا به 120 روز زمان برای نشان دادن تعهدش به اینستکس نیازدارد، خاطرنشان کرد: به نظر من حرف درستی نیست، آن چیزی که ثبت شده و سازوکارش مشخص است، اجرایش نباید بیش از یک هفته طول بکشد. وی همچنین گفت: قرار است وزاری خارجه 3 کشور و اتحادیه اروپا راجع به مسئله ایران بحث کنند و مذاکراتی با طرف ایرانی داشته باشند و ما حرف‌هایمان را آنجا خواهیم زد.
واعظی با بیان اینکه اروپایی‌ها از 120 روز زمان برای اجرایی کردن اینستکس سخن گفته‌اند، درست نیست، گفت: ما به هیچ وجه از مهلت ارائه شده کوتاه نمی‌آییم و در زمان 60 روز به آنچه که اعلام کردیم اقدام می‌کنیم که این زمان شروع هم شده است و در 60 روز دوم هم آنچه که در مرحله دوم است اجرایی خواهد شد. وی درباره سخنان رئیس‌جمهوری در جمع فعالان سیاسی مبنی بر اینکه رئیس ایالات متحده آمریکا 19 بار درخواست ملاقات کرده و پاسخی داده نشده است، اظهار کرد: آقای رئیس جمهوری اینگونه گفت: در سفری که به نیویورک رفتم، در سه روزی که آنجا بودم از کانال‌های مختلف 19 بار برای ملاقات تماس گرفته شد که من هم گفتم کسی از برجام خارج شده و میز مذاکره را برهم زده است ابتدا باید به قوانین بین‌المللی متعهد باشد تا طرف مقابل هم گفته‌های او را باور کند.
رئیس دفتر رئیس‌جمهوری تاکید کرد: خواسته جمهوری اسلامی ایران این است که هرکس که ادعایی دارد، ادعای خودش را در عمل و نه در حرف مشخص کند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام