EBTEKAR NEWSPAPER
سه شنبه, 29 مرداد 1398   Tuesday 20 August 2019

سرمقاله

عیدی برای زدودن ناهنجاری‏ها و تهدیدها

سیده فاطمه ذوالقدر

مطالعه روند بار بیماری‌های کشور در بازه زمانی 1369 تا 1394 نشان می‌دهد که فشار خون بالا از جمله مهم‌ترین عوامل خطر تهدید‌کننده سلامت مردم و اصلی‌ترین عامل مرگ‌ومیر در جهان و ایران است. در همین راستا وزارت بهداشت پویش ملی کنترل فشار خون بالا را راه‌اندازی کرده است.
مرگ زودرس ناشی از سکته‌های قلبی و مغزی معلول بیماری فشار خون بوده و بالغ بر نیمی از کل موارد مرگ در کشور مربوط به این بیماری است.
به گزارش ایرنا، در سال 1395 به‌طور متوسط 22 درصد زنان و 21 درصد مردان ایرانی مبتلا به فشار خون بالا بوده‌اند. همچنین گروه سنی 55 تا 69 سال نیز بیش از 50 درصد دچار عارضه فشار خون بالا بودند که بر اساس آمارهای وزارت بهداشت، حدود 60 درصد مبتلایان به فشار خون بالا از این مسئله آگاهی ندارند.
عدم آگاهی مبتلایان به فشار خون از بیماری خود
سعید نمکی، وزیر بهداشت درباره عدم آگاهی بیماران مبتلا به فشار خون از بیماری خود، می‌گوید: عدم آگاهی بیماران مبتلا به فشار خون از این بیماری، بسیار خطرناک است. زیرا این ‏افراد وقتی متوجه بیماری خود می‌شوند که با سکته مغزی یا قلبی به بیمارستان می‌روند یا با نارسایی کلیه باید دیالیز شوند.‏ سال گذشته 10 میلیون نفر در جهان به علت ابتلا به فشار خون و عوارض آن جان خود را از دست دادند. در کشور ما ‏نیز برآورد می‌شود حدود 15 میلیون بیمار مبتلا به فشار خون داشته باشیم.‏
فشار خون، قاتل خاموش
وزیر بهداشت معتقد است که باید بیماری فشار خون را قاتل خاموش دانست. نمکی می‌گوید: فشار خون یکی از اولویت‌های مهم نظام سلامت است و می‌توان آن را قاتل خاموش دانست. اولین گامی که می‌توان ‏برای این موضوع برداشت، توجه دادن مردم به کنترل فشار خون است. متاسفانه در برخی موارد پزشکان اصلا از دستگاه فشار ‏خون استفاده نمی‌کنند و باید به پزشکان گفت که بررسی فشار خون بیمار بسیار مهم است.‏ هر ایرانی در سن بالای 30 سال باید فشار خون خود را کنترل کند. در کنار این موارد باید روش‌هایی را توصیه کرد ‏که مردم برای کنترل فشار خون اقدام کرده و تسهیلات و زیرساخت‌های لازم نیز فراهم شود تا مردم به‏موقع برای کنترل فشار خون ‏مراجعه کنند.‏
بیماری فشار خون بالا عوارض زیادی دارد؛ در افرادی که فشار خون بالا دارند، به علت فشار وارد بر قلب به تدریج عضله قلب ضخیم می‌شود و این موضوع می‌تواند فشار بر قلب را افزایش دهد و در طولانی‏مدت، عمر فرد را کم کند. همچنین فشار خون بالا باعث می‌شود تا چربی در دیواره سرخرگ‌ها سریع‌تر رسوب کند. رگ‌های قلب در این افراد زودتر تنگ می‌شوند و خون کمتری به عضله قلب وارد می‌شود. اگر رگ‌های قلب بسته شوند و خون اصلا به عضله قلب نرسد، سکته قلبی رخ می‌‌دهد. رسوب چربی در دیواره سرخرگ‌های مغزی باعث کم‏شدن جریان خون به مغز می‌شود. اگر تنگی بسیار شدید شود یا رگ‌های مغز کاملا بسته شود، سکته مغزی رخ می‌دهد.
فشار خون بالا می‌تواند باعث پارگی رگ‌های مغز شود و خون‌‌ریزی‌ مغزی ایجاد کند که ممکن است باعث مرگ شود یا باعث اختلال در حرکت اندام‌ها، بینایی و قدرت تکلم شود. همچنین فشار خون بالا می‌تواند باعث نارسایی کلیه‌‌ها شود. حتی در فشار خون بالا، ممکن است چشم مشکل پیدا کند و باعث خون‌ریزی ته چشم، تاری دید و کوری شود.
علامت‌های فشار خون بالا
بیماری فشار خون بالا معمولا علامت ندارد. البته ممکن است افراد دارای فشار خون بالا دچار سردرد در ناحیه پشت سر، سرگیجه، تاری دید، خستگی زودرس و تپش قلب، تنگی نفس شبانه یا هنگام فعالیت و درد در قفسه سینه شوند. تنها راه تشخیص، اندازه‌گیری فشار خون با دستگاه فشارسنج است. برای مقابله و کنترل فشار خون بالا در جامعه باید فشار خون افراد در معرض خطر به‏ویژه افراد 30 ساله و بالاتر و زنان باردار اندازه‌گیری شود تا بتوان آن را به موقع تشخیص داد و درمان کرد. برای اطلاع از وضعیت فشار خون می‌توان به خانه‌های بهداشت، پایگاه‌های سلامت، مراکز خدمات جامع سلامت، مطب پزشکان، درمانگاه‌ها و بیمارستان‌ها مراجعه کرد و از پزشکان، پرستاران و ماماها خواست تا فشار خون را اندازه بگیرند.
وزارت بهداشت به دنبال غربالگری فشار خون بالا
وزارت بهداشت به علت اهمیت بیماری فشار خون بالا، پویشی را برای کنترل این بیماری راه‌اندازی کرده است. پویشی ملی که قرار است از فردا (27 اردیبهشت‏ماه) و همزمان با روز جهانی فشار خون آغاز شود و تا 15 تیرماه ادامه داشته باشد. همه معاونت‌‌های وزارت بهداشت و تمامی دانشگاه‌های علوم‏پزشکی کشور درگیر این پویش ملی هستند و قرار است فشار خون افراد 30 ساله به بالا و زنان باردار ایرانی اندازه‌گیری و ثبت شود.
علی‏رضا رئیسی، معاون بهداشت وزارت بهداشت درباره این پویش ملی می‌گوید: هدف کلی این پویش ملی، افزایش نسبت شناسایی و شروع مراقبت و درمان و افزایش آگاهی جامعه درباره بیماری فشار خون بالا است. جایگاه اصلی اجرای این پویش ملی در نظام شبکه است. یکی از اهداف ما این است که فشار خون حداقل 20 میلیون نفر در این طرح اندازه‌گیری شود و برآورد می‌کنیم حداقل ‏‏2 میلیون نفر بیمار مبتلا به فشار خون شناسایی کنیم که یک میلیون نفر وارد برنامه مراقبت و کنترل خواهند شد.‏
شیوه اجرای پویش ملی کنترل فشار خون بالا
رئیسی درباره شیوه اجرای این پویش می‌گوید: نزدیک به 26 هزار مرکز بهداشت و پایگاه جامع سلامت داریم و هزار و 2 بیمارستان خصوصی و دولتی داریم که ‏این بیمارستان‌ها هم ایستگاه‌های سنجش فشار خون را ایجاد می‌کنند. همچنین در هزار و 201 شهر که بر اساس جمعیت تقسیم‌بندی ‏شدند نیز پایگاه‌های ثابت و سیار ایجاد می‌کنیم. تعداد پایگاه‌های برآوردشده نزدیک به 2 هزار و 600 مورد خواهد بود. نیروهای به‏کارگیری‏شده هم نزدیک به 16 هزار و 500 نفر خواهند بود که در قالب پرسشگران آموزش دیده هستند. همه این افراد از حوزه ‏بهداشت و درمان خواهند بود و 2 ساعت آموزش می‌بینند تا با تکنیک یکسانی فشار خون را مورد سنجش قرار دهند.‏ عمده فشارسنج‌هایی که در ایستگاه‌ها استفاده می‌شود از نوع دیجیتال خواهد بود تا با سرعت بالا این کار را انجام دهند.‏ برای این پویش حتی خوداظهاری هم پیش‌بینی شده تا اگر افراد در منزل فشار خون را اندازه‌گیری ‏کردند، بتوانند از طریق سامانه‌ای، فشار خون خود را ثبت کنند. هدف ما فقط برگزاری کمپین و اندازه‌گیری فشار خون نیست، بلکه به ‏دنبال حساس‌سازی ‌جهت توجه به سلامت افراد هستیم. یعنی حتی افرادی که فشار خون مناسب دارند هم پیام‌هایی دریافت می‌کنند تا ‏فشار خون خود را به صورت طبیعی حفظ کنند. در مرحله دوم کار، اطلاعات همه افرادی که فشار خون آنها ثبت شده در پرونده الکترونیک ثبت می‌شود و توسط ‏بهورزان و مراقبان سلامت تحت پوشش قرار می‌گیرند.‏
فرصتی مناسب برای ایجاد پرونده الکترونیک سلامت
به هر حال اجرای پویش ملی کنترل فشار خون بالا می‌تواند علاوه بر غربالگری سطح وسیعی از افراد جامعه و شناسایی مبتلایان به فشار خون در کشور، فرصتی مناسب برای ایجاد پرونده الکترونیک سلامت برای افرادی باشد که تاکنون به هیچ مرکز بهداشتی و درمانی برای دریافت خدمات مراجعه نکردند و پرونده الکترونیک سلامت ندارند. این فرصت قطعا از طرف وزارت بهداشت و در مسیر ایجاد پرونده الکترونیک سلامت مورد استفاده قرار می‌گیرد. 27 اردیبهشت‏ماه در تقویم به عنوان روز فشار خون ثبت شده است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام