EBTEKAR NEWSPAPER
شنبه, 03 اسفند 1398   Saturday 22 February 2020

سرمقاله

این نیز بگذشت

محمدعلی وکیلی

نهادینه کردن سیاست های فرهنگی  در راستای بهینه مصرف کردن
اصفهان – بهمن راعی : مدیر روابط عمومی شرکت برق شهرستان اصفهان در جمع مدیران انرژی  ادارات استان که در فرمانداری اصفهان برگزار شد  به بد مصرفی مردم در تابستان اشاره کرد و گفت : تک تک ما باید در مقابل بد مصرفی احساس مسئولیت کنیم و این الگوهای نادرست را تغییر دهیم 
محمد علی اکبری گفت :میزان تولید نیروگاهی کشور  ۸۵ هزار مگاوات است و از این مقدار تولید  نزدیک به ۱۷ تا ۲۰ درصد از نیرو گاه‌های برق آبی  تامین می شود  و در سال گذشته  به علت خشکسالی ها و افزایش درجه حرارت هوا  تامین برق مشترکین با مشکلاتی روبرو شدولی در کنار این مسائل بد مصرفی مشترکین در فصل گرما بدون در نظر گرفتن مدیریت مصرف  قابل تامل بود .
وی در ادامه گفت : کشور ما در فصل گرما معادل ۳ کشور همسایه مصرف برق دارد که این نه تنها در شرع ما مشکل دارد بلکه در عرف ما باید مورد بررسی و آسیب شناسی قرار گیرد .
وی تاکید کرد : فاصله اوج مصرف تا کاهش مصرف ۵۰ درصد است به عبارتی در تابستان ۲ برابر برق مصرف می کنیم و برای ۳۰۰ ساعت در سال احداث نیروگاه منطقی نیست چرا که برای ایجاد یک نیروگاه به ازا هر وات مبلغ یک دلار باید سرمایه گذاری شود و برای  یک نیروگاه ۱۰۰۰ مگاواتی ؛ هزار میلیارد دلار  و به عبارتی ۱۰ هزار میلیارد تومان باید هزینه شود.
وی خاطر نشان کرد : باید سیاست های فرهنگی را در راستای مدیریت مصرف نهادینه کنیم. چرا که در هیچ کجای دنیا سرمایه گذاری کردن تنها برای ۳۰۰ ساعت تعریف شده نیست و ما  باید این سرمایه گذاری ها را  در راستای طرح های عمرانی و آموزش و پرورش به کار گرفته و دست به توسعه شهر و کشورمان بزنیم .
وی از تمام مدیران انرژی ادارات خواست تا توجه ویژه ای به بهینه مصرف کردن انرژی داشته باشند.
درادامه این نشست امیر رضا امامت جمعه مجری مدیریت مصرف و طرح های خاص در امور برق شرق به طرح های مختلف مدیریت مصرف برق در سازمانها پرداخت و گفت : مشترکین دیماندی اداری و سایر مصارف  در فاصله زمانی ابتدای تیر تا پایان مردادماه با کاهش 10 درصدی  مصرف برق در ساعات پیک بار می توانند از طرح های تشویقی و تخفیف ویژه بهره مند شوند.  
وی در ادامه گفت :ساعات پیک بار برای مشترکین عمومی اداری  از ساعت 15-11 بعدازظهر است. در این طرح باید میانگین مصرف نسبت به 2 ساعت قبل به میزان 10 درصد کاهش داشته و حداقل در 5 روز متوالی صورت گیرد و یا اینکه این مشترکین در صورتی که اعلام همکاری کنند در بازه یک ماهه از 5 روز همکاری متوالی معاف می شوند به شرط آنکه در این بازه یک ماهه 5 روز همکاری داشته باشند. 
وی  تصریح کرد :طرح های مختلفی برای کاهش پیک برای تمام تعرفه ها در نظر گرفته شده است به طوری که در بخش اداری و تجاری می توانیم پیک مصرف را برش دهیم از جمله این که سیستم های تهویه را بررسی کنیم و یا اینکه جابه جایی بار را به کار ببریم که در این مورد نیز می توان از سیستم های سرمایشی ذخیره ساز استفاده کنیم و باید توجه کنیم که در هر کدام از طرح های پیش رو نیاز به قطع کامل بار نیست و مشترک با کاهش بار متناسب با هر طرح مشمول پاداش خواهد شد و ضریب اعمال پاداش با درصد همکاری بیشتر بصورت پلکانی افزایش می یابد.  
امامت جمعه به برنامه تکلیفی جلب همکاری شرکت توزیع برق اصفهان اشاره کرد و گفت :189/8 مگاوات به شرکت ابلاغ شده که متناسب با هر کدام از مناطق این عدد متفاوت است .
وی به برنامه استفاده از مولدهای اضطراری خود تامین اشاره کرد و گفت : در طرح های مدیریت پیک سایی به ازا هر کیلووات ساعت برق تولیدی مبلغ ۴۵۰۰ ریال به مشترکین پاداش داده می شود.
وی خاط نشان کرد : با همکاری شرکت نفت سوخت با تعرفه دولتی در اختیار مشترکین  قرار می گیرد.
وی در پایان به راهکارهای پیشنهادی مدیریت بار مشترکین اشاره کرد و نحوه محاسبه وضعیت انرژی ساختمان را به حضار آموزش داد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام