EBTEKAR NEWSPAPER
پنج شنبه, 02 خرداد 1398   Thursday 23 May 2019

سرمقاله

ترامپ در این ژست هم قابل اعتماد نیست

محمدرضا ستاری

نهادینه کردن سیاست های فرهنگی  در راستای بهینه مصرف کردن
اصفهان – بهمن راعی : مدیر روابط عمومی شرکت برق شهرستان اصفهان در جمع مدیران انرژی  ادارات استان که در فرمانداری اصفهان برگزار شد  به بد مصرفی مردم در تابستان اشاره کرد و گفت : تک تک ما باید در مقابل بد مصرفی احساس مسئولیت کنیم و این الگوهای نادرست را تغییر دهیم 
محمد علی اکبری گفت :میزان تولید نیروگاهی کشور  ۸۵ هزار مگاوات است و از این مقدار تولید  نزدیک به ۱۷ تا ۲۰ درصد از نیرو گاه‌های برق آبی  تامین می شود  و در سال گذشته  به علت خشکسالی ها و افزایش درجه حرارت هوا  تامین برق مشترکین با مشکلاتی روبرو شدولی در کنار این مسائل بد مصرفی مشترکین در فصل گرما بدون در نظر گرفتن مدیریت مصرف  قابل تامل بود .
وی در ادامه گفت : کشور ما در فصل گرما معادل ۳ کشور همسایه مصرف برق دارد که این نه تنها در شرع ما مشکل دارد بلکه در عرف ما باید مورد بررسی و آسیب شناسی قرار گیرد .
وی تاکید کرد : فاصله اوج مصرف تا کاهش مصرف ۵۰ درصد است به عبارتی در تابستان ۲ برابر برق مصرف می کنیم و برای ۳۰۰ ساعت در سال احداث نیروگاه منطقی نیست چرا که برای ایجاد یک نیروگاه به ازا هر وات مبلغ یک دلار باید سرمایه گذاری شود و برای  یک نیروگاه ۱۰۰۰ مگاواتی ؛ هزار میلیارد دلار  و به عبارتی ۱۰ هزار میلیارد تومان باید هزینه شود.
وی خاطر نشان کرد : باید سیاست های فرهنگی را در راستای مدیریت مصرف نهادینه کنیم. چرا که در هیچ کجای دنیا سرمایه گذاری کردن تنها برای ۳۰۰ ساعت تعریف شده نیست و ما  باید این سرمایه گذاری ها را  در راستای طرح های عمرانی و آموزش و پرورش به کار گرفته و دست به توسعه شهر و کشورمان بزنیم .
وی از تمام مدیران انرژی ادارات خواست تا توجه ویژه ای به بهینه مصرف کردن انرژی داشته باشند.
درادامه این نشست امیر رضا امامت جمعه مجری مدیریت مصرف و طرح های خاص در امور برق شرق به طرح های مختلف مدیریت مصرف برق در سازمانها پرداخت و گفت : مشترکین دیماندی اداری و سایر مصارف  در فاصله زمانی ابتدای تیر تا پایان مردادماه با کاهش 10 درصدی  مصرف برق در ساعات پیک بار می توانند از طرح های تشویقی و تخفیف ویژه بهره مند شوند.  
وی در ادامه گفت :ساعات پیک بار برای مشترکین عمومی اداری  از ساعت 15-11 بعدازظهر است. در این طرح باید میانگین مصرف نسبت به 2 ساعت قبل به میزان 10 درصد کاهش داشته و حداقل در 5 روز متوالی صورت گیرد و یا اینکه این مشترکین در صورتی که اعلام همکاری کنند در بازه یک ماهه از 5 روز همکاری متوالی معاف می شوند به شرط آنکه در این بازه یک ماهه 5 روز همکاری داشته باشند. 
وی  تصریح کرد :طرح های مختلفی برای کاهش پیک برای تمام تعرفه ها در نظر گرفته شده است به طوری که در بخش اداری و تجاری می توانیم پیک مصرف را برش دهیم از جمله این که سیستم های تهویه را بررسی کنیم و یا اینکه جابه جایی بار را به کار ببریم که در این مورد نیز می توان از سیستم های سرمایشی ذخیره ساز استفاده کنیم و باید توجه کنیم که در هر کدام از طرح های پیش رو نیاز به قطع کامل بار نیست و مشترک با کاهش بار متناسب با هر طرح مشمول پاداش خواهد شد و ضریب اعمال پاداش با درصد همکاری بیشتر بصورت پلکانی افزایش می یابد.  
امامت جمعه به برنامه تکلیفی جلب همکاری شرکت توزیع برق اصفهان اشاره کرد و گفت :189/8 مگاوات به شرکت ابلاغ شده که متناسب با هر کدام از مناطق این عدد متفاوت است .
وی به برنامه استفاده از مولدهای اضطراری خود تامین اشاره کرد و گفت : در طرح های مدیریت پیک سایی به ازا هر کیلووات ساعت برق تولیدی مبلغ ۴۵۰۰ ریال به مشترکین پاداش داده می شود.
وی خاط نشان کرد : با همکاری شرکت نفت سوخت با تعرفه دولتی در اختیار مشترکین  قرار می گیرد.
وی در پایان به راهکارهای پیشنهادی مدیریت بار مشترکین اشاره کرد و نحوه محاسبه وضعیت انرژی ساختمان را به حضار آموزش داد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام